1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

HLASOVANIE: TOP 10 soundtrackov z filmov!

Dnes som sa rozhodol napísať článok, v ktorom by som spojil dve svoje najväčšie vášne – hudbu a film. Často sa soundtrackom k filmom kladie primálo pozornosti, ale povedzme si otvorene – čo by bol film bez krásnej hudby, dopĺňajúcej emotívny či dramatický zážitok?

Často majú podčiarknuť emotívnu dejovú líniu a prinútiť diváka sem-tam i vyroniť nejakú tú slzu. Nuž, zhrmne si to najlepšie z najlepšieho čo sa vo svete filmu objavilo (ak sa váš soundtrack v článku neobjaví, nesmúťte ale napíšte nám to a možno napíšeme pokračovanie – veď ja som tiež predsa nevidel všetky filmy na svete ;))

 

NESPOUTANÝ DJANGO (DJANGO UNCHAINED)
Dovolte aby som začal, relatívne novým filmom, no o dosť starším soundtrackom, ktorý sa vo filme objavil ako ústredná pieseň. Film odohrávajúci sa z obdobia pred vypuknutím občianskej vojny o otrokovi Djangovi a jeho “dobrodružnou” cestou za svojou láskou si získa divákom hlavne skvelými hereckými výkonmi (Jammie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christoph Waltz, Samuel L. Jackson) ale i skvelou réžiou a príbehom. Dva oscary, ktoré si odniesol (herec vo vedľajšej role – Ch. Waltz a scenár – Q. Tarantino) sú jasným dôkazom úspešnosti tohto snímku. Odporúčam (z vlastnej skúsenosti) film pozrieť a soundtrack si zamilovať.

 

VEĽKÁ RYBA (BIG FISH)
Pre širokú verejnosť nie moc známy film, no pre mňa sa jedná určite o jeden z najlepších filmov svetovej kinematografie (je zároveň mojím obľúbeným filmom). Skvelá réžia (Tim Burton) a herecké obsadenie (Ewan McGregor, Albert Finney, Danny DeVito atď.) robia z tohto filmu o živote, láske, fantázií a pravde neuveriteľný zážitok. Slzy na konci filmu len podčiarkuje skvelý sountrack, o ktorý sa postarala kapela Pearl Jam.

 

HARRY POTTER (HARRY POTTER)
Kto by nepoznal tohto malého čarodejníka so zelenými očami, s jazvou v tvare blesku na čele a so smutným detstvom? O filme Vám písať nemusím, asi nieje človeka, ktorý príbeh o tomto čarodejníkovi nečítal, či nevidel no vyzdvihnúť by som chcel soundtrack umelca Johna Williamsa, ktorý napísal tak chronicky známy soundtrack, ktorý pozná snáď každí smrteľník (či v tomto prípade mukel).

TRANSFORMERS (TRANSFORMERS)

 Optimus Prime, Sentinel, Megatron, Autoboti, Decepticoni – to všetko sú roboto-autíčka o ktorých je nasledujúci trojfilm. Skvelá réžia Michaela Baya, herecké výkony Shia LeBeoufa a Megan Fox či nezabudnuteľné digitálne efekty – to všetko robí tento film jeden z najúspešnejších filmov všetkých čias. Film, ktorý drží rekord v najrýchlejšie sa predávajúcom DVD v roku 2007 či nápadná podoba z filmom muži v čiernom  (členovia sektoru 7G – ďalší projekt Stevena Spielberga) je obohatený o skvelý soundtrack o ktorý sa postaral Steve Jablonski. Pieseň sa volá Arrival To Earth a je ústrednou piesňou tohto filmu.

 

TITANIC (TITANIC)

Kto by nepoznal tento príbeh plný lásky medzi Jackom a Rose? Mladý chudobný maliar a bohatá slečna, ktorá si má zobrať zlého chlapíka ktorého nemiluje? Film, ktorý má všetko – skvelú réžiu (James Cameron), herecké obsadenie (Leonardo DiCaprio a Kate Winslet) a samozrejme – skvelý soundtrack, ktorý režisér zozačiatku odmietal. Nie, že by sa nepáčil hlas, alebo výzor Celine Dion, chcel proste film bez soundtracku. No po vypočutí si pesničky “My Heart Will Go On” (ktorú navyše Celine nahrávala po dopití kávy, ktorá jej podľa slov samothen speváčky robí hlas “zachrípnutejším” a chcela ju nahrať znova) sa Cameron rozhodol túto pesničku ponechať ako ústrednú skladbu filmu.

 

OSOBNÝ STRÁŽCA (THE BODYGUARD)
Ďalší veľmi známy film – Whitney Houston a Kevin Costner v romantickej dráme Osobný strážca. Videli snáď všetci – ženy pri tom plakali a dúfali, že aj oni raz

nájdu šťastnú lásku a chlapi – ktorý len prevracali očami nad tým, čoho je chlap pre ženu vo filme schopný urobiť. Ale jedno sa tomuto snímku musí nechať – soundtrack k tomuto filmu naspievaný samotnou herečkou Whitney Houston “I Will Always Love You” je dodnes jedna z najúspešnejších zamilovaných pesničiek, ktorú snáď pozná asi každí. Česť pamiatke Whitney Houston, túto pesničku venujeme tebe tam hore! RIP

 

NEDOTKNUTEĽNÍ (INTOUCHABLES)
“Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe si za svôjho nového opatrovateľa vyberie Drissea – mladíka z predmestia, ktorého práve prepustili  z vezenia. Inými slovami – nájde si na túto prácu tú najmenej vhodnú osobu.” Úsek z oficiálneho textu distribútora tohto filmu. Veľmi pekný a dojemný film o priateľstve dvoch úplne odlišných ľudí so skvelým soundtrackom od Ludovica Einaudi. Ale dosť bolo rečí, poďme počúvať!

 

MŔTVA NEVESTA TIMA BURTONA (CORPSE BRIDE)
Animovaný príbeh vsadený do 19. storočia o láske a záhrobí, skvelá práca dablérov (hlavné postavy nahovorili Johnny Depp a Helena Bonham Carter) a skvelý klavírny soundtrack Burtonovho (takmer) stáleho autora hudby k jeho filmom – Dannyho Elfmana. Jasný dôkaz toho, že v jednoduchosti je často ukrytá krása.

 

PIRÁTI Z KARIBIKU (PIRATES OF CARIBBEAN)
Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley a soundtrack, ktorý mal na starosti Hans Zimmer. Ústredná pieseň “He’s a pirate” sa stala známou medzi fanúšikmi daného snímku, i medzi fanúšikmi (nielen) vážnej hudby. Filmová pieseň ktorá má hádam najviac “cover” verzií čo som videl. Pri jej počúvaní má človek naozaj chuť nasadnúť na pirátsku ľod a nechať sa unášať vlnami do neznáma.

 

REQUIEM ZA SEN (REQUIEM FOR A DREAM)
Posledný film, ktorý by som chcel spomenúť v spojitosti zo soundtrackom je dráma z roku 2000, v ktorej medzi inými zahviezdili herci ako  Jared Leto (spevák populárnej kapely 30 Seconds To Mars), Ellen Burstyn či Jennifer Connelly. O hudbu k filmu sa postaral Clint Mansell a dodnes je to jedna (pre mňa, ale určite aj pre mnohých ďalších) z najkrásnejších skladieb. Veď, posúďte sami.

 

Toto bol môj výber TOP 10 naj soundtrackov, s ktorým som sa chcel s Vami podeliť. Dúfam, že som Vám urobil radosť a priniesol trochu hudby do týchto smutných, upršaných dní. Svoje postrehy, názory a nápady na ďalšie zaujímavé soundtracky môžte písať sem dolu do komentárov pod článkom. Ďakujem Vám, Matej.

Aký je Váš oblúbený? Hlasujte v ankete:

Sorry, there are no polls available at the moment.


© 2012- 2015 Music-zone.eu – hudobný portál. Autorské práva sú vyhradené!
Bežíme na redakčnom systéme Wordpress a hostujeme na Yonix.sk Website by MUSIC ZONE