Na Devíne vystúpi Michael Nyman Band

Michael Nyman predstaví na Hrade Devín prierez svojou 50-ročnou tvorbou. Zaznejú skladby z filmov Piano a Gattaca, ale aj komorná tvorba a minimalistické kompozície!

Na Slovensku sa v roku 2017 predstaví britský hudobný skladateľ a klavirista Michael Nyman. Jeden z najznámejších žijúcich skladateľov vážnej hudby odohrá aj so svojím 12-členným súborom Michael Nyman Band večerný koncert na Hrade Devín. Vystúpenie sa uskutoční 6. mája 2017, prvá várka najlacnejších vstupeniek je už teraz k dispozícii v sieti Eventim a na stránke www.orepole.sk.

Správa o potvrdení vystúpenia na Slovensku prišla symbolicky niekoľko hodín pred utorňajším koncertom v londýnskom Barbicane, na ktorom Michael Nyman Band oslávili 40 rokov svojej existencie. Koncert na Devíne by mal byť pritom veľmi podobný práve londýnskemu koncertu, v rámci ktorého zazneli nielen kľúčové Nymanove skladby, ale aj viaceré rarity.

Nyman, ktorý je od roku 2008 držiteľom Radu britského impéria, sa preslávil najmä soundtrackmi ku kultovým filmom Piano (1993) a Gattaca (1997), či k viacerým filmovým dielam Petra Greenawaya ako Topenie po číslach (1988), Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec (1989) alebo Prosperove knihy (1991).

Okrem toho sa však dlhé desaťročia venuje aj skladaniu komornej hudby, napísal aj viacero opier, ktoré, ako tvrdí, sú preňho osobne najdôležitejšie. Nyman je dnes jedným z najvýraznejších žijúcich predstaviteľov minimalistickej vážnej hudby, čo je termín, ktorý paradoxne sám aj vymyslel.

V rokoch 1964 až 1976 sa totiž živil aj ako hudobný publicista a práve on v roku 1968 ako prvý použil pojem „minimalizmus“ v súvislosti s hudbou. Toto pomenovanie tak „ušil“ nielen na jeho kolegov a priateľov ako Philip Glass, Henryk Górecki či Arvo Pärt, ale aj na seba.

Michael Nyman spolupracoval s desiatkami známych mien vážnej aj populárnej hudby ako napríklad Steve Reich, Alexander Balanescu či Damon Albarn. Na konte má 27 štúdiových albumov a celkovo už takmer stovku diel.

Po vypredaní prvých 200 kusov 35-eurových vstupeniek sa dostane do predaja 300 lístkov v cene 45 eur a následne vstupné stúpne na 55 eur, pričom táto cena už zostane až do konca predpredaja.


TOP 10
 

Prečítajte si tiež:

Najväčším lákadlom festivalu Sziget je popová diva... Popová diva P!NK otvorí svojím koncertom, v stredu 9. augusta, 25. ročník Sziget festivalu. Na budapeštianskom festivale, 9. - 16. augusta, budú konce...
Další ročník koncertů In Memory Of Kurt Cobain je ... Pro všechny Nirvánofily, granžery, 90's kids, androšáky, pankáče a Kurt ví co dalšího, už je to tady zas! Další ročník In Memory of Kurt Cobain! Ku...
Metallica ohlásila turné k albumu Hardwired…... Metallica je americká heavymetalová skupina založená v roku 1981 v Los Angeles. Zakladajúci členovia sa zoznámili vďaka inzerátu v losangeleských novi...
Sepultura vystúpi v Prešove na Dobrom Festivale!... Brazílska thrash metalová skupina Sepultura vydala v januári tohto roka vysoko cenený album Machine Messiah a v rámci aktuálneho turné ho predstaví na...
Princezná bieloruskej elektropopovej scény Musteli... Mustelide - vlastným menom Natalia Kunitskaya - je speváčka, autorka piesní a producentka pochádzajúca z Minsku, nového východoeurópskeho centra elekt...