Na VIVA MUSICA! 2017 vystúpia pouličí hudobníci Slovenskej sporiteľne

Na VIVA MUSICA! 2017 vystúpia pouličí hudobníci Slovenskej sporiteľne
Ohodnoť tento článok

Na Slovensku vzniká jedinečný projekt, ktorý podporuje dlhoročné snahy festivalu Viva Musica! a Slovenskej sporiteľne dostať kvalitnú hudbu do ulíc medzi ľudí. Hudobníkom dáva príležitosť prezentovať sa, získať hudobné štipendium a zahrať si na Viva Musica! festivale priamo na pódiu.

Už budúce leto sa bratislavskými ulicami rozoznejú tóny talentovaných hudobníkov projektu Viva ulica! Kým v drvivej väčšine európskych metropol sú už pouličné koncerty bežné, ľudia ich vnímajú prirodzene a pri umelcoch sa s uznaním zastavujú, na Slovensku je hranie na ulici stále podceňované a porovnávané skôr s formou zárobku. Projekt Viva ulica! je výsledkom dlhoročnej ambície festivalu Viva Musica! a jeho generálneho partnera Slovenskej sporiteľne priniesť kvalitnú hudbu priamo medzi ľudí, do ich prirodzeného prostredia, do ulíc, ktorými každodenne kráčajú. To je spoločná vízia banky a festivalu Viva Musica!, ktorú sa rozhodli projektom naplniť.

Pouličná hudba je umenie

Tak znie heslo projektu Viva ulica!, s ktorým sa stotožňuje aj zakladateľ a riaditeľ festivalu Viva Musica!, Matej Drlička: „Vždy sme to tak cítili, to je dôvod, prečo aj v rámci nášho festivalu ponúkame koncerty klasickej hudby v netradičných kontextoch a na netradičných miestach.“ Práve preto sa myšlienke Slovenskej sporiteľne veľmi potešil. „Ako najväčšia banka s dlhoročnou tradíciou chceme byť súčasťou príbehov, ktoré žijú naši klienti. Preto sa spájame s projektmi, ktoré prinášajú emócie, zlepšujú kvalitu života ľudí a sú v súlade s hodnotami našej banky. Kvalitná hudba nepochybne spĺňa všetky tieto atribúty,“ povedal Juraj Barta, marketingový riaditeľ Slovenskej sporiteľne. Cieľom je spomedzi prihlásených hudobníkov nájsť 10 najlepších, ktorí budú vystupovať v uliciach Bratislavy. „Naším cieľom je nájsť kvalitných pouličných hudobníkov, študentov hudobných škôl, ľudí, ktorí hudbu cítia, majú talent a majú na to, aby to všetko spoločne s nami prezentovali. Hranie na ulici je často náročnejšie ako hranie na pódiu, kde má spevák jasne definované svoje miesto. Na ulici si ho musí vydobyť, získať si pozornosť, a aj práve preto je pouličná hudba ozajstným umením a zaslúži si uznanie okoloidúcich,“ povedal Drlička, ktorý vyberie spomedzi prihlásených 10 tých, ktorí sa stanú ozajstnými pouličnými performermi.

Špičkový pedagóg, vlastné miesto na ulici a hviezda na pódiu Viva Musica! 2017

Počas celého projektu budú pouliční muzikanti na svojom hudobnom prejave pracovať pod vedením špičkového hudobného pedagóga, získajú vlastné miesto na hranie v centre Bratislavy a štipendium od Slovenskej sporiteľne. Vybraní hudobníci napokon vystúpia aj v rámci letného festivalu Viva Musica! po boku špičkových hudobníkov. „Napriek tomu, že Viva Musica! je festival spájaný s klasickou hudbou v rozličných, často netradičných kontextoch, v prípade projektu Viva ulica! nie je konkrétny žáner podmienkou,“ povedal Drlička.

Prihlásiť sa môže každý

Projekt je určený jednotlivcom aj skupinám. Stačí kliknúť na www.vivaulica.sk a nahrať video, v ktorom sa hudobníci predstavia hrou na hudobnom nástroji, príp. spevom. Prihlasovanie bude uzavreté v januári 2017 a následne Matej Drlička vyberie 10 najlepších, ktorí získajú budúce leto možnosť vystupovať v uliciach Bratislavy a zahrajú si aj na festivale Viva Musica!. Spoločný koncert sa stane súčasťou oficiálneho programu festivalu a bude sa konať pod jeho záštitou. V medzičase budú mať hudobníci možnosť pracovať na svojich schopnostiach pod odborným vedením a na letné pouličné vystúpenia sa dokonale pripraviť.

Paríž, Madrid či New York. Pouličná hudba je v týchto metropolách neodmysliteľnou súčasťou koloritu a Bratislava získa svoj hudobný kolorit už budúce leto!