V priestoroch VŠMU a Slovenského Rozhlasu sa uskutoční už druhý ročník Festivalu Asynchronie!

0
30
views

Festival Asynchronie vytvára priestor pre prezentáciu tvorby študentov kompozície a mladých skladateľov do 30 rokov z celého Slovenska a zahraničia. Sprievodným podujatím festivalu je séria workshopov s renomovanými hudobníkmi a skladateľmi zo Slovenska a blízkeho zahraničia.

Myšlienka festivalu Asynchronie nadväzuje na tradíciu zaniknutej Prehliadky mladých skladateľov, ktorá sa konala pod záštitou občianskeho združenia SOOZVUK.

Reklama

Priestor pre takúto verejnú prezentáciu novovzniknutých diel mladých začínajúcich autorov a konfrontáciu ich tvorivých myšlienok zanikol posledným ročníkom Prehliadky mladých skladateľov s podnázvom OPUS NOVA v roku 2012. Preto sa po dvojročnej pauze rozhodli študenti kompozície na VŠMU a zároveň organizátori festivalu Peter Javorka a Lenka Novosedlíková túto polatformu obnoviť. Podarilo sa im vytvoriť nový festival pre mladých skladateľov, v rámci ktorého sa sformovalo dokonca aj hudobné teleso – Ansámbel Asynchronie pod taktovkou dirigenta Petra Javorku.

Tento ročník festivalu Asynchronie sa môžete tešiť na na sériu koncertov: prvé dva koncerty odznejú 8. a 9. júna 2016 o 19:00 v koncertnej sále Dvorana na VŠMU, účinkovať budú Ansámbel Asynchronie a hostia. Posledný koncert festivalu sa uskutoční 11. júna 2016 v Slovenskom Rozhlase o 19:00, odohrá ho komorný orchester Asynchronie pod taktovkou renomovaného dirigenta a skladateľa Mariána Lejavu. Medzi sólistami vystúpia napríklad operná speváčka Eva Šušková a bubeník Peter Kosorín.

Príďte sa pozrieť na pestré koncerty, v ktorých odznejú diela mladých talentovaných skladateľov z celého Slovenska. Budete mať možnosť presvedčiť sa, že vzniká nová kreatívna generácia mladých umelcov, ktorých tvorba posúva kvality a hranice hudby a zároveň oslovuje nielen poslucháčov klasickej hudby, ale aj širšie publikum. Zistíte, že sú to často osobnosti zapojené do mnohých projektov od experimentálnej elektronickej scény až po kapely v popovej scéne, a tiež, že sú nielen skladateľmi, ale aj inerpretmi či dirigentmi. Na festivale budete mať možnosť oboznámiť sa s ich tvorbou v klasickej hudbe a stretnúť sa s nimi osobne! Rovnako sa môžete tešiť na workshopy 8.6 o 14:00 s Jurajom Vajóm a 9.6 o 14:00 s Mariánom Lejavom v Malej koncertnej sále na VŠMU.

Festival je určený študentom stredných hudobných škôl (konzervatóriá v Košiciach, v Žiline, v Banskej Bystrici, v Bratislave, súkromné Konzervatórium v Topoľčanoch, v Nitre, Cirkevné konzervatórium v Bratislave) a vysokých hudobných škôl (Akadémia umení v Banskej Bystrici, Univerzita v Žiline, VŠMU v Bratislave, Akadémia umení v Banskej Štiavnici). Na prehliadke sa môžu predstaviť čerství absolventi štúdia skladby do 30 rokov. Rovnako sú cieľovou skupinou študenti umeleckých vysokých škôl a Pedagogickej a Filozofickej fakulty UK, odborná obec, muzikológovia, hudobní teoretici a kultúrna tlač. Podujatie je otvorené aj pre milovníkov netradičného umenia.

Reklama

Event na FB: https://www.facebook.com/events/1005375659577278/

Ďalšie zaujímavé články: