Prví diváci uvidia Star Wars The Force Awakens už dnes!

Prví diváci uvidia Star Wars The Force Awakens už dnes!
Ohodnoť tento článok

Už dnes večer môžu prví diváci vidieť Star Wars The Force Awakens na svetovej premiére, ktorá sa bude odohrávať v Los Angeles! Svetová premiéra prebehne dnes o približne 20:00 hod. a slovenskí a českí fanúšikovia budú môcť Star Wars vidieť už v stredu 16.12.2015!

Star-Wars-Force-Awakens

Hollywoodská premiéra sa bude odohrávať na troch miestach. V slávnom TCL Chinese Theatre, v ktorom sa premietal v roku 1988 prvý dieľ Star Wars, ďalej v Dolby Theatre a v El Capitan Theatre. „Star Wars: Sila sa prebúdza“ je prvým filmom novej trilógie, odohrávajúcej sa v najslávnejšej filmovej galaxii. Predpredaje vstupeniek sa na celom svete začali už dva mesiace pred premiérou a všade dosahujú rekordných výšok. Mesiac pred uvedením do kín sú tržby filmu v Spojených štátoch už 50 miliónov dolárov.

Kedysi dávno, v preďalekej galaxii sa tridsať rokov po udalostiach Návratu Jediho musí legendárna posádka Hana Sola, jeho ženy Princezni Lei a Žvejkala vysporiadať s novým nebezpečenstvom v podobe Sitha Inquisitora a nájsť dávno strateného Lukea Skywalkera.

Hviezdne vojny sa stali fenoménom popkultúry. Z vedecko-fantastických žánrov je typickým predstaviteľom žánru space opera. Z odborného hľadiska ide vo viacerých ohľadoch o napodobeninu stredovekých rytierskych eposov. Viacero odborníkov však poznamenáva, že vlastne ide o zhrnutie čŕt charakteristických pre veľa žánrov: sci-fi, fantasy, horor, antická dráma, vojnový film, western, bondovka, detektívka, groteska a pod. Lucas sa s Hviezdnymi vojnami stal zakladateľom toho, čo sa v modernom marketingu nazýva merčendajzing (merchandising). Zároveň bol vlastne s každým filmom série akýmsi predvojom špeciálnych efektov.

Kedy prišiel prvý film Star Wars do Česko-slovenska?

V socialistickom Česko-Slovensku to už prvý film nemal ľahké, pretože ideológovia minulého režimu tvrdili, že je to zlý a hlúpy film, uctievajúci násilie, a dokonca sa na hodinách občianskej a brannej výchovy vysvetľovalo, že podľa tohto filmu americkí generáli vytvorili vojenský program militarizácie vesmíru, tzv. Hviezdnych vojen (SDI – Strategická obranná inicitíva), pomocou ktorého chcú zničiť svet. Divákom na západnom Slovensku bol preto film dlhé roky známy skôr pod nemeckým názvom „Krieg der Sterne“, pretože v Rakúsku podobné „obavy“ nemali. Napokon boli Hviezdne vojny v Česko-Slovensku uvedené (až?) po nežnej revolúcii (epizóda IV v roku 1991) a potom bola znova koncom 90-tych rokov (už na Slovensku) uvedená efektami upravená special edition.