Semifinále soutěže Radegast Líheň bude mít mezinárodní obsazení!

0

Každý ročník soutěže amatérských hudebníků Radegast Líheň je něčím výjimečný a nejinak tomu je v ročníku dvanáctém, který právě vrcholí. Do semifinále se totiž probojovalo dosud nejvíce slovenských kapel a dokonce poprvé i skupina z Polska! Obě semifinále proběhnou souběžně ve čtvrtek 18. dubna v Jazz clubu v Havířově a klubu Garage v Ostravě-Martinově a setká se v nich jeden zástupce Moravy, jeden zástupce Čech, jeden zástupce Polska a hned pětice kapel ze Slovenska.

Dalším slovenským postupujícím se stal na sklonku minulého týdne bratislavský Lavalier, který pokořil havířovský Jazz club. Zde se potkal s partami Šamanovo zboží z Ostravy a Days the Ends ze Zlínska. Všechny kapely podaly perfektní výkony, zlínská kapela však doplatila na svůj trochu amatérský přístup ke zvuku. Rozdíl mezi ostravskou a bratislavskou kapelou pak byl minimální a obě měly na postup. O chlup lepší však byli postupující Lavalier. V pondělí se konalo druhé čtvrtfinálové kolo v klubu Jam v Opavě a i zde se radovali zástupci Slovenské republiky. Šlo, podle poroty, o večer smíšených pocitů, když všechny kapely podaly naprosto rozdílné výkony, než v předchozích základních kolech. Ostravští Sweet Leopard do vystoupení nedali takovou energii, jako v předchozím kole a ani stylové oblečení, ani použití ohnivých efektů, nestačilo tento handicap vymazat. Třinecká skupina The End zase svůj proud hudby rušila pauzami mezi songy a všeobecně tentokrát porotu tolik neoslovila. Koncert se příliš nepovedl ani třetímu účinkujícímu – slovenským Stripless ze Sence. Už po zvukovce se však porota shodla, že pokud kapela nepokazí svůj koncertní set, vítěz druhého čtvrtfinále v klubu Jam je jasný. Kapela také zahrála hůře než v základním kole, ale šla z ní cítit energie, porota ocenila samply, slovenské texty i výkon zpěvačky.

Další čtvrtfinálové kolo proběhlo v úterý v klubu Barrák, kde na sebe narazily party Panta Rhei (Přerov), Fragmentary (Olomouc) a Clinic Music (Bratislava, SK). „Co říct k druhému čtvrtfinále v klubu Barrák? Že šlo o perfektní koncert a všechny kapely by si zasloužily jít dál. Přesto všechny předčila bratislavská parta Clinic Music, která jednohlasně pokračuje do semifinále,“ stručně zhodnotila porota. Čtvrteční čtvrtfinálové kolo v klubu Garage v Ostravě-Martinově mělo dopředu jasno, že odtud nepostoupí slovenská skupina, když se na pódiu sešli Emergency Exit (Rožnov p. R.), Ginger (Přerov) a Disconnexion (Třebíč). „Vítězství si vybojovala kapela Ginger, která prostě byla tento večer nejlepší. Byla živelná a bavila své hosty i ostatní návštěvníky. Kapela na sobě od posledního kola hodně zapracovala,“ uvedl šéf poroty Stanislav Dětský. Naopak mezinárodní čtvrtfinále se tentýž den konalo v Jazz clubu v Havířově, kde vystoupili On the Way (Nová pláň), Fishing strip (Topolčany, SK) a Behavior (Wroclav, PL). „Od nejmladších až po ty nejstarší muzikanty každý podal vynikající výkon a už opravdu nešlo říct této soutěži jen soutěž amatérských kapel. Všichni byli profíci a i ti nejmladší – On the Way – by zasloužili postup. Dnes rozhodně v pořadí nebylo druhé ani třetí místo, jen tři první. Do finále ale mohl postoupit jen jeden, který by na vysvědčení nedostal jen za jedna, ale jedna s hvězdou a tím se stali polští Behavior,“ popsal za Viking agency šéf poroty Marcel Gajdáček.

Radegast Líheň se v těchto dnech řítí do semifinálových kol, která budou už jen dvě a proběhnou ve stejný den – ve čtvrtek 18. dubna – v klubech Jazz v Havířově a Garage  Ostravě. Zde se v půlhodinových zkrácených setech představí vždy čtyři skupiny a dvě z každého klubu postoupí do Velkého finále. O tuto poctu se v Jazz clubu poperou skupiny: Ginger (Přerov, CZ), Aces (Bratislava, SK), Clinic Music (Bratislava, SK) a Mass Perception (Žilina, SK). V klubu Garage budou bojovat o dvě finálová místa skupiny: Stripless (Senec, SK), Lavalier (Bratislava, SK), Behavior (Wroclaw, PL) a Neeasi (Vysoké Mýto, CZ).

Čtyři nejlepší ze soutěže amatérských hudebníků Radegast Líheň pak fanoušci uvidí 27. dubna 2013 od 16.30 hod. ve Velkém finále ve velkém sále klubu Garage v Ostravě-Martinově. I finálový koncert je, stejně jako celá soutěž, pořádána zejména díky pivovaru Radegast a městu Havířov bez vstupného a fanoušci se mohou těšit navíc na řadu dárků a dva hosty. Těmi budou loňský patron soutěže – česko-americká parta Airfare – a letošní partner soutěže – slovenská nastupující hvězda The Paranoid. Podrobné informace jsou zveřejňovány na stránkách www.lihen.cz a facebookovém profilu soutěže Radegast Líheň.

Audio.sk
 
ZDIEĽAŤ