Skladba Gloomy Monday od kapely KOMA ukazuje atmosféru obdobia krátko po 2. svetovej vojne!

Skladba Gloomy Monday od kapely KOMA ukazuje atmosféru obdobia krátko po 2. svetovej vojne!
Ohodnoť tento článok

Slovenská skupina KOMA v týchto dňoch zverejnila svoje nové hudobné video ku skladbe Gloomy Monday z albumu Dimension vydaného koncom r. 2015. Inšpiráciou k zloženiu a natočeniu tejto piesne bola skladba Gloomy Sunday, zložená v r. 1932, ktorej pôvodný autor bol maďarský skladateľ Rezső Seress!

Zvukom aj obrazom sa kapela snažila docieliť atmosféru obdobia krátko po 2. svetovej vojne, keď vrcholila slovenská i svetová dramatická tvorba. Divadlo aj film sa sústredili na existenciálne vyhrotené situácie, keď sa hrdina musí rozhodnúť medzi povinnosťou a túžbou, násilím a humanizmom, dobrom a zlom.

Vo videu ide o „zhodnotenie“ hlavného hrdinu. Zobrazuje vnútorný konflikt človeka, ktorý sa do seba príliš uzavrie a podceňuje význam vlastného bytia, nasleduje to jeho vyhorením. Sú to situácie a pocity, ktoré prežíva každý jeden z nás, ale paradoxne mnohokrát ich u druhého nedokážeme pochopiť a prídu nám iracionálne.

V hlavnej úlohe protagonuje pedagóg, herec a divadelný režisér Pavol Zátek a takisto sa na snímke objaví speváčka kapely, Michaela Martykanová. Režisérom je Gregor Nadzam.

Viac info o kapele KOMA na www.facebook.com/kapelaKOMA, príp. webovej stránke www.komaslovakia.eu.