Zmeň, čo môžeš zmeniť (v tvojom meste)

0
1
views

S letnými dňami sa spájalo nielen teplé počasie, ale aj chuť opustiť uzatvorené priestory budov a dovoliť celému telu dýchať. Tak sa ulice napĺňali ľuďmi a duch mesta ožíval o to viac, čím boli mešťania spolupatričnejší. Hudobná formácia IN Vivo na čele s charizmatickým Michalom Vargom prišla práve s projektom, ktorý všetky tieto faktory zjednocoval.

Projekt „Zmeň, čo môžeš zmeniť (v Tvojom meste)“ predstavuje priamy kontakt umenia s obyvateľmi či návštevníkmi mesta. Ľudia tak už nie sú náhodnými okoloidúcimi, ale aktívnymi tvorcami, ktorí vstupujú do jednotnej podoby mesta. Mohli sme to sledovať v uliciach miest, v ktorých kapela IN Vivo viacerými živými hudobnými vstupmi prebúdzala občanov z ich každodennej pasivity a umožnila zamerať ich pozornosť na plátno väčších rozmerov, ktoré sa nachádzalo vedľa nej.

Reklama

Pod vedením tatranského maliara Karola Vaľka a inšpiratívnych tónov IN Vivo sa občania zapájali do tvorby diela, ktorého ústredným motívom bola vždy dominanta toho mesta. Každý tak mohol výtvarne vyjadriť, čo ho s jeho mestom spájalo a čo by rád zmenil v rámci svojho mesta. Počas leta IN Vivo realizovalo projekt v celom rade miest od Bratislavy až po Trebišov.

 Projekt však zakončí až verejná prezentácia vzniknutých diel v priestoroch budovy Slovenského rozhlasu, ktorá sa uskutoční aj vrámci multižánrového podujatia New Generation – Day_FM dňa 10.11.2012. Následne koncom roka budú obrazy z jednotlivých miest vydražené a výťažok z dražby bude venovaný práve zúčastneným mestám.
Autor: Jana Osuská

Ďalšie zaujímavé články: