Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

10 najikonickejších gitarových zosilňovačov všetkých čias

Odpovedať na otázku typu  „ ktorý aparát znie dobre?“ poprípade „ je tento aparát lepší ako tento?“ je naozaj komplikované. Každý hudobník má rád inú farbu zvuku, preferuje buď menší alebo väčší výkon respektíve zohľadňuje hmotnosť. Odpoveď na tieto otázky je subjektívny názor s ktorým sa mnoho ľudí stotožní, no nájdu sa aj takí, ktorí budú tvrdiť pravý opak. Každý má svoje preferencie, ktoré zohľadňuje pri kúpe.

Je veľmi ťažké vysvetliť začínajúcemu muzikantovi, že na hranie doma, v skúšobni alebo na malých akciách mu stačí pár wattový zosilňovač , keď sa na neho zo všetkých pódií, videí a podobne usmievajú jeho vzory so 120 wattovými hlavami a štvorreproduktorovými beďnami.. Každý hudobník sa časom kryštalizuje a zisťuje, čo je pre neho najlepšie.  Takisto výrobcovia sa snažia čo najviac vyhovieť gitaristom a hľadajú pre nich tie najlepšie alternatívy. To, čo sa však už nikdy nepotrebuje meniť je 10 zosilňovačov, ktoré si opíšeme v nasledujúcich riadkoch.

Prekonali mnohé desaťročia, hrávali na nich najväčšie hudobné legendy a každý z nich má svoj výnimočný a nezameniteľný zvuk. Ak by sa ma niekto v budúcnosti opýtal, ktorý aparát je podľa mňa najlepší , určite by som vybral niektorý z tohto rebríčka. Nie preto, že by som mal osobnú skúsenosť, ale preto, lebo sa stali žijúcimi revolucionármi gitarového zvuku.

Reklama

Vox AC 30 Top Boost

Firma Vox vyvinula model AC 30 po tom, ako sa Hank Marvin, gitarista britskej hudobnej skupiny The Shadows sťažoval, že jeho AC 15 nie je kvôli vrieskajúcim fanúšikom počuť. Tridsať wattový AC 30 bol vyrobený v roku 1958 v reproduktorovom prevedení 1×12 a 2×12. Na konci roku 1960 bol zosilňovač prestavaný z dvojkanálu na trojkanál, pričom každý kanál disponoval dvomi vstupmi. AC 30 zo 60teho roku ponúkal funkcie Top Boost a Brilliance, ktoré umožnili dostať z aparátu viacej gainu a zabezpečili ovládanie basov a stredov. Funkcia Top Boost sa stala tradičnou výbavou Vox AC30/6 (pomenované podľa šiestich vstupov). Zvuk prvých nahrávok kapely The Beatles je poznačený práve týmto zosilňovačom.  Neskôr sa stal obľúbeným pre ďalšie zvučné mená ako napríklad Brian May, Tom Petty, Peter Buck a The Edge, ktorý použil AC30/6 na všetkých albumoch kapely U2.


Fender 5E3 Deluxe

Tento malý jednoreproduktorový zosilňovač bol obľúbený hlavne kvôli svojmu dynamickému, harmonicky bohatému overdriveu. Bol vyrábaný v mnohých prevedeniach, pričom sa najviac osvedčila konfigurácia 5E3 narrow panel Deluxe vyrobený v rokoch 1955 až 1960. Obvod bol napojený na vyššie napätie ako ostatné modely. Dve elektrónky 6V6 produkujú čistý, harmonicky bohatý tón a elektrónka 5Y3 je potrebná pre dostatočnú dynamiku a citlivosť. Tento kráľ medzi vintage kombami bol využívaný menami ako Neil Young, Mike Campbell, Rich Robinson, Mark Knopfler, Billy Gibbons a iní.


Mesa/Boogie Dual Rectifier

V skorých začiatkoch bola firma Mesa Boogie obľúbená vďala malým ale výkonným aparátom série Mark. V roku 1989 sa rozhodli zvýšiť svoju popularitu rozšírením svojho potenciálu aj k inému zákazníkovi. Výsledkom bol veľký, silný a hlučný aparát Dual Rectifier, ktorý sa postupom času stal jedným z najvyhľadávanejších rockových zosilňovačov na planéte. Aparát bol skonštruovaný zakladateľom Mesa Boogie, Randallom Smithom. Ten využil silikónové diódy, ktoré dodali potrebnú hladinu gainu a nenapodobniteľný Mesa feeling.  Zosilňovač bol a je používaný najväčšími metalovými a hard rockovými zoskupeniami, napríklad: Metallica, Tool, Korn, SoundgardenFoo Fighters.

Reklama

Marshall JCM800

Kultový aparát nesúci meno podľa iniciálov Jimma Marshalla a čísel na jeho poznávacej značke auta vyrobený v roku 1981. Vďaka svojmu crunchy skresleniu sa stal obľúbenou hračkou mnohých rockových gitaristov vrátane Kerryho Kinga a nebohého Jeffa Hannemana z kapely Slayer,  Slasha z Guns n Roses či Toma Morella z Rage against the Machine.


Marshall 1959 Super Lead 100 Watt Plexi

Gitaristi ako Jimi Hendrix, Eric Clapton či Pete Townshend  dokázali pomocou tohto aparátu definovať rocknroll tak ako ho poznáme. Disponuje štyrmi vstupmi, dvomi kanálmi a silou 100 W. Zosilňovač sa stal slávnym práve vďaka Hendrixovi, ktorý na ňom odohral celý koncert na legendárnom Woodstocku.


Roland JC-120

Len s veľkými ťažkosťami by ste na scéne našli aparát s krajším čistým zvukom ako má Roland JC 120. Vyrobený bol v roku 1975 a ponúkal neprekonateľný JC Clean tón so silou 120 W v spojení s efektom Dimensional Space Chorus.  JC 120 je osadený dvomi  12 palcovými reproduktormi. Vďaja svojim parametrom sa stal obľúbencom medzi muzikantami ako Andy Summers, Robert Smith, Johnny Marr, Jeff „Skunk“ Baxter a.i.

Reklama

 Peavey 5150

Ak Roland JC-120 bol priekopníkom čo sa týka zvuku čistého, Peavey 5150 je bezpochyby kráľom metalového skreslenia. Vznikol v spolupráci s jedným z najtalentovanejších gitaristov s Eddie van Halenom.  Spolupráca medzi firmou Peavey a Eddiem však v roku 2004 skončila a firma zmenila názov aparátu na 6505. Stal sa jednotkou mnohých moderných metalových kapiel ako napríklad Chimaira, August burns red alebo All that Remains.


Fender Twin Reverb

V tomto prípade je nutné podotknúť, že hovoríme o Twin Reverbe vyrobenom v rozmedzí rokov 1965 až 1967. Toto kombo sa vyrába aj dnes, ale kvalita už určite nieje taká ako predtým. Twin Reverb je výbornou voľbou pre gitaristou hľadajúcich krásny čistý zvuk a kvalitný zabudovaný reverb. Medzi jeho milovníkov patria Steve Ray Vaughan, Steve Howe, Johnny Marr, Jack White, James Burton a Dweezil Zappa.


Fender Bassman

Ďalší člen z rodiny Lea Fendera zo 60tych rokov, ktorý si získal srdcia mnohých významných hudobníkov. Hrávali na ňom napríklad Eric Clapton, Buddy Guy, Mike Campbell, Mike Bloomfield a iní. Bassman bol vyrobený v roku 1952 pre basgitaristov, no gitaristi rýchlo pochopili aký má tento zázrak efekt na ich gitaru. Po týchto zisteniach bola firma Fender nútená prehodnotiť svoj zámer a začala ponúkať Bassmana ako plnohodnotné gitarové kombo.

Reklama

Hiwatt DR103

Hiwatt bol v 60tych a 70tych rokoch v tieni svojich úspešnejších kolegov firiem Marshall a Vox.  Netreba však zabúdať aj na kvality tejto 100 watovej hlavy, ktorá je úzko spätá s gitaristom kapely The Who Peteom Townshendom a gitaristom kapely Pink Floyd Davidom Gilmourom. Mnohí ju mylne porovnávajú s Marshallmi kvôli podobnému dizajnu, čo sa však skrýva vo vnútri je niečo úplne iné. DR103 je pri rovnakom výkone schopný vyprodukovať oveľa hlasnejší a hutnejší zvuk ako Marshall, no čo sa týka samotnej farby zvuku, každému vyhovuje niečo iné.


Ak vás tento článok zaujal a vy máte nutkanie niektorý z týchto skvostov vyskúšať, mnoho originálov je dostupných na internetových bazároch. Pripravte si však tisíce eur, hodnota týchto strojov závratne stúpa. Ak ste však človek, čo sa uspokojí  aj s novším remakeom, nemusíte predávať dom, ceny sú výrazne nižšie.

Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Značku Marshall určite netreba nikomu predstavovať. Velikán vo výrobe gitarových zosilovačov, ktoré používajú najväčšie hudobné legendy sveta sa rozhodol priniesť svoj zvuk aj do...

Správy

NAMN show je pre hudobníkov najväčším sviatkom na svete. Výstava spája každý rok v januári stovky obchodníkov a hudobníkov a predstavuje nové produkty pre...

Zaujímavosti

Slovenský hudobník Oliver Kucharovič už túto jeseň na Slovensku a v Čechách predstaví svoj nový sólový projekt. Ide o odvážny experiment, pretože obsahuje len...

Zaujímavosti

Slovenský gitarista Brian Baják pred pár dňami zverejnil video k novej inštrumentálnej skladbe s názvom Interstellar, ktorá je jeho prvou kompozíciou nahratou na 9-strunovej...