Kapely

10 najlepších skladieb od kapely Metallica z 80. rokov

V 80. rokoch kapela Metallica formovala thrash metal, stala sa jednou z najväčších kultových kapiel na svete a stratila svojho legendárneho basgitaristu Cliffa Burtona!

Tŕnistá cesta však priniesla megahity, ktoré Metallicu katapultovali na hudobný vrchol. V tomto článku si predstavíme 10 najlepších skladieb z turbulentných 80. rokov.

10. One (1988)

Prvý album kapely bez Cliffa Burtona sa ukázal byť kontroverzný pre jeho produkciu, v ktorej basová linka nástupcu Burtona Jasona Newsteda bola sotva počuteľná.

9. Whiplash (1983)

Debut Metallica Kill ’Em All bol prvým thrash metalovým albumom a Whiplash bola skladba, ktorá definovala nový žáner.

8. Am I Evil? (1984)

Žiadna kapela, dokonca ani Motörhead nemala väčší vplyv na Metallicu ako Diamond Head. Monumentálny riff je rovnako mocný ako čokoľvek, čo James Hetfield z Tonym Iommim kedy vytvoril.

7. Battery (1986)

Úvodná skladba na Master Of Puppets – tretí a najväčší album kapely. Po pomalom a zlovestnom úvode, ktorý bol ako ticho pred búrkou, kapela Metallica pri úplnom útoku na zmysly zasiahla vysoký prevodový stupeň. Iba Slayer, s albumom Reign In Blood z roku 1986, sa mohli vyrovnať rýchlosti a intenzite, ktorú tu Metallica dosiahla.

6. Seek & Destroy (1983)

Na albume, ktorý uviedol na trh thrash metal, to bola najpomalšia skladba, ktorá sa stala hymnou.

5. Welcome Home (Sanitarium) (1986)

Skladba inšpirovaná klasickým románom a filmom One Flyw Over The Cuckoo’s Nest. V skladbe sa Hetfield ocitol hlboko v mysli pacienta v psychiatrickej liečebni. Ťažká skladba s dramatickým napätím. Welcome Home (Sanitarium) je naozaj originálne majstrovské dielo.

4. The Four Horsemen (1983)

Mustaine so svojou vlastnou kapelou Megadeth dokázal, že je jednou z najinovatívnejších osobností metalovej hudby. Jeho prínos pre kapelu Metallica by sme však nemali podceňovať.

3. Creeping Death (1984)

Z druhého albumu Ride The Lightning, ktorý niektorí znalci považovali za najlepší, medzi nimi aj bývalý frontman Sepultury Max Cavalera, je Creeping Death epickým javom skutočne biblických rozmerov.

2. For Whom The Bell Tolls (1984)

Ak existuje jedna skladba od Metallicy nad všetkými ostatnými, ktorá dokázala, že dokážu hrať tvrdšie pomaly ako rýchlo, tak je to táto.

1. Master Of Puppets (1986)

Titulná skladba z albumu, ktorá sa radí medzi Paranoid, British Steel a The Number Of The Beast ako klasika heavy metalu všetkých čias. Existujú slávnejšie skladby od Metallicy, napríklad Enter Sandman a Nothing Else Matters, ale Master Of Puppets je absolútnym vrcholom umeleckého štýlu kapely Metallica.

To Top