10 rokov bez Mariána Kochanského si v Petržalke pripomenie aj Jožo Ráž a Miroslav Žbirka!

0
27
views

Bol raz ľud ľudový, ktorý sa vedel krásne smiať,  a úsmev na tvári mu vždy vedel vyčariť Marián Kochanský a jeho skupina Lojzo. Marián naučil slovenskú hudbu sa smiať a ani po uplynutí jednej dekády nie je po ňom zacelené miesto. Smútok však bokom.  Marián Kochanský bol skvelým zabávačom, po ktorom zostali veselé hity, pekné zážitky a kopec humorných príhod. Príďte si 14. novembra zaspomínať do DK Zrkadlový háj na Mariána Kochanského spolu s jeho priateľmi a kolegami. 

Marián Kochanský bol jedinečnou osobnosťou, ktorá kade chodila, tade rozosievala dobrú náladu. Ako vyštudovaný inžinier nezostal pri číslach a svet matematiky čoskoro vymenil za noty, akordeón a tepláky, keď v roku 1982  založil kultovú skupinu Lojzo. Ich mestský folklór sa stal fenomenálnou záležitosťou. Na paškál si vyberali problémy bežných ľudí, ktoré zhmotňovali do humorných príbehov a pre Bratislavčanov známeho prostredia. Za väčšinu hitov skupiny Lojzo stál Marián, ktorý aj manažoval kapelu.

Bral ju ako rodinný podnik, v ktorom sa každý muzikant musel cítiť ako v pohodlí svojej obývačky. Preto tepláky a nie oblek. Lojzo boli stálicou, predávali albumy, zapĺňali koncerty a na ich pesničkách vyrástli dve generácie poslucháčov. Marián Kochanský mal ešte veľa plánov, ale všetko nakoniec zhatila zákerná choroba, ktorej 28. apríla v roku 2006 podľahol.

Na Mariána sa nezabudlo. Každoročne sa jeho spoluhráči stretávajú na Teplákovom bále. Nie je náhodou, že sa tieto stretnutia konajú v petržalskom DK Zrkadlový háj, keďže hudobník Petržalku zbožňoval a dokonca tu organizoval mnohé podujatia. Tá sa mu za jeho priazeň odvďačila rôznymi oceneniami, medzi nimi aj in memoriam Osobnosť Petržalky a usporiadaním veľkého spomienkového večera  k jeho nedožitým 51. narodeninám.

Po desiatich rokoch sa opäť všetci stretneme na koncerte, v ktorom sa budem okrem hrania aj spomínať a rekapitulovať. Zaspievať a porozprávať svoje zážitky prídu syn Marek, ktorý dodnes šíri otcove piesne v skupine kochanski, skupina LOJZO, spevák Jožo Ráž zo skupiny Elán, s ktorými Lojzo nahrali nesmrteľný hit Že mi je ľúto, i Miroslav Žbirka, ktorého popová koleda Každý deň budú vraj Vianoce príjemne navnadí na vianočné sviatky. Svoju účasť potvrdili aj Janko Lehotský, Ivan Tuli Vojtek a ďalší.

Vstupenky v predaji v pokladniach KZP – DK Zrkadlový háj a DK Lúky!