Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

10 vecí, ktoré by mal vedieť každý gitarista

1. Vaše city sú vaším najväčším prínosom. Nikto s vami nebude chcieť hrať, ak budete mať zlú náladu. Pre hudbu si musíte vypestovať skvelé city, ktoré vám presne sadnú do rytmu a tak zložíte naozaj precítenú hudbu. Je to rozhodne jedna z najdôležitejších vecí, na ktorých by ste mali zapracovať. Musíte sa vžiť do hudby, ktorú máte hrať, k čomu je najlepšie hranie a improvizovanie do rôznych backing trackov. Načúvajte rytmu a snažte sa svojou hrou stvoriť príbeh, aj keď bez slov, ale precítený.

2. Vytvorte si svoj vlastný zvuk. Nie je lepší spôsob, ako sa naučiť hrať, než kopírovať licky vášho obľúbeného gitaristu. No dávajte si pozor, aby ste nezačali znieť až príliš ako on! Pamätajte, pravidlá sú na to, aby sa porušovali, a v hudbe to platí stonásobne.

3. Počúvajte, počúvajte, počúvajte! Keď hráte koncert, alebo ste v štúdiu, neuzavrite sa do svojho vlastného sveta. Počúvajte, čo robia ostatní členovia skupiny. Reagujte na to, čo hrajú. Nesnažte sa ich prehlušiť a nesnažte sa vnútiť do piesne, keď má niekto sólo. Váš čas príde tiež, no nemôžete sa pozerať len na svoje ego.

Reklama

4. Majte jasno v tom, čím chcete byť. Tí najúspešnejší ľudia v hudobnom priemysle sú naplno sústredený, na to, čo chcú. Majú v hlave presné ciele, ktoré chcú dosiahnuť, a urobia pre ne čokoľvek. Niekedy si stačí uvedomiť, že nemusíte byť muzikant na to, aby ste boli rock star a nemusíte byť rock star na to, aby ste boli muzikant, a možno si ušetríte aj roky cynizmu a sklamania.

5. Hrajte pre pieseň, nie pre seba. Samozrejme nehrajte metalové sóla do jazzovej hudby a ani Slashove licky ak ste v black metalovej kapele. Ak chcete hrať v punkovej kapele, je jedno aký ste dobrý, a čo všeličo viete, nehrajte Am akord, proste zahrajte A5. Také jednoduché, ale aj tak tieto chyby veľa ľudí robí.

6. Cvičte svoje vibráto. Niektorí ľudia vravia, že im trvalo až 10-15 rokov, kým sa im podarilo naučiť sa, ako robiť skvelé vibráto. A to sú ešte šťastlivci, väčšine gitaristov sa to nepodarí vôbec. Je to totižto jedna z vecí, ktorá formuje váš štýl, a vďaka ktorej, ste rozpoznateľný spomedzi obrovského množstva ďalších gitaristov. Vibráto môžete robiť zápästím (ako napríklad Hendrix či B.B. King) alebo prstami. Ak si nie ste istý, ktoré je najlepšie pre vás, pozerajte, aké používajú vaši obľúbení gitaristi, a skúste imitovať ich vibráta.

Reklama

7. Poznajte svoj tón. Toto je veľmi dôležité. Musíte svoju výbavu poznať, aby hrala pre vás a nie proti vám. Napríklad, ak chcete tón ako má Stevie Ray, nedostanete ho s Les Paulky a Marshall komba. Majte jasno v tom, ako chcete znieť a kupujte gitary, kombá a efekty založené na tomto rozhodnutí. Pozrite si, akú techniku používajú vaši idoly, a snažte sa nájsť vhodnú alternatívu k vaším financiám.

8. Cvičte to, čo neviete, nie to, čo viete. Ak sa chcete zlepšiť, musíte cvičiť. Možno to znie nudne, ale cvičenie nemusí znamenať, sedieť zavretý v izbe a zhrbený nad gitarou, hrajúc stupnice. Všetku techniku sa môžete naučiť hraním lickov od vašich obľúbených gitaristov. Ak sa učíte sóla, učte sa ich postupne, po kúskoch a až neskôr ich spájajte dokopy. Vždy začínajte pomaly, aby ste to dostali do prstov, až neskôr zrýchlite tempo. A samozrejme, používajte metronóm.

9. Aj keď s tým moc ľudí nesúhlasí, brať hodiny gitary, či počúvanie iných štýlov hudby vám mentálne ani fyzicky neuškodí. Nikomu nikdy neublížilo, keď sa snažil rozšíriť svoje schopnosti, nezáležiac na tom, ako dobre už viete hrať, alebo či si myslíte, že už ste sa už naučili všetko, čo sa dá. Otvorenie mysle ďalším štýlom a novým technikám z vás urobí lepšieho a univerzálnejšieho muzikanta. Bodka. Tak to proste je. A skvelý učiteľ vás tak isto môže inšpirovať .

Reklama

10. Vybudujte si ako muzikant svoju osobnosť. V istom momente sa budete musieť cítiť pohodlne byť kreatívny aj pred stovkami ľudí, nie len pred vašou sestrou a psom. A to dosiahnete len tak, že do toho vložíte čas. Hranie doma vás dostane iba po určitú úroveň, no hneď ako budete môcť, mali by ste ísť hrať niekde von. Zahrajte si s kamošmi pri ohni. Hrajte so skupinou aj koncerty, ktoré by ste normálne nehrali. Vlastne hrajte všetky koncerty, ktoré môžete – každá skúsenosť sa počíta.

Prečítajte si tiež:

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Kapely

Kapela DESMOD a Robo Šimko prichádza s nezvyčajným singlom! Je ňou pieseň „Je to v nás“, ktorú skupina urobila pre nitrianske volejbalistky a dnes si ju už viete...

Zaujímavosti

Slovenskí hudobní producenti Groovestudio vydali koncom minulého roku epický cinematický album Zephyrus, ktorého charakteristickou črtou sú silné témy, brilantná orchestrácia, anjelské zbory a v neposlednom rade...

Novinky zo sveta hudby

Slovenský gitarista, skladateľ a multiinštrumentalista Brian Baják, známy svojou komplexnou technickou hrou na elektrickej gitare, testovaním gitarových aparatúr a vybavenia, štúdiovou produkciou a v neposlednom rade dlhoročnou...

Reklama