Zaujímavosti

20 zaujímavostí, ktoré ste určite nevedeli o Nirvane a albume Nevermind!

Nirvana bola americká rocková kapela založená v roku 1987 v Aberdeene v štáte Washington. Patrí medzi najvplyvnejšie hudobné skupiny 90. rokov 20. storočia.

Jej zakladajúcimi členmi boli Kurt Cobain a Krist Novoselic. V skupine Nirvana sa vystriedalo niekoľko bubeníkov, posledným z nich bol Dave Grohl.

24 septembra 1991 sa trojici mladých hudobníkov podarilo vypustiť do sveta album s názvom Nevermind. Kapela Nirvana sa tak stala jednou z najväčších kapiel na svete prakticky za jednu noc!

Nasledoval raketový vzostup kapely na úplný vrchol a tragická smrť frontmana Kurta Cobaina. Prinášame Vám 20 zaujímavostí a faktov o albume Nevermind, o ktorých ste určite nevedeli!

20. Na obale albumu Nevermind malo byť najskôr dievča

Fotograf Kirk Weddle, ktorý fotil titulku na obal albumu Nevermind spravil dve fotky. Na jednej bol chlapec a na druhej dievča. Viac sa mu však páčila fotka, na ktorej bolo dievča ale kapela sa vyjadrila jasne ”We want the dick.”

19. Nirvana odmietla supportovať na turné po štadiónoch kapelám Guns N ‘Roses a Metallica.

Axl Rose osobne požiadal Nirvanu o podporu na turné, Kurt to však odmietol a dokonca sa o Guns N´Roses vyjadril:”Sú to ľudia bez talentu, a píšu blbú muziku.”

18. Hudobníci z kapely Kiss sa objavili na zadnej strane albumu Nevermind

Zadná fotografia je vlastne Kurtova koláž, ktorá sa skladá z obrazov z Dantovho Pekla. Keď sa pozriete veľmi pozorne a priškúlite na správne miesto – uvidíte miniatúrne postavy kapely Kiss, jednej z Kurtových obľúbených kapiel keď vyrastal.

17. Hlásateľ vo videu “In Bloom” je bývalý hostiteľ ľudového súdu, Doug Llewelyn

Keď sa “In Bloom” chytilo ako najlepšie alternatívne video a bolo ocenené na  MTV Video Music Awards v roku 1993, Michael Richards predstavil trofej Nirvany a režiséra Kevina Kerslakeho, ale Doug Llewelyna nebolo nikde vidieť.

16. Nirvana vedela ako ísť na MTV

Keď Nirvana hrala na MTV VMA v roku 1992, začala hrať aj ich doteraz nevydanú pieseň “Rape Me”. MTV sa to nepáčilo a ak ich skladbu cenzurovala a zakryla to reklamnou prestávkou.

15. Kurt Cobain bol vyhodený z vlastnej párty k albumu Nevermind

Kurt Cobain prišiel na párty svojej vlastnej kapely tak opitý, že začal robiť neporiadok a rozhadzovať melóny. To sa nepáčilo vyhadzovačom a tak mu ukázali dvere a vyhodili ho.

14. Album Nevermind sa mal najskôr volať “Sheep”

“Nevermind” totižto nie je ani reálne slovo .“Never mind”, sú dve samostatné slová, ktoré si kapela spojila a tak vznikol legendárny album Nevermind.

13. Na začiatku skladby Territorial Pissings, je to Krist Novoselicov falošný spev

Basgitarista “spieva” refrén populárnej hippie hymny 60-tych rokov “Get Together”, ktorá bola napísaná textárom a skladateľom Cetom Powersom a bola spievaná umelcami ako Joni Mitchell, Jefferson Airplane, the Kingston Trio a the Youngbloods.

12. Cobain sa oženil s Courtney Love 24. februára 1992, na útese s výhľadom na havajskú pláž Waikiki 

Obrat sa uskutočnil päť mesiacov po tom, čo vyšiel album “Nevermind” a zúčastnil sa na ňom bubeník Dave Grohl, traja zamestnanci Nirvany a údajne aj drogový díler, ale nezúčastnil sa ho Krist Novoselic, ktorý nebol v dobrom vzťahu v tom období s nevestou a ženíchom.

11. Nirvana sa takmer rozpadla po nedorozumení o licenčných poplatkoch pri albume Nevermind

Šesť mesiacov po tom, čo bol album vydaný, Cobain náhle požadoval oveľa väčší kus koláča. Novoselic a Grohl takmer opustili kapelu na protest.

10. Dave Grohl bol piaty (alebo šiesty?) bubeník Nirvany

Grohl, ktorý sa pripojil k Nirvane tesne predtým, ako bol nahratý album Nevermind, predchádzalo v kapele striedanie spievodu bubeníkov, ktorý zahŕňal aj Dana Petersa z Mudhoney alebo Dale Crovera z Melvins.

9. Dave Grohl nebol jediný bubeník, ktorý hral na albume Nevermind

Chad Channing, ktorý sedel za bicími Nirvany pri ich debutovom albume “Bleach”, nahral množstvo dém “Nevermind”, pred tým ako stratil pozíciu po príchode Grohla. Channing je minimálne na skladbe “Polly”, kde nahral činely, ktoré sa objavili na tomto albume.

8. Ukrytá skladba Endless Nameless bola omylom vynechaná na prvých 50.000 kópiách

Skladba, ktorá začína po niekoľkých minútach po ukončení Something in the Way, čo bol improvizovaný zvuk, zachytený po tom, čo zvukár držal pásku po nevydarenom pokuse o nahrávanie Lithium.

7. “Weird Al” Yankovic zaznamenal svoju vlastnú nahrávku “Endless Nameless”, ale s názvom “Bite Me”

Yankovicova paródia na “Smells Like Teen Spirit”, “Smells Like Nirvana”, bolo znovu obnovenie kariéry speváka. Obe skladby sa objavili na jeho albume “Off the Deep End.”

6. Cobainovi sa nepáčil originálny strih režiséra Sam Bayera v klipe  “Smells Like Teen Spirit” 

Cobain odletel späť do Los Angeles, aby osobne upraviť kultové video. MTV News hovorí,spravil pár vecí v klipe, ktoré ho celý zachránili.

5. Nevermind bol označený za diamantový album za 10 miliónov predaných kópií, v marci 1999

V Amerike sa predalo 11 miliónov kópií, a neuveriteľných 30 miliónov na celom svete. “Smells Like Teen Spirit” sa umiestnila v top 10, v rebríčku 100 najlepších skladieb.

4. Nirvana bola zachytená na filme z roku 1991 o indie legendách Sonic Youth 

Európsky film bol zvečnený v 1991a bol to dokument Year Punk Broke, ktorý sa na obrazovky dostal až v roku 1992, kvôli problémov so zákonom a bol najprv vydávaný len na VHS. Neskôr ho však znovu vydávali na DVD.

3. Kurtovi bola údajne ponúknutá rola dílera s heroínom vo filme Pulp Fiction

Režisér Quentin Tarantino tvrdí, že Courtney Love ho osobne požiadala, aby Cobain hral úlohu Lancea, ktorú napokon hral Eric Stoltz, čo je dôvod, prečo “Tarantino, Quentin” poďakoval v poznámkach k nahrávke “Nevermind” a nasledujúcemu, “In Utero”.

2. Magazín Rolling Stone dal albumu “Nevermind” hodnotenie 4 hviezdičky

Napriek tomu bol menovaný za najlepší album  90. rokov a pristál na čísle 17 z 500 najlepších albumov všetkých čias.

1. “Nevermind”  vyrazil Michaelov Jacksonov “Dangerous” z vrcholu hitparád 

“Nevermind” strávil celkovo 252 týždňov v hitparáde Billboard. Ale kto zhodil Nirvanu z prvého miesta? Nikto iný ako country hviezda Garth Brooks, so skladbou  ‘Ropin the Wind.’

To Top