Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

25 rád k úspechu, ktoré by mal poznať každý gitarista

Veľa ľudí si myslí, že na zaujatie a hlavne na to, aby boli úspešnými muzikantmi im stačí len perfektne ovládať ich nástroj. Samozrejme to nie je pravda, hra je len polka úspechu. Je jasné, že keď neviete hrať tak sa nikam nedostanete, no treba sa od ďalších gitaristov s podobnými kvalitami odčleniť. Prečítajte si 25 vecí, ktoré vám v tomto pomôžu:

1. Nikto nemá rád kreténov: Veľa producentov a muzikantov vôbec nezaujíma, či ste druhý Eddie Van Halen alebo John Petrucci, dôležité je aby ste mali povahu, s ktorou sa dá vyjsť a aby ste boli spoľahlivý vo všetkých ohľadoch. Treba s každým vychádzať dobre aj mimo koncertov, na úrovni súkromných vzťahov.

2. Musíte mať feel – inými slovami cit pre hudbu.  Nahrajte si niejaký rytmický riff a do neho potom improvizujte. Improvizácia je veľmi dôležitá, veľa známych pesničiek a melódií sú improvizácie pri nahrávaní, ktoré sa podarili. Musíte sa vžiť do rytmu riffu a uvidíte že to čo vytvoríte bude perfektné, no nezabudnite sa nahrávať keďže nie vždy môžete zopakovať tú melódiu, ktorú ste pre pár sekundami zahrali.

Reklama

3. Vytvorte si svoj vlasný zvuk. Najlepšie sa naučíte hrať na gitare, ak sa učíte veci od vlastných idolov, no pamätajte že ohúriť môžete len vlastným zvukom, kopírovaním nikoho neprekvapíte.

4. Nemeškajte. Presnosť je dosť dôležitá, no nemyslíme tým presnosť pri hraní. Každý sa k vám bude správať ohľaduplnejšie a celkovo lepšie ak nebudete ten, ktorý neustále mešká.

5. Počúvajte! Nebuďte vo vlastnom svete, či už v štúdiu alebo live. Vytvorte jeden celok so zvyškom kapely, nekazte im ich hranie tým, že ich úplne prehlušíte. Ohľaduplnosť je dôležitá.

Reklama

6. Stanovte si cieľ. Každý známy muzikant „tam hore“ vie čo robí, a v minulosti vedel že čo chce dosiahnuť. Stanovte si cieľ a choďte si za ním, tak aj budete napredovať najrýchlejšie.

7. Hrajte pre pesničku nie pre seba. Je dôležité hrať správne pesničku nielen čo sa týka jednotlivých tónov, no aj štýlu a stavbe pesničiek. Nikdy to nebude ono ak budete hrať thrashové riffy v punkovej skladbe.

8. Hrajte s muzikantmi ktorý sú lepší, a slávnejší ako vy. Toto platí hlavne pre začínajúcich muzikantov, najlepšie sa takýmto spôsobom zviditeľníte. Krásnym príkladom je Steve Vai, ktorý ako mladý chlapec hrával v kapele Franka Zappu a dnes je z neho jeden z najuznávanejších gitaristov.

Reklama

9. Menej je niekedy viac. Nie vždy je najlepšie sólo aj najrýchlejšie. Jedny z najlepších pesničiek pre všetky vekové kategórie a hlavne pre ľudí ktorí počúvajú rôzne štýly hudby sú balady a slaďáky, v nich sa objavujú aj tie najkrajšie sóla. Tak napr, pesnička November Rain je veľmi známa ako medzi staršími tak aj mladšími obyvateľmi planéty, či ide o punkera, metalistu, rockera, niektorých rapperov alebo priaznivcov modernej hudby – každý pozná túto skladbu.

10. Image je dôležitý, no nie najdôležitejší. Možno toto niektorých nepoteší, no na imagi proste záleží. Každý slávny gitarista má istý image, ktorý počas rokov hrania veľmi alebo vôbec nezmenili. Nie sú žiadne pravidlá alebo farebné obmedzenia pri tvorení vlastného imagu, no neprídete do funky kapely oblečený ako Marilyn Manson.

11. Je dôležité mať precízny a čistý tón a pekné vibráto. Existujú hráči, ktorí tvrdia že im trvalo 10-15 rokov na vycibrenie ich vibrata. Niektorí toto nedosiahnu za celý život. Na začiatok sa snažte okopírovať vibrato vášho najobľúbenejšieho gitaristu, potom skúšajte ďalšie a uvidíte ktoré bude pre vás najlepšie.

Reklama

12. Poznajte to, na čom hráte. Toto je jedna z najdôležitejších vecí. Majte pozorne preštudované to, na čom hráte vrátane gitary. Dôležité je, aby váš aparát pracoval pre vás, nie proti vám. Na metal by ste si určite nemali brať Fender kombo a lubovú gitaru

13. Cvičte to čo neviete. Nebudete sa zlepšovať, ak budete hrať stále tie isté veci dookola. Skúšajte iné štýly, techniky a hlavne iné riffy ako tie, čo veiete.

14. Myslite aj na biznis. Keď chcete svoju hudbu predávať, treba myslieť aj ekonomicky, na to aby ste boli slávny nie je dobré sa koncentrovať na hudbu 100% z času.

Reklama

15. Majte preštudované aj molové aj durové stupnice, nepohrdnite ani pentatonickými. Čím viac stupníc ovládate, tým lepšie pre vás. Ľahšie sa zorientujete na hmatníku a vytváranie pesničiek vám pôjde rýchlejšie.

16. Hneď ako sa naučíte niečo skvelé, aplikujte to do hudby. Existuje veľa riffov, ktoré osamote znejú perfektne, no je dosť ťažké ich zakomponovať do skladby. Naučte sa svoj nový riff dokonale, potom ho aplikujte do pesničiek a uvidíte kde to bude najviac pasovať. Skvele zapasovaný riff v skladbe znie oveľa účinnejšie a lepšie ako samotný riff bez zvyšku kapely.

17. Naučte sa čo najviac melódií. Nielenže vám rôzne melódie rozšíria váš repertoár, dosť vám pomôžu pri vlastnej tvorbe.

Reklama

18. Buďte vo svojom štýle ako doma. Keď vás niekto poprosí aby ste niečo zahrali, prekvapte ho a zahrajte to bez chybičky. No nezabudnite na jednotvárnosť, nekoncentrujte sa len na jeden štýl, objavte a spoznajte ich aj viac

19. Hodiny výučby a počúvanie iných štýlov nebolí. Aj keď ste veľmi dobrý, stále sa je čo učiť. To, že popočúvate iné štýly hudby alebo si vypočujete rady od iných gitaristov, vám nezaškodí.

20. Učte sa čo najviac riffov. Čím viac riffov z rôznych štýlov viete, tým lepšie pre vás. Hranie bude oveľa ľahšie, nie raz využijete bluesové alebo funkové postupy aj v tvrdších štýloch, alebo naopak.

Reklama

21. Vypracujte si rešpekt. Snažte sa dostať do vnútorného pokoja, presnejšie do takého, kde pred stovkami ľudí sa cítite tak ako keď si hráte osamote. Takže sa nevyhýbajte aj malým koncertom, je to skúsenosť ktorá nemôže byť nahradená ničím iným.

22. Trávte čas s inými muzikantmi. Najlepšie urobíte, ak o sebe dáte vedieť čo najviac ľuďom. Čím viac ste známy, tým viac koncertov si zahráte, možno sa stretávkami s inými gitaristami dopracujete aj k spoločnému turné.

23. Buďte zorientovaný aj v teoretických veciach. Je skvelé, ak vo svojej hlave dokážete vymyslieť sekciu akordov, a viete že dokopy budú pasovať. Potom to aplikujete do hry na gitare, a takto aj urýchlite svoje hudobné myslenie a budete schopný sa naučiť niektoré pesničky už len z počutia nahrávky.

Reklama

24. Dávajte si pozor. Keď sa dostanete do štádia kedy vy, alebo vaša kapela budete ako-tak populárny, budú sa viac a viac objavovať ľudia, ktorí vám budú chcieť robiť zle alebo jednoducho proti vám pôjdu. Snažte sa mať vždy niejaké financie, ale hlavne si dávajte pozor na vaše gitary a hlavy pretože je to krv vašej kapely.

25. Nes*rte tam, odkiaľ jete. Nebuďte v rozpore so žiadnym členom kapely, ale hlavne neobšťastňujte bubeníkovu priateľku. Udržujte si dobré vzťahy v kapele, iba tak budete tvoriť hudobne jednotný celok.

Reklama

Prečítajte si tiež:

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Kapely

Kapela DESMOD a Robo Šimko prichádza s nezvyčajným singlom! Je ňou pieseň „Je to v nás“, ktorú skupina urobila pre nitrianske volejbalistky a dnes si ju už viete...

Zaujímavosti

Slovenskí hudobní producenti Groovestudio vydali koncom minulého roku epický cinematický album Zephyrus, ktorého charakteristickou črtou sú silné témy, brilantná orchestrácia, anjelské zbory a v neposlednom rade...

Správy

Nezabudnuteľný spevák Petr Muk vydal v roku 2000 druhý sólový album Jizvy lásky, predajne najúspešnejší titul vo svojej sólovej diskografii. Práve v týchto dňoch vychádza jeho reedícia, a to...

Reklama