Zaujímavosti

7 dôvodov, prečo počúvať klasickú hudbu

Určite mnohí z nás poznajú predpoklad, že Mozartova hudba pomáha pri raste rastlín. Možno niektorí z nás už aj vyskúšali a dokázali, že táto téza je správna. Od rastlín sa odlišujeme tým, že máme srdce, ktoré bije, dušu, ktorá cíti a mozog, ktorý dokáže vykonávať kognitívnu činnosť. Pozrime sa teda, čo možeme získať prechodom na klasickú hudbu!

1. Vyhladzuje nervy

Dnes sa v každodennom živote stretávame s toľkými informáciami, že niekedy máme pocit, že už to nezvládneme. Okamžité správy, ktoré si vyžadujú okamžitú odpoveď, málo času a ponáhľanie sa. Bohužiaľ sa nevieme takýmto situáciám vyhnúť, no počúvanie jemnej melódie, či organových diel J. S. Bacha dôrazne ovplyvňujú nervový systém a po pár minútach zabudneme na naše problémy.

2. Pomáha sústrediť sa

Počas učenia sa na skúšky či testy je nevyhnutné sa sústrediť. Niektorí z nás môžu pracovať iba v úplnom tichu, ale existuje veľa ďalších aktivít, ktoré si vyžadujú veľkú koncentráciu. Napríklad varenie či písanie listu. Ak prejdeme ku klasikám ako sú majstrovské diela Handela, je priam prekvapujúce, aký veľký pokrok sme schopní urobiť za krátku dobu!

3. Najlepšia spoločnosť na relax

Dali by ste si horúci kúpeľ a vôbec netušíte, kde nájsť hudbu, ktorá vás rozhodne nebude rušiť? Vtedy treba požiadať W.A. Mozarta. Jeho hudba popretkávaná hravými melódiami nemôže byť pre nikoho rušivá.

4. Spojte sa s ľuďmi

Boli ste na koncerte klasickej hudby? Koncerty spoja publikum, ľudia spolu prežívajú podobné pocity, tancujú, pohybujú sa. Avšak, keď sa zúčastňujete napríklad na organovom koncerte, tak hoci len sedíte, vytvára sa vyššia úroveň spojenia, pretože sila klasickej hudby je taká starodávna, že ľudia sú evolučne spojení s jej zvukmi. Vyskúšajte sami!

5. Zlepšuje činnosť mozgu

Je dokázané, že umenie má dobrý vplyv na kognitívne činnosti. Zlepšuje pamäť, vytvára spojenia medzi neurotransmitermi, ku ktorým by inak nikdy nedošlo. Rovnako ako vaše telo potrebuje tréning, tak ho potrebuje aj vaša myseľ. Ak chcete niečo vzrušujúce, choďte na koncert alebo si vypočujte Ferenca Liszta.

6. Zvyšuje kreativitu

Klasická hudba je zložité umenie. Rôzne harmónie jednotlivých častí, melódie, nástroje, rytmy vyvolávajú rôzne emočné stavy. Keď počúvate takúto hudbu, vaša myseľ uvoľňuje tvorivé energie. Najmä, ak sa zúčastňujete na koncerte, kde si môžete vypočuť zložité majstrovské dielo a vidíte, ako dirigent prináša harmóniu a nástroje do súladu. Táto skúsenosť bude naďalej pracovať vo vašom mozgu a zvyšovať vašu kreativitu.

7. Vytvára vo vašom srdci pokoj a lásku

V neposlednom rade zvuk klasickej hudby rozveselí dušu, zahreje srdce a prinesie radosť do života. Namiesto sedatív si skúste vypočuť skladbu, ktorá sa vám páči a nájdite svoju rovnováhu.

Autorka: Tímea Vaňová

To Top