Ado Juráček spustil nový originálny projekt Folkie!

0
11
views

Na prelome februára a marca 2016 spustil slovenský pesničkár Ado Juráček nový projekt. Folkie je v našich končinách originálny koncept hudobnej komunity, ktorá združuje mladých pesničkárov!

Zmyslom projektu je podporiť začínajúcich hudobníkov, poskytnúť im priestor, vypočuť si ich. Každý z autorov má na stránke www.folkie.eu svoj profil, ktorý obsahuje live sessions a rozhovor. Na jar 2016 sú v pláne aj prvé spoločné koncerty. Máte sa na čo tešiť.

Prečo si sa rozhodol založiť projekt Folkie?

Dôvod bol jednoduchý. Mám rád folkovú hudbu. Folk je dnes široký pojem, ale ja mám rád ten vplyv pesničkárstva z prelomu 60. a 70. rokov, ktorý dnes zažíva v USA opäť svoju obrodu. V poslednej dobe vyšlo na povrch množstvo mladých pesničkárov, ktorí chcú byť nezávislí a hľadajú si svoju vlastnú cestu. Problém je podľa mňa v tom, že sú to väčšinou solitéri. Moja myšlienka je týchto solitérov skamarátiť a vytvoriť komunitu, ktorá môže byť silným prúdom popri mainstreame. Folkie zastrešuje hudobníkov nielen v žánri folk, ale aj v príbuzných smeroch, ako napríklad blues, bossa nova, ethno. Ide o to spojiť ľudí, ktorí sú autormi a zároveň interpretmi. Ja ich nazývam “pesničkári”.

Čo všetko Folkie ponúka ľuďom?

Každý z hudobníkov má na stránke www.folkie.eu svoj profil vo forme rozhovoru. Chcem ponúknuť ľuďom lepší obraz o danom pesničkárovi, aby vedeli niečo o jeho pozadí, myšlienkach a plánoch. Druhou súčasťou projektu je youtube kanál Folkie Sessions. Živé performance natáčame v bratislavskej kaviarni Obývačka, ktorá nám vyšla v ústrety. S každým hudobníkom natočíme 2 pesničky, niekedy aj bonus, aby sme ešte viac potešili fanúšikov.

Najdôležitejšou súčasťou projektu sú spoločné živé koncerty, ktoré momentálne pripravujeme. Chcem, aby sa hudba dostala medzi ľudí, aby cítili jej atmosféru. Inšpiratívny bol pre mňa film Walk the line, kde ikony Johnny Cash, Elvis Presley a iní v zastúpení spoločnosťou SUN, ťahali šnúru po štátoch. Toto je hlavný cieľ Folkie. Cestovať po krajine a hrať hudbu pre ľudí.

Týmto sa dostávam k faktu, že nechcem, aby projekt ostal iba na území Slovenska. Mojím cieľom je spojiť pesničkárov z krajín Vyšegrádskej štvorky (Česká republika, Poľsko, Maďarsko) a vytvoriť tak nové hudobné priateľstvá a ešte silnejšiu komunitu. Je to samozrejme dlhá cesta.

Aké sú plány Folkie na rok 2016?

Sme na začiatku, takže hlavne dostať projekt do povedomia ľudí. Obohatiť komunitu o čo najviac talentovaných členov, odohrať čo najviac koncertov a na konci roka vydať Folkie Sampler. Folkie má totiž ambíciu byť aj vydavateľstvom.

Official web: www.folkie.eu. Facebook: www.facebook.com/folkiecommunity