Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Ako môžeš pomôcť kapelám, ktoré zrušili koncerty kvôli koronavírusu?

Zrušené koncerty a turné znamenajú pre kapely a interpretov len jednu vec: „žiadny príjem!“ Pokiaľ ide o hudbu a kultúru všeobecne, nastáva dominový efekt zrušených koncertov, festivalov a iných podujatí po celom svete. Situácia sa teda nakoniec nedotkne len hudobníkov ale aj organizátorov, prenajímateľov sál, hudobných podnikov, kultúrnych domov a mnoho ďalších!

V niektorých krajinách zrušili vlády veľké festivaly a zakázali zhromaždenia. Taliansko má karanténu. Franczúzsko zrušilo zhromaždenia nad 5 tisíc ľudí a následne ho znížilo na 1000 ľudí. Írsko tak isto zaviedlo opatrenia a následne sa pridali ďalšie krajiny. V Českej republike od 16.03.2020 platí zákaz voľného pohybu na celom území.

Kultúrne podujatia sa tak zrušili vo veľkej miere takmer po celom svete. Hudobníci smútia a ich fanúšikovia tiež. Pokiaľ máte zakúpený lístok na koncert prečítajte si návod: Ako získať späť svoje peniaze za zrušené koncerty kvôli koronavírusu?

Reklama

Zaujímavá štatistika pochádza zo štúdia UK Music, ktorá počas minulého roka vychádzala z čísel Úradu pre národné štatstiky a zistila, že hudobníci dosiahly priemerný príjem 23 059 libier. Priemerný plat v Spojenom kráľovstve bol v minulom roku 29 832 libier. To znamená, že viac ako polovica všetkých hudobníkov zarába menej ako 20 000 libier ročne, pričom jeden z piatich zarába menej ako 10 000 libier ročne.

Čísla na Slovensku budú samozrejme rozdielne, ale treba si uvedomiť, že kultúra je veľmi dôležitá. Bez nej nebudeme mať žiadnu hudbu, koncerty, festivaly, filmy, videoklipy, seriály ale ani športové zápasy a iné podujatia. Keď sme už pri tom, určite si pozrite článok: Čo robiť počas karantény? Pozrite si úplne zadarmo týchto 10 skvelých koncertov.

Ako teda môžeme pomôcť hudobníkom a kapelám?

Reklama

Možností ako pomôcť svojej obľúbenej kapele či hudobníkovi v týchto časoch je hneď niekoľko. Skúsime si teda predstaviť niektoré z nich:

Pustite si hudbu obľúbeného interpreta alebo kapely na YouTube

Toto je zrejme najjednoduhší spôsob ako pomôcť. Treba si však dávať pozor na to, že hudbu alebo videoklip pozeráme/počúvame priamo na oficiálnom kanály interpreta či kapely. 90% týchto hudobných kanálov na YouTube má spustenú monetizáciu videí, takže z každého prehratia získajú aspoň malú čiastku (väčšinou sa jedná o centy). Čím viac pozretí, tým viac prehratí reklamy a tým väčšia podpora. Nezabudnite si však vypnúť AdBlock!

Reklama

Pustite si hudbu obľúbeného interpreta alebo kapely na Spotify

Áno, aj prehratím svojej obľúbenej hudby cez Spotify podporujete umelcov. Za každé prehratie im opäť ide určitá čiastka peňazí. Aj v tomto prípade sa jedná o centy, ale čím viac prehratí, tým väčšia peňažná podpora. Je to jednoduché a Vás to nestojí ani cent. Zapnite si hudbu počas práce alebo doma. Hudba Vám spríjemní deň a ešte aj pomôžete.

Predobjednajte si nový album

Reklama

Ak má váš obľúbený interpret alebo kapela nový album, ktorý ešte nevyšiel, tak si ho určite predobjednajte cez ich oficiálne webové stránky, na iTunes alebo v iných online obchodoch. Dáte tak signál, že je o album záujem a pomôžete tak kapele získať vydavateľskú podporu.

Nakupujte merch a iný tovar z ich oficiálneho internetového obchodu

Ak kapela zrušila koncerty určite ju poteší aspoň objednávka na oficiálnom e-shope. Kúpte si CD, LP alebo pekné tričko a podporte tak svojho obľúbeného interpreta alebo kapelu aj týmto spôsobom.

Reklama

Zaregistrujte sa do e-mailového newslettra interpreta alebo kapely

Ďalšia vec, ktorá Vás nebude stáť nič. Poskytnite svoj e-mail obľúbenému interpretovi alebo kapele a dajte im najavo, že sa o nich zaujímate. Na e-mail Vám následne budú chodiť ich nové koncerty, single, produkty a podobne. Takéto informácie nikdy nie sú na škodu.

Povedze o interpretovi alebo kapele svojim priateľom

Reklama

Najlepšia a najúčinnejšia reklama je odporučiť niečo, niekomu ďalšiemu. To isté platí aj pri hudbe. Odporuč priateľovi alebo priateľke nové CD obľúbeného interpreta alebo kapely, alebo sa podel o zážitok z nového videoklipu, ktorý môžeš rozoslať svojim priateľom do e-mailu alebo cez Facebook či Instagram.

Prečítajte si tiež:

Správy

Spevák a zakladateľ legendárnej kapely Omega Kóbor János zomrel vo veku 78 rokov. Informovala o tom kapela Omega na svojom oficiálnom Facebooku. „Týmto Vám...

Kapely

Album sa nahrával na koncertoch, na ktorých kapele hosťoval Kai Hansen (Helloween, Gamma Ray) za mikrofónom. Bol rok 2017 a koncerty ešte bežali v...

Novinky zo sveta hudby

Skupina IMT Smile prináša vianočný hit s názvom V LETE…. Ide o titulnú skladbu pre nový film od Evity Twardzik, ktorý sa dostane do našich kín na...

Zaujímavosti

Talentovaná speváčka a herečka Zuzana Hrvoľ, ktorú poznáme aj zo známeho Ďurovčíkovho muzikálu Jesus Christ Superstar, predstavuje k Medzinárodnému dňu eliminácie násilia páchaného na ženách...

Reklama