Zaujímavosti

Ako sa vyvíjala populárna kultúra v Amerike?

Povojnová Amerika. Obdobie všeobecného rozkvetu, demokracie a hospodárskej sily. Pozornosť sústredená na tínedžerov. A dôvod? Boli ľahko ovplyvniteľní reklamou, ponukou gramofónových spoločností aj filmovým priemyslom. Rozvoj konzumného spôsobu života bol enormný. Dokonca aj Európania s radosťou kupovali džínsy, coca-colu a zaujímali sa o rock’n’roll a hollywoodske filmy. V Amerike sa odohrávalo takmer všetko.

Ale ani Európa nezaostávala vo svojom rozvoji. Vo Francúzsku vznikali najmä filmové diela. Beatles a Rolling Stones ovládli Britániu. Americká hudba ale stále výrazne ovplyvňovala britskú populárnu scénu. Základom bolo preraziť v USA a až potom sa umelci mohli presadiť na celom svete.

Rock’n’roll

Rock’n’roll, ktorý ovládol Ameriku začiatkom 50-tych rokov 20.storočia vznikol prepojením černošského žánru rhythm and blues a belošského country and western. Ujal sa predovšetkým za obrovskej podpory gramofónového priemyslu. Veľkú úlohu samozrejme zohralo aj rádio a hracie automaty, tzv.jukeboxy, ktoré nemohli chýbať v žiadnom americkom mliečnom bare. Strediskom rock’n’rollu sa stal predovšetkým Memphis. V Memphise sa nachádzala gramofónová spoločnosť Sama Phillipsa Sun Records. Práve táto inštitúcia odchovala najväčšie hviezdy. Tu svoju kariéru odštartoval aj človek s hlasom anjela – Elvis Presley. Na hudobnej scéne sa objavil v roku 1953 a svojim tanečným prejavom privádzal do vytrženia hlavne príslušníčky nežnejšieho pohlavia. Elvis bol beloch s hlasom černocha a Sam Phillips dokonale jeho potenciál objavil a rozvinul. V Elvisovej hudbe sa spájala gospelová hudba a hudba country and western prepojená s černošským rhythm and blues. Elvis sa neskôr pod vedením manažéra plukovníka Toma Parkera zo spoločnosti RCA vypracoval ešte ďalej a stal sa aj filmovým spevákom. Pod Phillipsovým vedením sa v Sun Records vyvíjali aj ďalšie významné osobnosti ako Roy Orbison, Jerry Lee Lewis alebo Johnny Cash.

Ďalšou významnou nahrávacou spoločnosťou bola Chess Records založená v Chicagu. Odchovala legendy ako Muddyho Watersa, Chucka Berryho alebo Howlin‘ Wolfa. Rock’n’roll nepochybne ovplyvnil spoločnosť a aj napriek kritike sa mimoriadne ujal a ovplyvnil vznikajúce odnože rockovej hudby.

Hollywood a nová vlna

Roky 1930 až 1949 patrili nepochybne k zlatému veku Hollywoodu. Príležitosť dostali také hviezdy ako Cary Grant, Ingrid Bergmannová alebo Humphrey Bogart. Kultúrny význam filmov bol dominantnou črtou amerického povojnového filmového priemyslu. Do popredia sa ale tlačila televízia, ktorá doslova vyhnala ľudí z kín. Hollywood sa musel prispôsobiť zmenám. Situácia si vyžiadala širokouhlé plátno a stereofónny typ zvuku.

Koniec 50-tych a začiatok 60-tych rokov sa niesol v znamení objavenia nových a zaujímavých kinematografií. Najväčší vývin bol nepochybne vo Francúzsku. Jean-Luc Godard, Claude Chabrol a François Truffaut boli najvýznamnejšími predstaviteľmi novej vlny – nouvelle vague francúzskeho filmu. Významný je je Godardov inovačný film Na konci s dychom (A Bout de Souffle) z roku 1959.

Generácia beatnikov

Jack Kerouac – významný americký spisovateľ označil ľudí, ktorí viedli bohémsky život pojmom ‚beatnici‘. Známy bol aj vtip o tom, ako sa podobne žijúci ľudia hrnú do San Francisca, kde sú blahorečení za františkánov (beatify as Franciscans). Americkí beatnici viedli život plný experimentovania. Experimentovali s novými formami umenia a literatúry. Príťažlivá bola pre nich aj sexuálna sloboda a drogy. Najväčším beatnickým básnikom bol Allen Ginsberg. Vo svojej básni Howl z roku 1956 spojil rytmy jazzu so zmyslom pre pocit úzkosti. Ďalšími významnými beatnickými básnikmi boli Gregory Corso, Garry Snyder alebo spisovateľ William Burroughs. Veľkú inšpiráciu od beatnickej generácie si vzalo hnutie hippies, ktoré o pár rokov neskôr ovládla svet.

Prínos americkej populárnej kultúry bol nezanedbateľný. Hudba, film, televízia, kino, literatúra – to všetko sa v Amerike vyvíjalo enormnou rýchlosťou a položilo základy ďalšieho vývoja všetkých druhov umenia.

Autor článku: Vanesa Urbanová

To Top