Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Ako si proti sebe poradili snímače EMG 81/85 a Seymour Duncan Blackout AHB-2? (video)

Prednedávnom sme sa spoločne pozreli na zvuk snímačov Seymour Duncan Blackout AHB-2. Snímače znejú skvelo, no ako si poradia s riffmi proti klasike EMG 81? Video nájdete na konci článku. Teraz ale zopár riadkov.

Čo sa týka čistého zvuku, oba páry snímačov sú silné, čiže doma sú pri skreslení. Preto od nich neočakávajte fenderovský clean. Nechápte ma však zle – so zvukom čo dávajú sa dá fungovať. Blackouty sú silnejšie, čiže je trošku ťažšie z nich dostať clean zvuk, no dá sa to. Aj EMG aj SD majú dostatok basov, EMG sú však viac otvorené. Na clean vsuvky v pesničkách tieto snímače úplne stačia, neohromia, no ani nesklamú. Proste si odvedú svoju “robotu“. 

Pri skreslení to je však o inom. Tu nechávajú tuctovosť za sebou a prinášajú agresívny zvuk ktorý poteší nie jedno metalové ucho. Ako som už spomínal, Blackouty sú silnejšie, preto treba byť s gainom opatrný. Trochu viac ako treba a snímače vám prestanú odpúšťať nepresnosti. V tomto sú EMG o trochu lepšie, pretože dokážu odpúšťať viac. Keďže sa jedná o drahšie snímače v oboch prípadoch, máte preto zaručenú presnú odozvu toho, čo sa s trsátkom a pravou rukou na strunách deje. Aj malé pohyby a zmeny v polohe pri hraní sa odrazia na zvuku, čo dáva väčšie možnosti hráčom.

Pri priamom porovnaní zvuku vychádzajú 2 hlavné rozdiely – EMG sú konkrétnejšie, Blackouty viac výškové. Akordy mi síce krajšie zneli na EMG, na Blackoutoch sa zasa lepšie sóluje kvôli väčšej sile. Oba páry snímačov som testoval na cenovo dostupných Jackson gitarách. V-čko je síce o pár rokov novšie, no stále sa jedná o lacnú radu gitár. 

Reklama

Nastavenie Peavey 6505 som pri zmene gitár nemenil, pre úprimné porovnanie zvukov snímačov. Ak by som sa aj pohral s EQ, veľkú zmenu by to neurobilo, jediné čo s čím by som sa pohral by bolo množstvo gainu. EMG ho potrebovali trochu viac. 

Pri sólovaní sa zvuky nejak extrémne nelíšia, väčšie zmeny sú pri riffoch. Tam počuť rozdiel viac. Môj verdikt? Medzi kombináciou 81/85 a Blackout AHB-2 sa ťažko vyberá. Zvuky sú odlišné, no ani jeden nemá výrazné slabiny. U mňa by si miesto našli skôr EMG, keďže mám radšej temnejší zvuk ako výškový, pričom clean tiež používam a s EMG sa s ním lepšie pracuje. Nedostatok gainu sa dá veľmi ľahko vyriešiť. Je to však len môj osobný názor, je naozaj ťažké vybrať medzi týmito 2 snímačmi. 

Preto si vypočujte snímače v akcii a dajte nám vedieť, ktorý zvuk sa práve vám páčil viac. 

Autor: Daniel Chovanec

Reklama

Prečítajte si tiež:

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Kapely

Kapela DESMOD a Robo Šimko prichádza s nezvyčajným singlom! Je ňou pieseň „Je to v nás“, ktorú skupina urobila pre nitrianske volejbalistky a dnes si ju už viete...

Zaujímavosti

Slovenskí hudobní producenti Groovestudio vydali koncom minulého roku epický cinematický album Zephyrus, ktorého charakteristickou črtou sú silné témy, brilantná orchestrácia, anjelské zbory a v neposlednom rade...

Správy

Nezabudnuteľný spevák Petr Muk vydal v roku 2000 druhý sólový album Jizvy lásky, predajne najúspešnejší titul vo svojej sólovej diskografii. Práve v týchto dňoch vychádza jeho reedícia, a to...

Reklama