Ako si vybrať tú pravú gitaru?

0
463
views

Kúpa novej gitary je pre muzikanta výnimočná udalosť a preto by ste výber Vašej budúcej gitary určite nemali podceniť. Hudobný portál MUSIC ZONE pre Vás pripravil článok, ktorý Vám pri výbere Vašej novej gitary pomôže! 

V prvom ktoru by ste si mali ujasniť akú gitaru vlastne hľadáte. Potrebujete klasickú gitaru na základnú umeleckú školu, akustickú gitaru na večerné hranie s kamarátmi, elektrickú gitaru na poriadne rockové koncerty, alebo elektro-akustickú gitaru na unplugged koncerty?

V prípade, že túto odpoveď už poznáte, môžete sa pustiť do hľadania tej správnej gitary. Nižšie si vysvetlíme, čím sú jednotlivé druhy gitár špecifické a aké majú výhody a nevýhody.

Klasická gitara – známa aj pod názvom španielka, alebo španielska gitara. Tieto gitary majú nylonové struny a sú určené pre hranie klasickej hudby, flamenga a podobne. Pokiaľ ste sa teda prihlásili na základnú umeleckú školu, určite budete potrebovať práve klasickú gitaru. Dávajte si však pozor aj na veľkosti týchto gitár. 1/2 je veľkosť určená pre deti do 8 rokov. Pre deti do 11 rokov je zase určená veľkosť 3/4 a pre dospelých veľkosť 4/4.

Akustická gitara – alebo aj westernová gitara sa používa v rôznych hudobných štýloch, ale najčastejšie pri pope, country, bluese, folku a podobne. Narozdiel od klasických gitár majú struny kovové a hrá sa na ne predovšetkým s trsátkom. Hlavným rozdielom však nie sú len struny, ale aj užší hmatník než u klasických gitár. Pokiaľ chcete aby Vás bolo naozaj počuť, odporúčame Vám elektro-akustickú gitaru, ktorá má navyše elektroniku a snímač. Takúto gitaru potom môžete zapojiť do aparatúry. V dnešnej dobe už každá elektro-akustická gitara obsahuje aj zabudovanú chromatickú ladičku.

Elektrická gitara – keď z malého rockera vyrastie veľký, určite bude chcieť elektrickú gitaru. Aby ste však na ňu mohli hrať budete ku nej potrebovať aj aparatúru, čiže gitarové kombo, alebo gitarovú aparatúru. Medzi najznámejšie elektrické gitary patria tvary Stratocaster a Les Paul a najlegendárnejšími značkam medzi gitarami  sú Fender a Gibson. Najlepším priateľom elektrickej gitary je aj ladička, púzdro, náhradné struny a trsátka.

Gitarové efekty – rozdelujeme ich na efektové krabičky a multiefekty. Najpoužívanejším a najobľúbenejším efektom na svete je efektová krabička typu Distortion. Ide vlastne o skreslovač zvuku, ktorý môžete počuť v každej rockovej alebo metalovej skladbe na svete. Medzi ďalšie používané efekty patrí napríklad Overdrive, Tremolo, Chorus, Delay alebo Wah-wah.