Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Akustická verzus elektrická gitara: Čo je lepšie pre začínajúcich gitaristov?

Či na začiatok zvoliť akustickú alebo elektrickú gitaru je prvá otázka pre každého začínajúceho gitaristu. Ak ste sa rozhodli naučiť sa na gitare, tak v tomto článku nájdete všetky užitočné rady a tipy, ktoré Vám pomôžu pri ďalšom rozhodovaní o kúpe gitary.

Ak ste sa rozhodli naučiť hrať na gitare, pravdepodobne ste spravili to najlepšie rozhodnutie. Pred tým, ako začnete, však musíte poznať ešte odpoveď na jednu otázku. Mali by ste si kúpiť akustickú alebo elektrickú gitaru?

Na túto otázku neexistuje žiadna univerzálna odpoveď. Môžete sa učiť aj na akustickej aj na elektrickej gitare. V podstate majú obe šes strún (s výnimkou 7 a 8 strunových gitár) a pri štandardnom ladení strún v tónoch EHGDAE nie je medzi nimi žiadny rozdiel. Postupy a akordy, ktoré sa naučíte na akustickej gitare môžete používať aj pri elektrickej gitare. Niektoré techniky sa síce líšia, ale základy sú úplne rovnaké.

Reklama

Pokiaľ ide o pocit z hry, tak môžete pocítiť výrazné rozdiely medzi akustickou a elektrickou gitarou. Väčšina gitaristov hovorí, že sa im na elektrickej gitare hrá oveľa ľahšie ako na akustickej. Pre toto tvrdenie existuje aj niekoľko dôvodov.

Struny na elektrickej gitare sú väčšinou oveľa tenšie, pretože zvuk strún prechádza snímačmi, ktoré zachytávajú vibrácie a premieňajú ich na elektronický signál a zvuk vychádza von pomocou gitarového komba alebo zosilňovača a reproboxu. Väčšina gitaristov používa hrúbku strún od 0.09 až po 0.11.

Na akustickej gitare je zvuk generovaný strunovými vibráciami, ktoré sa prirodzene zosilujú cez telo gitary. Gitara rezonuje a jej tón je zosilnený pomocou celého tela gitary. Ak by sme na akustickú gitaru použili struny z elektrickej gitary jej zvuk by bol slabý. Na akustických gitarách sa väčšinou používajú struny od hrúbky 0.11 až po 0.14.

Pokiaľ ide o hrateľnosť, hrúbka strún je veľmi dôležitá. Čím hrubšie struny gitará má, tým sa vytvára väčšie napätie a strunu je ťažšie stlačiť. Gitarista začiatočník môže mať pri hre problémy a po niekoľkých minútach ho budú veľmi bolieť prsty. Ak si chcete hru na gitare užiť, odporúčame pre začiatok zvoliť tenšie struny ako pre akustickú, tak aj pre elektrickú gitaru.

Reklama

Ktorá gitara je lepšia na učenie?

To, že sa na elektrickú gitaru ľahšie hrá, ešte neznamená, že sa na nej môžete naučiť hrať jednoduhšie. Treba mať na pamäti, že ku elektrickej gitare potrebujete ešte príslušenstvo v podobe káblu, zosilňovača a reproboxu alebo gitarového komba.

Pri akustickej gitare vám stačí len gitara a nič viac. Môžete na nej hrať kdekoľvek a kedykoľvek bez ďaľšieho príslušenstva, káblov a rôznych iných vecí. S akustickou gitarou tiež nemusíte riešiť žiadnu hlasitosť, efektové pedále, zosilňovače a ďalšie zariadenia.

Príslušenstvo potrebné k akustickej gitare

 1. Gitarový pás
 2. Struny
 3. Púzdro
 4. Trsátka
 5. Ladička

Týmto sme vás však vôbec nechceli odradiť od elektrickej gitary. Pokiaľ máte radi tvrdšiu hudbu a chceli by ste hrať nahlas, alebo zakladáte svoju prvú kapelu, elektrická gitara je určite správne rozhodnutie. Na dobrý pocit z hry však budete potrebovať o niečo viac peňazí ako pri akustickej gitare.

Ak sa neviete rozhodnúť medzi akustickou a elektrickou gitarou, skúste sa zamyslieť nad tým, akú hudbu máte radi. Pokiaľ je váš obľúbenec spevák Ed Sheeran, určite zvolte akustickú gitaru. Pokiaľ máte radi tvrdú hudbu ako Metallica, správnou voľbou bude elektrická gitara.

Reklama

Podstatný je výber zvuku

Zvolili ste si na začiatok akustickú gitaru? Existuje približne osem tvarov akustických gitár, ktoré sa odlišujú veľkosťou a tým pádom aj iným zvukom. Pre väčšinu gitaristov je voľba tela gitary len otázkou ich vkusu.

Najpoužívanejšie akustické gitary sú určite dreadnought, ktoré znejú skvele za každých okolností. Ak potrebujete hrať o niečo hlasnejšie, mali by ste sa rozhodnúť pre jumbo.

Ako sme už písali vyššie, tak ku hraniu na akustickej gitare v podstate nič viac nepotrebujete. Určite vás však po čase prestane baviť hrať vo svojej izbe a tak odporúčame rovno dokúpiť aj gitarový pás a gitarové púzdro.

Elektrická gitara nie je všetko

Ak ste sa ako správny rocker, či rockerka rozhodli pre elektrickú gitaru, výber bude o niečo zložitejší ako pri akustickej gitare. Tvarov elektrických gitár existuje pomaly toľko, ako tvarov cestovín.

Reklama

Pokiaľ kupujete svoju prvú elektrickú gitaru pokúste sa zúžiť vaše hľadanie tej správnej na tvary ako sú Stratocaster, Telecaster, SG alebo Les Paul.

Akonáhle nájdete tvar gitary, ktorý sa vám páči, je potrebné uvedomiť si, aké snímače táto gitara má. Na gitarách tvaru Stratocaster a Telecaster bývajú single snímače, ktoré majú presný a jasný tón, ale pri väčšom skreslení trochu bzučia.

Elektrické gitary SG a Les Paul majú zase humbucker snímače, ktoré majú silnejší a teplejší tón a sú vhodné pre tvrdšiu hudbu.

Pre hranie na elektrickej gitare toto však budete potrebovať oveľa viac ako len gitaru. Najdôležitejšou vecou je gitarový zosilňovač a reprobox, alebo gitarové kombo.

Reklama

Na trhu je niekoľko desiatok cenovo dostupných zosilňovačov, ktoré sú kvalitné a prekvapia svojim zvukom. Ak na začiatok nechcete dokupovať gitarové efekty, odporúčame rovno kúpiť zosilňovač alebo gitarové kombo so zabudovanými efektmi, ktoré vašej hre dodajú úplne nový rozmer.

Príslušenstvo potrebné k elektrickej gitare

 1. Gitarové kombo
 2. Gitarové efekty
 3. Kábel na prepojenie
 4. Gitarový pás
 5. Struny
 6. Púzdro
 7. Trsátka
 8. Ladička

Ak už ste sa rozhodli pre akustickú alebo elektrickú gitaru, nechajte si na výber dostatok času. Nakupujte len od overených predajcov, ktorí dokážu poradiť podľa toho čo naozaj potrebujete a nie podľa výšky zárobku, ktorý od vás získajú.

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Kapela Horkýže Slíže oznámila na 14.9.2021 vydanie nového albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. Okrem krstu, ktorý sa bude konať v Music a...

Kapely

Žilinská kapela landless 10. septembra 2021 vydala svoj prvý album, ktorý nesie názov „Mirrors“. Na albume sa nachádza 9 piesní, pričom kapela počas prebiehajúceho...

Novinky zo sveta hudby

Multiplatinový Modrý album Mira Žbirku, ktorý vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, reštartoval jeho tvorbu do nového tisícročia a znamenal veľký návrat na pódiá megaúspechom skladby Čo...

Zaujímavosti

Potrebujete motiváciu na pohyb, lepší spánok alebo dodržiavanie pitného režimu? Inteligentné hodinky X-fit Watch 2 od značky Niceboy dokážu monitorovať nielen váš tep, krvný...

Reklama