Aký bol prvý nástroj známych hudobníkov?

0
77
views

Pamätáte si ešte na svoj prvý hudobný nástroj ? Prvý tón, akord alebo skladbu ? Na to asi žiadny muzikant nikdy nezabudne! Na taký moment nikdy nezabudnú ani známi slovenskí hudobníci.

Moja prvá gitara bola Cremona Luby, ktorá je známa aj ako Gibsonka. Mal som vtedy 6 rokov. Ale to bol ešte komunizmus…prvú elektrickú som kúpil v Redute. Mám ju dodnes je to jedna z prvých japonských kópií Gibson Les Paul.Volá sa že “Yamaki”. Je to gitara z roku 1969.

V 96-tom roku som ju kúpil za 15 tisíc Sk. Veľmi dobre si ten deň pamätám, celú noc som predtým ani nespal. Každopádne tá gitara má dnes podstatne väčšiu hodnotu a hrá skvele. Aj keď som potom prešiel hlavne na Fender.Najskôr Stratocaster a dnes väčšinou hrám iba na Telecaster. Vyjadril sa spevák a výborný gitarista Juraj Zaujec.

616bcb4070200eba2fbb3aacc645866b_XL

Jimi Cimbala gitarista kapely Metropolis nám prezradil, že jeho prvá gitara bola Jolana Tornado. Táto gitara však nebola Jimiho ale mal ju len požičanú. Neskôr som si za prvé peniaze z koncertov kúpil Jolanu Proxima. Je to jediná gitara ktorú som predal pretože som v tej dobe mal už Ibanez RX 170. Bol som ešte študent a veľmi som chcel ísť na koncert King Diamond. Neskôr som po tej gitare aj pátral  a chcel som ju kúpiť naspäť ale už som ju nenašiel. Jimi Cimbala v dnešnej dobe vlastní zbierku obsahujúcu vyše tridsať gitár (lak jednej z nich obsahuje Jimiho krv).

2595131_jimi

Jimiho kolega Noro Pavlis gitarista kapely Metropolis nám prezradil, že jeho prvá gitara bola Jolana Iris a Jolana Diamant.

Martin Migaš ex- bubeník skupiny IMT Smile, momentálne bubeník kapely Peha si na svoj prvý hudobný nástroj dobre pamätá. Bola to tamburína a neskôr bicie Amati.

Ľuboslav Petruška slovenský hudobník, gitarista a spevák, známy predovšetkým vďaka pôsobeniu v prešovskej skupine Chiki liki tu-a mal ako prvý nástroj v živote gitaru Cremona Luby a neskôr elektrickú gitaru Jolana Iris. Jeho kolega Tomáš Višnovský bubeník Chiki liki tu-a hral najskôr na akordeón, ktorý mali doma.

Martin Husovský z kapely Komajota hral svoje prvé tóny, akordy a skladby na pianíne Petroff.

Back2Love DJ´s Overhaul a Gurry mali svoje prvé nástroje gramofón Tesla, šasi HC 250, ihly Ortofon a technics 1210.

Martin Cibulka z kapely DESmod bol od malička akordeonista čo o ňom málokto vie. Martinov otec je akordeonista, takže od malička skúšal na jeho akordeóne. Keď mal 4 roky otec mu z Talianska priniesol jeho vlastný. Neskôr keď mal Martin 10 rokov a zlomil si ruku, otec mu priniesol klavír, na ktorom ruku za týždeň rozcvičil. Prvá gitara prišla v 11 rokoch a prvé bicie v 12. To som už hral svoj prvý festival prezradil nám Martin Redface Cibulka.

krstnibora300
Martin Cibulka na krste CD kapely Borra (V strede)

Na otázky nám odpovedal aj basgitarista kapely Borra, Peter Sanchez Saniga. Moje začiatky boli v roku 1990 na škole Mali sme tam takú hudobnú miestnosť v ktorej bol školský aparát bedna Vermona zosilovač Tesla, basa Jolana a nejaké bicie Amati! Môj prvý hudobný nástroj som si kúpil v roku 1995 bolá to gitara Jolana Diamant a kombo Solton. Kúpil som to za 5000 sk. V roku 1996 som si kúpil prvú basu bola to basa Jantar a stála neuveriteľných 2000 sk. Všetko to boli staré veci. V roku 1998 som si kúpil konečne nový nástroj basu Yamaha a hrám na nej dodnes!

934617_4051722909716_708878837_n

Richard Scheufler – basgitarista teraz pôsobí v kapele Krucipüsk a v hrá na bsgitaru v divadle Rock Opera Praha v rockových operách Antigona, Oidipus Tyranus, 7 proti Thébám. Hudobn fanúšikovia ho poznajú aj z účinkovania v King Size, Scheufler Project a Pražský výběr II. “Začínal jsem s hudbou v ranném dětství. Začínal jsem na piano, pak byly bici, ve 13 letech baskytara. Má první basa byla Jolana, pak Galaxis bass. První pořádný nástroj byl Fender Jazz Bass z roku 1973. Byl od Milana Brouma z Olympic.”

Peter Bič ex-gitarista kapely IMT Smile a líder kapely Peter Bič projekt mal ako prvú gitaru v živote Jolana Iris pôvodom zo Slovenska.

Michal Žitňanský spevák a líder skupiny Zoči Voči sa začal v 15. rokoch spolu s Filipom Mikom učiť hrať na španielke. Jeho prvá gitara bola Jolana, dnes má už vyše 40 rokov a patrí Michalovmu otcovi, ktorý je tiež hudobník. Spieva a hrá na basgitare v kapele Profil. “Neskôr mi otec kúpil elektrickú gitaru Jolana Iris. Najskôr som však chcel byť bubeník ale gitara bola pre mňa dostupnejšia, pretože som ju mal doma” hovorí Michal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Michal Žitňanský (prvý z prava)

Dodo Slíž basgitarista skupiny Alone  nám prezradil, že jeho prvá basgitara bola Jolana Baso IV červenej farby. V roku 1990 založil spolu s kamarátmi Peťom, Palom a Pifom kapelu Vrak. Nahrali spolu 2 demá a v roku 1994  CD Vrak- The End vo vydavateľstve Station Master. Neskôr sa kapela Vrak pretransformovala na kapelu Alone s novými členmi. Nahrali spolu dve CD vo vydavateľstve Sony Music a odohrali nespočetne veľa koncertov po Slovensku a aj koncerty v zahraničí. Kapela sa zúčastnila aj mnohých veľkých súťaží napríklad Austrian Band Contest vo Viedni, kde sa prebojovali až do finále a vyhrali International Live Award za slovenskú republiku. Dodo momentálne používa basgitary Ibanez a aparát Mesa Boogie.

amfik490
Kapela Alone, Dodo Slíž (v strede)

Na prvú gitaru sme sa spýtali aj gitaristu kapely Alone, Tibora Seidla.  Moja prvá gitara bola španielka Marco ktorú som dostal pod stromček keď som mal 12 rokov. Potom asi 3 roky bola opretá v rohu a až potom som si k nej našiel cestu. Behom pár mesiacov som si kúpil elektrickú gitaru Yamaha EG 112. Bola to skvelá gitara. Kúpil som ju od ocinovho kamaráta za peniaze ktoré som odovzdal za staré železo.

Michal Chrenko finalista Slovensko hľadá Supertar a Hlasu Československa nám prezradil, že jeho prvý nástroj bolo akustické pianíno Koch & Korselt. Mal vtedy 8 rokov. Nebolo celkom nové, vyskúšal som veľa pianín a nakoniec mi zvukovo sadlo práve toto. Neskôr keď som mal 15. a založil som si kapelu, boli sme na návšteve u známeho a rozprávali sme sa o nástroji, ktorý chce predať. Bola to samohrajka Roland E-86. Ukázal mi ju a dosť sa mi páčila a mamina mi ho kúpila, pretože som do vtedy žiadny elektrický klavír nemal. Takže som mal už dva nástroje ale neskôr sme akustické pianíno predali a za peniaze sme kúpili ďalšie pianíno značky August Forster, ktoré mám dodnes. Roland sme potom tak isto predali a kúpil som si tentoraz už sám zvukový modul Kurzweil micro ensemble a klávesnicu (ovládač) M-audio 88 keystation PRO. Na bicích som začal okolo 15. rokov vtedy som mal ešte požičané Amati. Neskôr som si u známeho v hudobninách kúpil profesionálne bicie Tama SuperStar custom. Činely som si kúpil podľa skúšania zvuku a rozhodol som sa pre Meinl Byzance.

506493955454612

Braňo Bajza z kapely Polemic mal prvú elektrickú gitaru Jolana Galaxis a 30 watové kombo z východného Nemecka značky Regent. Ešte ich mám doma ale nehrám na tom! Prezradil Braňo.

polemic-02

Archívna fotka skupiny Polemic

Dalibor Daňko gitarista kapely U.K.N.D nám prezradil: V lete v roku 1985 som prvýkrát držal v ruke elektrickú gitaru. A nie hocijakú! Bola to basa Ibanez MC- 924, ktorú vlastnil otec môjho výborného kamaráta. Pre doplnenie, presne na tomto modeli hrával aj Adam Clayton z U2. Tento moment sa mi výrazne vryl do pamäti. Koncom osemdesiatych rokoch bol na Chrenovej veľký rozmach pivničných  kapiel ako Diturvit, JudášDesmod a kopec iných.

Keď mi môj sused Mário púšťal nahrávky Judáša, tak bolo rozhodnuté a pod hudobným vplyvom kapiel Accept, Helloween a Motley Crue sme myslím na jeseň 1987 s kamarátmi Dodom a Filipom založili prvú kapelu s názvom Krakatit, ktorú sme po príchode Riša Synčáka premenovali na Corgoň. V Corgoni sa vystriedalo niekoľko hudobníkov, medzi inými hral s nami aj Pátres, ktorý bol môj sused. Len v našom vchode bolo na prelome 80. a 90. rokov asi päť kapiel.

911956_10201106248761316_1943609925_n

Corgoň sme rozpustili v roku 1994, rozdelil sa na dve kapely. Ja som hral v kapele Crunch, z ktorej sa postupne vykryštalizovalo U.K.N.D. Moja prvá gitara, po neúspešných pokusoch si ju vyrobiť, bola červená španielka, do ktorej som neskôr nainštaloval snímač a tvárila sa tak ako elektrika. No prvú poriadnu elektrickú gitaru som si zadovážil v lete 1989 – volala sa  Jolana Proxima a nádherne voňala novotou. Mala pekný tvar, dva snímače, sivú metalízu a hlavne páku. Túto gitaru mal aj gitarista skupiny Judáš, čo bol náš vzor, tak nebolo o čom. Asi po roku som zistil, že gitara s pseudo-pákou nie je všetko a do hry prišla Diamantka.

913166_10201106249001322_893292602_n

A potom to už išlo… Inak, čo sa týka značky Jolana, tak Diamantku stále vlastní môj brat, tak si ju rád občas nostalgicky obťažkám. Nedávno som si splnil svoj detský sen a kúpil som si v bazáre Jolanu Strat, na ktorú sme sa chodil pozerať do výkladu hudobnín v Nitre na Kupeckej ulici, ale bola o tretinu drahšia ako Proxima a verzia s pákou bola trojnásobne drahšia. Stratka sa mi tak zapáčila, že som ju použil aj v nahrávke jednej skladby na albume, ktorý s U.K.N.D práve dokončujeme.

Robo Papp nám prezradil, že od piatich rokov chodil na husle. Bol to môj prvý nástroj ale nevybral som si ho. Nanútili mi ho. Hral som na ňom do deviatich rokov, potom prišla gitara, ktorá ma bavila viac. Na gitaru som chodil asi iba rok. Jedna z mojich prvých gitár bola Jolana Iris.

0
Ak Vás článok zaujal, napíšte nám aj vy aký bol Váš prvý hudobný nástroj. Všetky príspevky radi uverejníme. Môžete ich písať do komentárov. Ďakujeme.