Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

ART IN PARK priniesol do kúpeľného mesta množstvo umenia. Časť z neho bude atmosféru pripomínať celoročne

Trenčianske Teplice sa počas štyroch dní premenili na umelecké mesto.  Počas víkendu prebehol v meste ART IN PARK, multižánrový festival, ktorého atmosféra nadchla návštevníkov aj organizátorov. Mesto chce v koncepte pokračovať aj o rok.

Trenčianske Teplice poznajú ľudia hlavne ako kúpeľné a filmové mesto. V rámci Art Filmu tu bolo ocenených 41 popredných svetových i domácich hereckých osobností ako Jozef Kroner, Ladislav Chudík, Božidara Turzonovová, Bolek Polívka, Jean-Paul Belmondo, Isabelle Huppert, Sophia Loren a ďalší. Po odchode filmového festivalu do Košíc sa mesto rozhodlo sústrediť viac na svojich návštevníkov a pripraviť zábavu pre všetky vekové kategórie od detí až po tých najstarších. Koncept ART IN PARK funguje už tretí rok a u ľudí má obrovský úspech. „Odchod Art Filmu do Košíc pre nás znamenal nový začiatok kultúry v Trenčianskych Tepliciach. Spustili sme viacero kultúrnych projektov – Literárna jar, Hudobné leto, Divadelná jeseň, Plesová zima, a tomu všetkému kraľuje festival ART IN PARK. Milovníci kultúry si zaslúžia kvalitné divadlo, muziku aj výtvarné  umenie,“ uviedol primátor mesta Trenčianske Teplice na otvorení festivalu, Štefan Škultéty.  

Festival nenarušili ani blesky

Reklama

„Tento rok sme sa v termíne festivalu museli popasovať s búrkou a následným veľkým ochladením, ktoré viedlo aj k jemným programovým úpravám. Veľmi nás však potešila pozitívna energia, dobrá nálada a srdečná atmosféra, ktorá vládla medzi návštevníkmi. Okrem vysokej účasti na programe v kinosálach, sme sa tešili z atmosféry v parku,“ uviedla produkčná festivalu z O.Z. Cultura, Zuzana Danechová. Počas búrky sa ľudia presunuli do premietacej sály kina Prameň, v ktorej režisér Peter Hledík uviedol filmovú sekciu Miloša Formana a muzikál Hair. V rámci filmovej sekcie sa uvedenia filmov zhostili viacerí režiséri. Spomínaný Peter Hledík, ktorý uvádzal krátke oscarové filmy a sekciu Miloša Formana, Patrik Lančarič v rámci filmu Válek či Peter Trník, ktorý uviedol film Dubček. Premietania filmov sa zúčastnili okrem dospelých aj škôlkari a školáci, ktorí počas festivalu sledovali animované filmy ako Neuveriteľný príbeh o Obrovskej hruške alebo filmy o ekológii. Napriek chladnejšiemu počasiu boli obsadené takmer všetky miesta na sedenie aj v open air, kde sa premietali filmy Otcova Volga a Čiara. „Návštevníci prišli s dekami, do ktorých sa zabalili a sledovali filmy. Bolo to úžasné, dodala Zuzana Danechová. 

Počas štyroch dní festivalu si návštevníci užili koncerty Niny Kohoutovej, Katarzie, skupín Le Payaco, Bad Karma Boy a ďalších. Súčasťou bola aj nevšedná akcia silent disco. 

Celý park zdobili počas festivalu umelecké inštalácie na tému Slovník slušného správania. Rybník, ktorý predstavoval zákaz rybolovu, deti s telom dospelých, ktorí hádžu vinu jeden na druhého s názvom On za to môže či busta špáraniu sa v nose s názvom Zakázané slasti. Niektoré z inštalácií ostanú v parku dokonca natrvalo. Súčasťou bola aj oddychová zóna, nafukovacie šišky, štrikovacia stena a ďalšie. 

Reklama

V rámci sprievodných aktivít si návštevníci mohli zacvičiť work out, občerstviť sa v gastro zóne či navštíviť market – trhy s lokálnymi predajcami hand made výrobkov ako Mydlove – prírodná kozmetika, Menlemon – šperky inšpirované Shamballou, WakiVaky – ručne šité vaky, Smaltovaná Babka a mnohé iné. 

Na festivale vystupovali aj divadelné predstavenia ako 3T, ktorého súčasťou je aj Juraj „Šoko“ Tabáček, stand-up comedy Pavla Seriša, predstavenie Nového divadla Cisárové nové šaty, o svojich knižkách rozprával Braňo Jobus a festival zavŕšila módna prehliadka ZUŠ Trenčín vedená módnou návrhárkou Veronikou Kostkovou. 

Atmosféra ako hlavný bod programu

Reklama

„Atmosféra je to, na čom sme chceli stavať. Vytvoriť miesto, kde ľudia môžu stráviť pokojne aj celé 4 dni a užijú si ich. Môžu si vybrať z množstva možností. Môžu ísť na film, na divadlo, môžu počúvať hudbu alebo  sa len tak prechádzať či sedieť a obdivovať park. Myslíme, že vytvoriť prijemnú a skvelú  atmosféru sa nám podarilo,“ uviedol riaditeľ projektu z O.Z. Cultura, Pavol Sirotný. Pozitívne vnímali atmosféru a celý festival aj návštevníci: „Je tu veľmi príjemne, je tu skvelá atmosféra, super zorganizované, super koncertíky, hlavne filmy. Hodnotíme to na jednotku,“ zhrnuli viacerí do videa z festivalu. 

„Tento rok bol prvý taký ostrý, keďže ART IN PARK už nebol len sprievodnou aktivitou, ale riadnym multižánrovým festivalom. Samozrejme, proces organizácie akéhokoľvek podujatia vždy prináša nové možnosti ako veci zlepšiť, urobiť inak či jednoduchšie, preto už teraz vieme, čo všetko chceme v budúcich ročníkoch zlepšovať.  Veľmi sa však tešíme z úspechu festivalu. Teší nás, keď vidíme, že to čo robíme ľudí baví,“ dodal na záver Pavol Sirotný. 

Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Koncerty

Po online vydaní posledného ročníku festivalu HUDBA SVETA Žilina, sa začiatkom októbra predstavia už naživo skvelí hudobníci zo zahraničnej ale aj domácej world music...

Koncerty

Takmer štyridsať nových zahraničných mien všetkých žánrov pridáva do programu ďalšieho ročníka medzinárodného festivalu Colours of Ostrava. Medzi nimi napríklad radikálnu newyorskú raperku Princess...

Koncerty

Festival Konvergencie už 22 rokov spája interpretov a publikum, hudbu minulosti s dielami žijúcich autorov, rôzne štýly a žánre, domácich i zahraničných umelcov. Aj...

Koncerty

Medzinárodný hudobný festival a konferencia SHARPE sa bude konať už tento víkend. Dvojdňové podujatie prinesie 3. a 4. septembra do bratislavskej Novej Cvernovky viac...