Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Autor projektu Hudba v srdci nám prezradil, ako vyzerajú prípravy na online koncert

Na východnom Slovensku už mesiac prebieha online projekt Hudba v srdci, ktorého cieľom nie je len priniesť kultúru do domácnosti ale aj podporiť, prípadne zviditeľniť regionálnych umelcov pochádzajúci z Prešovského kraja. Tvorcom tohto projektu je Vasil Feckanič so svojim tímov, ktorý nám odpovedal na niekoľko otázok.

Podľa čoho vznikol  názov Hudba v srdci?

VAFEC creative production o.z., ešte v rokoch 2017 a 2018 organizovalo súťaž Hudba v srdci, v ktorej súťažili hudobné skupiny pôsobiace v Prešovskom kraji o hodnotné ceny. Vďaka sponzorom sme odovzdali finančnú hotovosť, či možnosť marketingovo nastaviť propagáciu skupiny.

Reklama

Kto bol výhercom týchto súťaží?

Prvý ročník vyhrala bardejovská skupina Niečo Navyše a druhý ročník Cimbalová hudba Primáš.

Prečo ste sa tento rok pustili do online projektu Hudba v srdci?

Tento rok bol pre každého ťažký, najmä pre ľudí, ktorí pôsobia v kreatívnom priemysle. Osobne som si prvú vlnu vychutnal, lebo som mal viac času na rodinu a najmä na dcérku. Ale keď sa život začal pomaličky rozbiehať začiatok júna, tak prichádzala nechuť, lebo som doslova zlenivel.

Reklama

Najhoršie to bolo s väčšími projektami alebo prenosmi, kde nie je priestor na chybu. V septembri keď som sa už konečne aj po psychickej stránke rozbehol, tak prišiel ďalší útlm, ďalšie opatrenia. A po skúsenostiach z 1. vlny som začal rozmýšľať, čo robiť.

Ako vznikol realizačný tím a kto tam všetko je?

V realizačnom tíme sú 3 značky resp. skupiny. Prvou je VAFEC creative production, ktorá ma na starosti vysielanie, réžiu, strih a kamery, kde som ja na strihu a réžií a dvaja kameramani Milan Marton a Karol Korinek.

Reklama
Maduar odmieta diskrimináciu a radšej bude koncertovať online, alebo vôbec!

Druhou značkou je Msound, ktorá zabezpečuje zvuk a svetla a je tam Marián Nálepa, Juraj Varholík a Milan Duda. Tretia je firma RadioNet, cez ktorú máme prenajatý stream hosting a zabezpečuje funkčnosť a plynulosť vysielania.

Keď si pozriem Vašu stránku, tak vidím, že projekt nemá sponzorov. Prečo ste ich neoslovili?

Práve naopak. Oslovili sme cca 10 lokálnych, či veľkých firiem alebo organizácií, ktoré sme žiadali o sponzorskú spoluprácu. Dočkali sme sa však odpovedí, že nie je rezerva na finančný dar kvôli korone. Taká bola odpoveď skoro od všetkých firiem, ktoré sme oslovili.

Reklama

Ako vyzeralo prvé pracovné stretnutie realizačného tímu?

Najprv som sa stretol Mariánom Nálepom, ktorému som predostrel projekt a prešli sme si riziká a hrozby. Najväčším problémom boli financie, potom priestory a epidemiologické opatrenia. Čo sa týka financií tak sme si dali dohodu, že vkladáme do „banky“ po 500€, aby sme mali na úhradu povinných výdavkov.

Ako vyzeral rozhovor RÚVZ?

Tak toto bola životná skúsenosť. Očakával som neskutočný boj s veternými mlynmi a počítali sme s tým, že na tomto môže celý projekt padnúť. Najprv zopár telefonátov s RÚVZ Prešov, potom Bratislava. Ale potom mi volala milá pani z RÚVZ, ktorá bola ústretová, a s ktorou sme si prešli podmienky realizácie projektu.

Reklama
Kapely SEMATAM a S Hudbou Vesmírnou prichádzajú s vtipnou novinkou

Kde prebiehajú online prenosy?

Toto bol ďalší problém. Oslovili sme majiteľov niekoľkých priestor. Pri tejto otázke sme boli limitovaný financiami keďže sme nemali žiadnych sponzorov. Po dvoch týždňov hľadania priestorov som sa dostal na stretnutie s riaditeľom mestského kultúrneho strediska v Sabinove s pánom Vahovským, ktorý bol prekvapivo naklonený a ústretový voči nášmu projektu. Takisto bol ústretový aj primátor Michal Repaský, ktorý ponúkol cenu za prenájom, ktorá pre nás bola prijateľná.

Koľko stojí vstupenka do online prenosu?

Reklama

Nad tým sme dlho rozmýšľali, či to dať zadarmo alebo nie. Ale 2 veci nás prinútili to dať na vstupenky, a to, že sme si ľudí dosť rozhýčkali na to, že je kultúra zadarmo a druhá je to, že celkové povinné náklady na realizáciu projektu, t.z. okrem odmien je cca 1700€.

Platí sa zo vstupeniek aj odmena pre umelcov?

Áno. S každým umelcom je podpísaná zmluva o dielo, kde je špecifikovaná aj odmena. Väčšinou je odmena percentuálna z predaja vstupeniek daného umelca alebo individuálna cena, na základe dohody s umelcom.

Reklama

Niekde na internete som sa dočítal, že projekt je úspešný a že na tom zarábate. Čo je na tom pravda?

Projekt je podľa nás úspešný, lebo sme ho rozbehli bez sponzorov a finančnej podpory, čo v dnešnej dobe je ťažké ba priam nemožné. Čo sa týka zárobku, tak popravde po odpočítaní výdavkov a odmien pre umelcov sme na nule, resp. máme aspoň na kávu.

Reproduktor Niceboy RAZE 4 Origin je ideálnym spoločníkom na letné večery

Nehovoriac o tom, že jedno vysielanie pre nás znamená 5 hodín prípravy a práce. Keďže máme za sebou 12 prenosov a v tíme je 6 ľudí, tak doteraz máme spolu opracovaných 360 hodín na úkor svojich rodín a voľného času.

Reklama

Aké skupiny alebo umelci už vystupovali a kde nájdeme záznamy?

Celý projekt je na stránke vafec.sk/hudbavsrdci. Doteraz účinkovali divadielko Cililing so svojimi tromi rozprávkami pre deti, skupina Rusnack´s,  PoTmeHúT, Niečo Navyše a From The Six, ktorí boli ako hostia projektu.

Zaujímavým vystúpením bolo Galaxis – Žbirka Revival, ktoré sú na nerozpoznanie od originálu a gitarové ohnivé Duo Farsa. Svoj priestor dostal aj folklór v podobe súrodencov Šúrkalovcov. Teraz sme mali 2 veľké online prenosy folklóru, na ktorý si vstupenku kupovali diváci mimo hraníc Slovenska, najmä USA, Španielsko, Švajčiarsko, Česko, Rakúsko.

V sobotu online vystupoval Folklórny súbor Železiar z Košíc ako hosť projektu a v nedeľu zoskupenie Mária Mačošková, Ľudová hudba Čardáš a Folklórny súbor Vargovčan. A práve nedeľa bola čarovná, lebo sme spolu s divákmi oslávili krásne neuveriteľné okrúhle výročie Márie Mačoškovej.

Reklama

Kto bude ešte vystupovať v rámci projektu?

Nechajte sa prekvapiť. Viac info nájdete na stránke vafec.sk/hudbavsrdci.   

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Skupine Maduar sa aj napriek komplikovanej situácii v kultúre podarilo pripraviť niekoľko zaujímavých aktivít spojených s oslavou jej 35. narodenín.Prvou z nich je nový singel...

Správy

Skupine Maduar sa aj napriek komplikovanej situácii v kultúre podarilo pripraviť niekoľko zaujímavých aktivít spojených s oslavou jej 35. narodenín. Prvou z nich je...

Koncerty

Chiki liki tu-a odohrajú už túto sobotu 10. apríla online koncert na podporu hudobného klubu Stromoradie, ktorý jej zakladajúci členovia založili pred dvomi rokmi....

Koncerty

Speváčka Katarína Koščová už tradične záver roka venuje vianočným koncertom, ktoré ale v súčasnosti musela kvôli aktuálnej epidemiologickej situácii výrazne obmedziť. Okrem niekoľkých komornejších...