Koncerty

Aya a jej Rockové Vianoce po 20-ty raz!

Skupina AYA si tohtoročnú letnú sezónu nevie vynachváliť. Vraj najlepšia za posledné roky, ale samozrejme kapela nespí na vavrínoch a len čo nastúpi jeseň, začínajú prípravy na Rockové Vianoce. Tie pripravuje skupina už po 20-ty krát. 

„Asi sme už naozaj starí, keď oslavujeme jubileá, vlani sme oslávili 25-te výročie skupiny AYA, teraz druhé desaťročie Rockových Vianoc,“ – konštatuje so smiechom Mário Tománek. 

Tradícia sa datuje do roku 1996 kedy vznikol AYA Fest  

Skupina Aya pôsobila v žilinskom regióne a hnevalo ju, že sa v Žiline a okolí deje málo kultúrnych akcií. Vymyslela  si v roku 1996, kedy vznikalo pomaly  aj vlastné nahrávacie štúdio kapely    Aya Fest. „Zúčastnili sa ho skupiny zo žilinského regiónu a v porote sedeli renomovaní muzikanti Bobo Kantor a Dušan Antalík,“ – zablúdil do histórie opäť Mário Tománek. „Víťazná kapela mohla nahrať v našom štúdiu album, čo vtedy bola veľká vec. Vyhrala kapela Akodoma, ktorá už neexistuje. O rok neskôr sme si dali pauzu a v roku 1998 sme sa rozhodli pre Rockové Vianoce, kde ešte stále účinkovali prevažne domáce kapely. O rok neskôr sa nám podarilo zohnať viac peňazí a rozšírili sme účinkujúcich a prišli Mišo Kovalčík s Mariánom Greksom. Neskôr sme popozývali kapely ako No Name, Noc a deň, Desmod, IMT Smile, Knechtová s kapelou Peha,  Vidiek, načreli sme aj do Česka odkiaľ prišli  Premiér, Buty a mnoho ďalších,“ – vymenúva skvelých účinkujúcich  s hrdosťou Mário Tománek.

Nakoľko tento rok sa jedná o jubileum, dala si akpela Aya záležať zase na výbere hostí, aby boli tie 20. Rockové Vianoce zaujímavé rovnako ako predchádzajúce ročníky. „Vybrali aj mladú kapelu, ktorá vystúpi na úvod a je to kapela Devenan‘, kapela Arzén je naším súputnikom –  okrem jedného ročníka-  vystúpila každý rok. Tešíme sa, že sme sa dohodli s kapelou Korben Dallas, čo je muzika možno z iného súdka, ale veľmi dobrá. Po nich zahrá Aya samozrejme aj s Tošom Bezdedom a spoločný blok ukončíme pesničkou Malý princ. Na záver vystúpi skupina Gladiator, ktorá síce na Rockových Vianociach už hrala, ale po rokoch to bude opäť príjemné privítať ju. Teda začíname 21.12 o 18.00 hodine v žilinskom Dome kultúry.“

Aya vníma Rockové Vianoce ako darček svojím fanúšikom, preto sa snaží vždy zabezpečiť  sponzorov, aby vstupné bolo čo najnižšie a fanúšikovia vyjadria svoju vďaku tým, že prídu. Moderátorom večera bude Roman Bomboš. Preto potešilo skupinu, že k 25. výročiu vznikol o skupine dokument, ktorý odvysielala verejnoprávna televízia a je to pre nich zvláštny pocit, že sa o kapele nakrútil dokument.

Samotná skupina nemá vianočnú pesničku, nechce robiť niečo nasilu, aj keď páni uvažujú o tom, ale rozhodne nechcú urobiť skladbu len aby bola. Nech to má skutočnú vianočnú atmosféru a nech dlho pretrvá medzi ľuďmi, a to je veľká zodpovednosť. V každom prípade rok 2019 sa ponesie aj v znamení nového albumu, ktorý je z dvoch tretín hotový. 

To Top