Zaujímavosti

Bluesový velikán Stevie Ray Vaughan by mal 63 rokov

Jeho život ukončilo letecké nešťastie. Talentovaný a vždy oddaný hudbe. Taký bol Stevie Ray Vaughan, ktorý by mal 3. októbra 63 rokov.

Bluesová hviezda uzrela svetlo sveta v roku 1954 v texaskom meste Dallas. Stevie mal už od detstva k hudbe vzťah, na ktorý mal veľký vplyv najmä jeho brat Jimmi. Ten vlastnil rozsiahlu zbierku gramofónových platní. Ale Stevie neostal len pasívnym poslucháčom hudby. Už ako osemročný hral v rockovej kapele Chantones a o niečo neskôr svoj rozvíjajúci talent prejavil v kapele Blackbird.

Vaughan dal dokonca hudbe prednosť aj pred školou a tak sa rozhodol zo školy odísť, aby sa pripojil k skupine Nightcrawlers. So skupinou nahral nahrávku, ktorá ale nikdy nevyšla.

Stevie sa vystriedal v mnohých kapelách a každá kapela jeho cit pre hudbu prehlbovala ešte viac. Stevie zbieral hudobné skúsenosti napríklad v kapele Cobras. Neskôr si založil vlastnú skupinu Triple Threat Revue.

Netreba zabudnúť ani na rok 1981, kedy Vaughan založil ďalšiu kapelu s jednoduchým a výstižným názvom Double Trouble. Rok po vzniku kapely zaznamenali úspech na Jazzovom festivale v Montreauxe, kde si vyslúžili uznanie aj od kritikov.

Rok 1982 bol pre Vaughana úspešný dvojnásobne. Požiadavka od Davida Bowieho, aby hral na singli Let’s Dance bola lákavá. Vaughanovi sa nepochybne darilo a hudba udávala smer jeho životu.

Práca na albumoch ho napĺňala a v roku 1984 vydal Couldn’t Stand The Weather. Album Soul to Soul zaznamenal taktiež úspech.

Najväčší úspech sa ale dostavil až s koncertným dvojalbumom z roku 1986 Live Alive. Vaughan sa vďaka albumu nepochybne zaradil medzi jedného z najlepších bluesových hudobníkov vôbec.

Ale Vaughanov život si vzala tragická smrť. 27. augusta 1990 jeho život vyhasol pri leteckom nešťastí cestou na koncert. Vaughanova smrť bola a stále je obrovskou stratou pre svet hudby.

Česť jeho pamiatke.

To Top