Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Bratislavskí a newyorskí hudobníci vzdali poctu básnikovi Waltovi Whitmanovi

Bratislavskí a newyorskí hudobníci vzdali poctu básnikovi Waltovi Whitmanovi

Netradičná slovensko-americká spolupráca. Bratislavskí hudobníci Robert Pospiš, Martin Sillay a Nikolaj Nikitin nahrali spoločný album s legendami newyorského gospelu a jazzu.

Vokálne ich sprevádza slovenská speváčka žijúca v Amerike, Hanka G. Zo spoločných chvíľ v oceňovanom hudobnom štúdiu v New Yorku vznikla artová roadmovie filmára Petra Javora – Amerika, počujem tvoj spev. Film odvysiela vo štvrtok 30. mája o 23:15 druhý kanál RTVS.

Polhodinový snímok zachytáva cestu do Ameriky, prvý kontakt muzikantov v štúdiu a zákulisie nahrávania albumu kde spoločným jazykom nie je slovenčina ani angličtina, ale hudba a poézia jedného z najväčších básnikov Ameriky, Walta Whitmana. Album, ktorý vznikol ako pocta básňam velikána americkej poézie Walta Whitmana, nahrávala trojica Pospiš/Nikitin/Sillay v newyorskom štúdiu The Samurai Hotel Recording Studio. Slovenskí hudobníci si na svoj najnovší album pozvali oceňovanú speváčku Hanku Gregušovú (alias Hanku G) a prominentných zaoceánskych hostí.

Reklama

Práve bratislavská rodáčka, ktorá žije vo Veľkom jablku, pomohla sprostredkovať spoluprácu s elitnou trojicou amerických hudobníkov. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander patria bez akýchkoľvek pochýb k výrazným menám zaoceánskej hudobnej scény.

Hudobníci, ktorí hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin, alebo George Benson nepotrebujú veľké predstavovanie. Náročný preklad poézie Walta Whitman zveril slovenskému poetovi a prekladateľovi Martinovi Solotrukovi. Spolu s albumom tak vznikol aj nový preklad stále vyhľadávanej tvorby amerického básnika. Dokumentárny film Petra Javora je ďalším výstupom tohto veľkolepého hudobno-literárneho projektu. V najbližších mesiacoch vyjde aj knižná publikácia Whitmanových básni s prekladom Martina Solotruka. Za výberom jednotlivých básni stojí autor projektu Róbert Pospiš.  

Road movie odvysiela RTVS na svojom druhom kanály už zajtra (30.5. – 23:15), v predvečer 200-tého výročia narodenia Walta Whitmana, amerického básnika, ktorý spojil muzikantov naprieč oceánom.

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Zaujímavosti

Metallica bude prvou rockovou kapelou, ktorá bude uvedená v sérii Encore Drive-In Nights. Záznam z koncertu bude koncom augusta nasadený do stoviek amfiteátrov v...

Novinky zo sveta hudby

Red Hot Chili Peppers je americká rocková kapela založená v Los Angeles v roku 1983. Hudobný štýl kapely pozostáva hlavne z rocku s dôrazom...

Koncerty

Hanka G je jednou z najrešpektovanejších slovenských jazzových & world-music speváčok, ktorá už vyše troch rokov úspešne pôsobí na jazzovej a gospelovej scéne v...

Koncerty

Po kvalitných slovenských letných festivaloch pod holým nebom sa nám začína klubová sezóna. V Bratislave sa bude konať 19. septembra (štvrtok) koncert pre fanúšikov...