Viac...

Buďte opatrní, Layla je návyková!

Na domácej hudobnej scéne sa vyskytla nová droga. Volá sa LST a pochádza z dielne mladej začínajúcej speváčky menom Layla. Pre slovenskú hudbu nie je atypická len svojim hlasom, ale aj vkusom a prístupom k tvorbe. Nech už je to akokoľvek, pri nej platí, že na dobré sa ľahko zvyká.


LAYLAfront_mensi

Kristína Tranová, alebo ak chcete Layla, pričuchla k hudbe už pred piatimi rokmi. Všetko to začalo stretnutím s tanečníkom Tonym Moisésom a skladbou Áno či nie. Pokračovanie prišlo v spolupráci s Majkom Spiritom na piesni Nestrácaj dych a nakoniec tu bola pomsta neverníkom v podobe Všetko alebo nič. Potom okolo nej akoby na chvíľu všetko stíchlo.

REŠTART SYSTÉMU: Napokon sa ukázalo, že v živote 29-ročnej R&B speváčky nastal zlom a konečne sa jej podarilo preraziť natoľko, aby sa začalo šepkať o debutovom albume. Tomu predchádzal prvý singel I Feel v produkcii Billyho Hollywooda. Jemná trip-hopovo ladená balada o tom, ako láska dokáže nabudiť človeka na každom fronte len potvrdila, že sa Layla zrejme potrebovala zaľúbiť a nahromadiť pozitívnu energiu, aby ju mohla rozdávať ďalej.

Pulzujúcu alternatívne černošskú atmosféru oficiálneho debutového singlu nemá už žiadny track na albume. Je to škoda, pretože tento ju v skutočnosti vymedzil od všetkého, čo sa na slovenskej popovej scéne vyskytlo. Na druhej strane, výnimočnosťou prekypujú aj ostatné kúsky. Nahrávka tak nevyznieva ako silený undergroundový prvý plán ako sa „dostať zo stoky hore“.

NIE JE POP AKO POP: Speváčka inšpirovaná Erykah Badu či Beyoncé sa sama zaradzuje na svojej Facebookovej stránke ako R&B a popová speváčka. S týmto sa dá súhlasiť len okrajovo. Z kolekcie LST vôbec necítiť ambíciu zarábať či kalkulovať s poslucháčmi. Jediný cieľ, ktorý z nej sála je tlmočenie posolstva toho, aké ťažké je pre speváčku preraziť, no napriek tomu myslí pozitívne a necháva veciam voľný priebeh (Príde, čo má prísť).

Tiež je znakom akejsi voľnej jazdy aj množstvo „perličiek“. Tie síce v iných prípadoch zostávajú ako bonusy, v Laylinom však majú nemeniteľné miesto v rámci poradia piesní. Je to tak pri Vietname s Mišom Bielym či vyššie spomínanej práci s Maxom z LittleBeat. Okrem toho, prvý kotúč v speváčkinej diskografii obsahuje aj živú verziu spomienky Nestrácaj dych.

Jasnú budúcnosť albumu LST a ťažkej tendencie navyknúť si na speváčku neveští len pestrosť nápadov a nebojácnosť ich realizovať. Skôr je to o jej celkovej osobnosti. Z debutu totiž prúdi rozvážnosť a trpezlivosť – atribúty, ktoré sú v tomto žánri na domácej scéne skôr raritou ako samozrejmosťou.

Štýlové retro ponožky
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!