Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Cenovo dostupné elektrické gitary pre začiatočníka

Elektrická gitara zmenila dejiny hudby. (Nielen) rockoví gitaristi ako Eddie Van Halen či Jimi Hendrix sa vo svojej najlepšej ére rovnali bohom. Ak chcete vykročiť v ich šľapajách, na počiatok kariéry vám postačí i cenovo dostupná elektrická gitara pre začiatočníka. Váš talent a svedomité cvičenie sa prejavia bez ohľadu na nástroj, ktorý držíte v rukách. Vyberte si svoju elektrickú gitaru a šou môže začať!

Stratocaster – spoľahlivá klasika

Ako začiatočník nemusíte sledovať nekonečne veľa nudných technikálií o elektrickej gitare. Vaša prvá láska by mala byť predovšetkým krásna. Presne tak – nájdite si svoj obľúbený tvar gitary a zamilujte sa doň. Jedným najoverenejších modelov gitary je tzv. Stratocaster. Je to jednoducho klasika: pekná, príjemná a veľmi prístupná gitara pre začiatočníkov. Hrával na nej i spomínaný Jimi Hendrix (a to občas i zubami).

Reklama

Gitara je vybavená troma “single” snímačmi, ktoré z gitary vylúdia výškový, kovový zvuk, vhodný pre blues, funky či rôzne odnože rocku. Medzi jednotlivými snímačmi môžete prepínať pomocou 5-polohovej páčky (tzv. switch) a nájsť si tak ideálny zvuk podľa vašich predstáv.

Telecaster – vyzývateľ “rohatých” gitár

Odvekým rivalom Stratocastera je jeho starší brat – Telecaster. Ide o prvú sériovo vyrábanú elektrickú gitaru na svete. Tomuto úspechu vďačí, okrem iného, i jedinečnému tvaru: oproti Stratocasteru má iba jeden “roh”, zvyšok tela gitary je zaoblený. Podobne ako Stratocaster je vybavený dvoma “single” snímačmi a 3-polohovým switchom, ktorý vám poskytne dosť priestoru na experimentovanie s vašimi predstavami o zvuku gitary. Jedným z najznámejších hráčov na Telecaster bol George Harrison z The Beatles.

Reklama

Les Paul – absolútna elegancia

Hľadáte dokonalé krivky? Vaším modelom je Les Paul, ktorú ponúkame v cenovo mimoriadne výhodnej začiatočníckej súprave i s príslušenstvom. Táto gitara má veľmi nezameniteľné okrúhle telo so switchom v podobe typickej páčky v ľavom hornom rohu gitary. Pre svoj menej agresívny tvar padne ako uliata do rúk hráča blues či rock’n’rollu, akým je napríklad Slash z Guns N’ Roses.

Vďaka dvom snímačom typu “humbucker” je však tiež obzvlášť vhodná pre žánre, ktoré si vyžadujú veľa skresleného signálu – rock, hard rock, metal či punk. Zvuk snímačov typu humbucker je totiž ťažší, hutnejší než pri ich “single” kolegoch pri predošlých gitarách. Zvuky jednotlivých snímačov môžete porovnať napríklad v tomto videu.

Reklama

Superstrat – kombinácia toho najlepšieho

Pokiaľ vám je zvuk “humbuckerov” bližší a zároveň vám učaroval model Stratocaster, siahnite po gitare typu Superstrat. Táto gitara disponuje o niečo “asertívnejším”, špicatejším tvarom tela než Stratocaster, zároveň je však vybavená dvoma snímačmi – humbuckermi. Tým pádom je ako stvorená pre drsnejšie žánre, ako napr. metal. Funkciou navyše tohto modelu je tzv. tremolo páka, ktorá je umiestnená pod strunami. Vďaka nej môžete počas hry vytvárať zaujímavé efekty, ako napr. vibrovanie tónu. Slovami sa to opisuje ťažko, zhliadnite video a pochopíte, prečo sa páku oplatí mať.

SG – trochu exotiky na záver

Ak je vaším cieľom skutočne neobyčajná gitara hneď na začiatok kariéry, do pozornosti vám dávame model SG. Jej tvar upúta vašu pozornosť okamžite – dva špicaté rohy a členitý pickguard (plastová plocha na ochranu pred úderom brnkátka) ju predurčujú do rúk metalistom a rockerom. Jej predurčenie na tvrdšie žánre korunujú snímače typu humbucker. Ide o menej tradičný typ gitary ako hore vymenované modely a jej prítomnosť na pódiu si rozhodne vypýta pozornosť publika. Angus Young z AC/DC by vám o tom vedel povedať svoje.

Reklama
Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama

Prečítajte si tiež:

Správy

Vybrať gitaru nie je pre začínajúceho gitaristu vôbec ľahký oriešok. Niekoľko desiatok značiek a obrovské množstvo tvarov, snímačov a podobne. Spolu s WE LOVE...

Zaujímavosti

Poznáte to, prídete do hudobnín, a tam je zopár ľudí, ktorí hrajú na gitary. Nič zvláštne, tak to býva. Ak do obchodu ale chodíte...

Správy

GUITARSHOP vyhlasuje súťaž o gitaru Fender v hodnote 529 eur, ktorá sa dostane do rúk jedného štastlivca, ktorého vyžrebujeme už 10.11.2017! Vyhrať akustickú gitaru...