Kapely

Česká kapela Jelen vydáva album Půlnoční vlak Michala Tučného!

Česká kapela Jelen vydáva album Půlnoční vlak Michala Tučného!

„Je to viac ako album s coververziami. Vraciame sa tam, kde sme ako malí sami brali,“ vraví skupina Jelen o novom albume Půlnoční vlak Michala Tučného, ktorý vychádza prostredníctvom SinglTon 7. júna. Po svojom na ňom uchopila piesne legendárneho speváka spájaného predovšetkým s country, ktorý ale prerastalvšetky žánrové škatuľky. Vydanie, ktoré ohlasuje videoklip ku skladbe Abych tu žil, podľa jeho ženy Marty odsúhlasil zhora sám Michal Tučný. Na albume sanavyše objavila aj doteraz nevydaná pieseň Nashville.

Repertoár Tučného, ktorý vo svojej dobe pre mnohých znamenal závan slobody, pretože čerpal najmä z koreňov americkej ľudovej hudby, blues alebo rock’n’roll, mal mnoho podôb. Jelen si pre nové spracovanie vybrali predovšetkým osobité piesne zo svojho tvorivého obdobia s textárom a skladateľom Zdeňkom Rytířom namiesto najznámejších hitov. 

„Michalove pesničky človek berie ako samozrejmosť, ako niečo, čo tu bolo ešte predtým, ako sa naša generácia vôbec narodila. Až keď sme sa začali zaoberaťtým, ako ich zaranžujeme, pochopili sme, aký presah majú,“ hovorí producent Martin Ledvina. Jeho slová potvrdzuje aj spevák Jindra Polák: „Pre nás majú texty týchpiesní silný existenciálny význam. Michal bol multižánrový umelec, všetky škatuľky šli mimo neho. Verím, že to s ním máme spoločné.“ 

Pre vydanie albumu sa skupina rozhodla po úspechu jesenného turné, ktoré vrcholilo v pražskom Forume Karlín a ako špeciálny hosť na ňom vystúpila Tučného dcéra Míša. Nebyť však spojenia, ktoré muzikanti naviazali so spevákovou rodinou, teda manželkou Martou a dcérami Gábinou a Míšou, album by nevznikol. 

„Keď prechovávate k interpretovi až posvätnú úctu, môže vás znalosť pôvodných verzií veľmi zväzovať. Jeho žena Marta nám však povedala: ‚Chalani, urobte to tak, ako to cítite, on to tiež tak vždycky robil.‘ Od toho sme sa odrazili,“ spomína Ledvina. Bola to práve Marta Tučná, kým si kapela nechala vydanie posvätiť.Povedala im, že spevák nové pojatie svojich skladieb „zhora“ schválil. Bol by vraj rád, že žijú ďalej a môžu osloviť ďalšiu generáciu poslucháčov.

Od Tučného rodiny naviac skupina pre načerpanie inšpirácie dostala množstvo jeho osobných vecí vrátane banja, denníka, americkú vlajku s podpismi country legiend, ktorú mu z USA priviezla jeho kamarátka Anka Chřestýš, ale tiež kazety s demonahrávkami. Na jednej z nich bola aj nedokončená pieseň Nashville.

„Keď sme počuli refrén ‚Nashville, každý prkno toho pódia nám říká, že tu včera Johnny Cash byl,‘ dostalo nás to. Prišlo nám ľúto, že pesnička nie je na svete, a tak sme si povedali, že by bolo skvelé, keby sme ju mohli dokončiť. K refrénu a jednej slohe som pridal vlastný text. Bolo to, ako by sme slová písali spolu s Michalom, akoby sme sa nejako napojili na jeho energiu,“ líči nadšene Jindra Polák.

Niekoľko piesní z albumu zaznie tiež na klubovom turné, ktorým sa po vystúpení vo veľkých sálach kapela vráti do menších, intímnejších priestorov. Fanúšikovia sa však nemusia báť, že by prišli o osvedčené hity z vlastného repertoáru Jelena. Hosťom šnúry bude opäť Míša Tučná, ktorá sa so skupinou predstaví tiež na vybraných letných festivaloch. Pozvánkou na turné aj k vypočutiu CD je videoklip k piesni Abych tu žil, ktorý poodhaľuje atmosféru minuloročných halových koncertov.

Album Půlnoční vlak Michala Tučného je pre Jelen zásadným kariérnym míľnikom. „Michal si na konci života prial mať kapelu zloženú z mladých chlapcov. Teraz ju konečne má,“ zakončila Marta Tučná.

Online kníhkupectvo BUX.sk, predaj kníh
To Top