Zaujímavosti

Charitatívny kalendár Staré zlaté časy pokrstil Štefan Skrúcaný zlatými vlasmi!

Ilustrovaný rozprávkový kalendár, princ z rozprávky a pomoc seniorom. Tak vyzeral slávnostný charitatívny večer občianskeho združenia NÁRUČ Senior & Junior. Krstným otcom kalendára sa stal Štefan Skrúcaný ako hlavný predstaviteľ filmovej rozprávky Plavčík a Vratko. Krásny charitatívny kalendár „Staré zlaté časy – detských kníh“ na rok 2018 pokrstil zlatými vratkovými vlasmi. Kalendár vydáva občianske združenie už 5. rok a jeho výťažok ide na tanečnú terapiu pre 100 odkázaných seniorov v Centrách sociálnych služieb NÁRUČ Senior & Junior v bratislavskej Dúbravke a v Solčanoch pri Topoľčanoch. 


Hlavnými motívmi kalendára sú ilustrácie Štefana Cpina zo Striebornej a Zlatej knihy rozprávok. Na charitatívny účel ich poskytol jeho syn Peter Cpin v spolupráci s Idou Želinskou z „TOTO je galéria!“.

„Sú to krásne obrázky, ktoré sprevádzali naše detstvo a je dôležité, aby sme tradíciu čítania rozprávok pripomínali slovenským rodinám“, zdôraznil krstný otec Štefan Skrúcaný.

Hoci sa kalendár bežne nepredáva, dostane sa až k trom tisíckam ľudí. Kalendáre si totiž objednali spoločnosti a firmy, ktoré majú na jeho stránkach logo. Polovica získaných prostriedkov ide na tlač kalendára a polovica na tanečnú terapiu, ktorá bude seniorom spestrovať monotónne dni jesene a zimy, keď nemôžu chodiť do záhrady.

„Keďže ide na 90 percent o seniorov s demenciou a Azheimerom, terapiu musí vykonávať špeciálne vzdelaný a praxou overený terapeut. Pretože tieto hodiny nie sú o nácviku tančekov, ale o adresnom rozvíjaní telesného pohybu s duchovným prežívaním a uvedomovaním si seba samého. O prebúdzaní aktivity a pozitívnej nálady,“ povedala prezidentka občianskeho združenia Anna Ghannamová


Do financovania kalendára sa zapojilo 12 subjektov a niektoré dokonca opakovane, medzi nimi i 1. Stavebná sporiteľňa, cestovná kancelária Hydrotour, AMS –com, Neudoerfler, spoločnosť KON-RAD, či  Euronics TPD. Na krste sa vydražili aj posledné a o to cennejšie originálne ilustrácie Štefana Cpina zo Striebornej a Zlatej knihy rozprávok. Výťažok z dražby pôjde na ďalší projekt, ktorý súvisí s kalendárom a tvorbou Štefana Cpina. Projekt s názvom „Čítam starkým rozprávku“. V rámci projektu počas celého roka, teda počas platnosti kalendára,  bude občianske združenie realizovať raz mesačne čitateľské stretnutia, na ktorých budú deti z blízkych základných škôl spolu s matkami a deťmi z útulkov čítať rozprávky seniorom v sociálnych zariadeniach.

„Pôjde vlastne o vzájomnú svojpomoc. Deťom dáme užitočný dôvod začať čítať knihy a pre seniorov bude čítanie rozprávok aj užitočnou reminiscenčnou terapiou, pri ktorej si pospomínajú na svoje rodičovské časy. Preto chceme vyzvať aj sociálne zariadenia a základné školy na Slovensku, aby sa do tohto projektu zapojili,“ dodala  Anna Ghannamová.

Ambasádorkou projektu „Čítam starkým rozprávku“ je Terezka Heftyová, známa zo seriálu Búrlivé víno.

„Milujem knihy a vážim si starých ľudí. Verím, že budem rovesníkov inšpirovať, aby sme urobili radosť čo najväčšiemu počtu babiek a dedkov, ktorí už čítať nevládzu,“  teší sa Terezka Heftyová.


Podľa predsedníčky sociálneho výboru NR SR, nezávislej poslankyne Aleny Bašistovej, ktorá pozdravila hostí slávnostného večera, je spájanie troch generácií nádherná a dôležitá myšlienka, ktorú  treba zo všetkých strán podporovať.

  Štýlové dizajnové ponožky
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Váš nákup Položka odstránená. Späť
  • Žiadne produkty v košíku.