Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Chcete ísť do New Yorku? Kapela Žabí Rauš vás tam zoberie v novom videoklipe!

photo: reefe | www.reefe.sk

Bratislavská kapela Žabí Rauš v zložení Filip Pokorný, Šteffi Kovalčík, Adam Šamaj a Matej Piliar sa na slovenskej hudobnej scéne pripomína novým videoklipom k piesni Kade vedie cesta.

Pieseň o neobyčajne – obyčajnom hľadaní cesty životom dopĺňa vizuál v podobe pestrej mozaiky záberov z kontrastných prostredí, kde každý jeden z chalanov  objavuje „to svoje“. V amerických uliciach New Yorku, v uličkách starého bratislavského mesta, po chodníkoch očarujúcej slovenskej prírody, všade tam sa protagonisti videoklipu pohybujú, žijú si svoj príbeh, hľadajú sami seba a svoju spriaznenú dušu. 

Gitarista Adam opisuje zrod pesničky s úsmevom: „ Na jednom bratislavskom koncerte sme si sadli do noty s dvomi talianskymi turistkami. Vyšli sme spolu do ulíc a príchuť nočného starého mesta sme si užili naplno. Baby však na druhý deň museli odletieť domov a ráno sme si hovorili – Kde sú naše skvelé parťáčky?“ Spevák Filip sa zasmeje a zacituje z textu piesne: „ Odleteli ako lastovičky“. Potom trochu vážnejšie dodá: „ Pre mňa je táto skladba aj o tom, že asi je v poriadku občas sa cítiť stratený, pokiaľ sa človek neberie príliš vážne, dokáže si udržať nadhľad a štipku srandy. Každý z nás môže niekedy zabudnúť, kade vedie cesta…“

Reklama

Pri nakrúcaní klipu si každý zo štvorice muzikantov zvolil svoju „vlastnú“ cestu. Filip s permanentne vybitým mobilom pod vplyvom mrazivých marcových dní sa bez navigácie  v newyorských uliciach doslova opakovane strácal, nachádzal, a zároveň všeličo objavoval. Adam sa spokojne kochal horským prostredím žilinského kraja a svoju spriaznenú dušu skúšal nájsť pri skejtovaní v dedinách pod horami. Basgitarista Matej stavil na jeden z najstarších trikov pri vábení dievčat – na psa.

„Vykračujem si so svojim psím kamošom po meste. Pes je absolútne šťastný, nech cesta vedie hocikam. Hlavne, že nie je sám, že má pri sebe svojho pána. Refrén pesničky by v podstate mohol spievať aj pes,“ žartuje dredatý Matej.  Bubeník a spevák Šteffi v klipe ako jediný pôsobí, že smer svojej súčasnej cesty životom našiel. V synovi –  ako pečati lásky, rovnako ako napríklad v adrenalínovom hraní hokejbalu.

Videoklip si kapela Žabí Rauš produkovala svojpomocne. Pomocou selfie-sticku a Gopro kamery si každý člen skupiny natočil svoje zábery, ktoré Filip na záver postrihal do ucelenej podoby. „ Dobrý hudobný klip nemusí byť postavený na špeciálnych efektoch. Stačí otvoriť oči a zachytiť to, čo sa deje okolo nás. Väčšinou to býva to najzaujímavejšie a najpravdivejšie,“ poznamenáva Šteffi. 

Reklama

Malým bonusom pre hudobných „fajnšmekrov“ sú zábery z nahrávacieho štúdia v Brooklyne – BC Studio. Producent Martin Bisi v krátkych sekvenciách odhaľuje pre diváka priestory, kde sa v sedemdesiatych rokoch nahrávali klasické albumy napríklad od Sonic Youth, alebo kde v etape  rozbehu kariéry nahrávala Whitney Houston. Medzi skvosty štúdia patrí aj mixpult, na ktorom sa zvukovo zapisoval album Davida Bowieho. 

Videoklip k pesničke Kade vedie cesta si v hudobnom éteri už hľadá svoje miesto.  Klip je zároveň predzvesťou momentálne pripravovaného prvého dlhohrajúceho CD s názvom „Nemáme nič, čo nemáme.“ 

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...