Zaujímavosti

ČINUBA a Súboj Kapiel… ako to všetko začalo?

Na sklonku roku 2013 sme sa ako partia kamarátov rozhodli založiť občianske združenie s názvom ČINUBA (Činnosti Umeleckej Bratislavy). V tom čase sme boli ešte študenti vysokej školy a nemali sme tušenie ako sa bude tento nápad vyvíjať. 

Mali sme však motiváciu a odhodlanie. Našim cieľom od začiatku bolo zmeniť spôsob fungovania umeleckej scény na Slovensku a počas niekoľkoročného fungovania sa nám podarilo dokázať, že začínajúci umelci, ktorí dosiaľ nedostali príležitosť presadiť sa, môžu mať adekvátne podmienky na sebarealizáciu.

Zatiaľ najväčším projektom z dielne ČINUBA je Súboj Kapiel, ktorý na jeseň 2017 prebieha už po štvrtýkrát. Hlavnou myšlienkou je poskytnúť príležitosť začínajúcim (tzv. garážovým) kapelám predstaviť sa v Bratislavských hudobným podnikoch a nadobudnúť hodnotné ceny, ktoré majú dopomôcť k profesionálnemu rastu amatérskych kapiel.

Spravidla býva hlavnou cenou možnosť nahrať album v profesionálnych podmienkach, pričom tento rok sme repertoár cien rozšírili o možnosť víťaznej kapely zahrať si na jednom z najväčších festivalov Slovenska, na TOPFESTE.

Prvý ročník súťaže sa odohrával v dnes už uzavretom klube ,,U Očka“, odkiaľ si vďaka viac ako 270 návštevníkom odniesla prvú cenu kapela The Fraternity. Každým rokom sa snažíme zlepšovať podmienky ako pre kapely, tak aj pre návštevníkov, čoho bol výsledkom aj takmer dvojnásobný nárast účasti na druhom kole, ktorého víťazom sa stala kapela Shedhill. Pri narastajúcej návštevnosti sme sa rozhodli tretie kolo Súboja Kapiel uskutočniť vo väčšom priestore, v rockovo ladenom klube Randal. Rozšírili sme počet súťažiacich kapiel na 20, rozšírili sme občianske združenie o nových členov a nadviazali sme spoluprácu s novými významnými sponzormi. Víťazom tretieho kola sa stala kapela INSIDE, ktorá v októbri tohto roku prebrala cenu Skokana roka od rádia Anténa Rock.

V súčasnosti prebieha štvrtý ročník Súboja kapiel v bratislavskom Randal clube. Z každého zo štyrch základných kôl postúpila jedna kapela na základe diváckeho hlasovania do finále. NighTeen Seven Ties, Renton and the Error Jam, Off the line, Verdikt Znie, a kapela ktorá získala divokú kartu, L4ST sa 9.12.2017 stretnú vo finále.

Ceny sú nepochybne atraktívne:

Prvé miesto

  • Vystúpenie na festivale Topfest
  • Profesionálna nahrávka albumu v profesionálnom štúdiu
  • 50% zľava v Hudobný obchod

Druhé miesto

  • 35 % zľava v Hudobný obchod

Tretie miesto

  • 20 % zľava v Hudobný obchod

Okrem Súboja Kapiel organizujeme aj niekoľko ďalších eventov. Jedným z najdlhšou tradíciou je Garage Band Contest v spolupráci s mestskou časťou Karlova Ves, ktorý tento rok oslávil svoje tretie narodeniny v hudobnom klube Kamel, či Metalový Náklad v Randal clube. Týmito podujatiami dávame možnosť amatérskym kapelám zviditeľniť sa a urobiť často prvý krok k profesionálnej kariére. Okrem výhradne hudobných eventov sa ČINUBA môže pochváliť aj na spolu organizácií kultúrneho leta v Dúbravke, alebo workshopom zameraným na začínajúcich fotografov.

Každým rokom sa snažíme zlepšovať a zvyšovať kvalitu podujatí, ako aj rozširovať zameranie našej činnosti k zlepšeniu umeleckej scény v Bratislave. 

To Top