Kapely

Členovia z Prahy, Prešova a Žatca, to je metalová kapela Miea!

Členovia z Prahy, Prešova a Žatca, to je metalová kapela Miea!

Pražská kapela Miea vznikla v roku 2017. Za tento názov môže náhoda, vznikol totiž úplnou náhodou, keď sa pred dávnymi časmi v Prešove pri pokuse o uloženie prvej nahrávky buchlo do klávesnice. Miki Hank (Gitara, Vokál), ktorý je pôvodom z Prešova, sa pri hľadaní spoluhráčov v Prahe spojil so Šimonom Kdýrom (Bubny) zo Žatca a ich cieľom bolo hrať poctivú a ozajstnú hudbu s rockovým základom – bez syntetiky.

Kapela sa zložito formovala a vďaka tomu sa stále formuje aj ich hudba a prichádzajú tak na nové nápady. “To je to, čo nás na hudbe baví – kreativita, voľnosť, živý zvuk, emócie, špina a čistota.”

“Sme na začiatku a máme sa ešte veľa čo učiť – cieľom bolo vždy vydržať a venovať sa hlavne hraniu a čistej hudbe. Síce sme nevedeli ako, ale nejako sme museli začať. Z prvých pokusov o hranie “metalu” sme sa vyvinuli a vydali (podľa nás) vlastnou cestou. Posledné mesiace sme pracovali v skvelom novom štúdiu Aluna pri Prahe s Kamilom Dandom a dokonca sme dostali prívlastok art-metal.”

Šimona vždycky lákala rytmická sekcia, možnosť “z poza” bubnov komunikovať s ostatnými členmi kapely a vykresľovať finálny aranžmán hudby, ktorý gitaristi vnímajú úplne inak. Bubnovať začal v 15tich pri zakladaní kapely v Žatci. Kúpil si bubny za svoje prvé úspory a šli na to. Chodil na lekcie ZUŠ k Honzovi Valentovi a keď sa dostal na vysokú školu v Prahe, nachvíľu s hraním prestal. Sme v podstate samoukovia. Miki hral od 5 rokov na piano a od 18tky sa učil sám na gitaru podľa internetu a sluchu, hrával a skladal často aj 6 hodín denne. So spevom začal keď mal 23. Začiatkami sa schovával v pivnici po záverečnej v práci aby mohol cvičiť, neskôr si našiel cestu k svetovej opernej speváčke a učiteľke v Prahe, ktorá mu rok pomáhala s lekciami.

Šimon: “Vystřídalo se u nás dost lidí a vzájemně jsme se inspirovaly, ale i tak jsme se na nové desce řídili od srdce a v podstatě polovinu songů dali dohromady jen ve dvou (jeden vznikl dokonce přímo ve studiu). Většina nemá s našimi počátky moc společného – výjimka je písnička Demigod, kterou jsme na desku chtěli dát jako jednu z našich skoro prvních písniček a nějak jí na tomhle albu uzavřít.”

Aktuálne sa kapele po dvoch rokoch spoločného hrania podarilo dokončiť prvý štúdiový album (Born) *To Walk Around a v príprave je ďalší materiál. V najbližšej dobe sa bude hľadať nový a stabilný člen (basák). “Náš bývalý je veľmi šikovný a v dobrom dal prednosť profesionálnemu hraniu, cestovaniu a nahrávaniu v orchestri na kontrabas.”

V blízkej budúcnosti sa určite chystáme hrať čo najviac naživo a skúsiť si “tour” a nejaký ďalší festival. Za rok a pól existencie kapely sa nám podarilo odohrať 17 koncertov a chceme pokračovať, predstaviť album a novú tvorbu, hrať ho živo pre živých ľudí.

To Top