Hľadáte niečo konkrétne?

Novinky zo sveta hudby

Čo by ste odkázali svojmu mladému ja? Opak to prezrádza vo svojom novom videoklipe “Píšem ti”

Známy slovenský raper Opak predstavuje verejnosti nový videoklip k piesni “Píšem ti”. Klip je akousi retrospektívou Opakovho života, v ktorej mladý 18-ročný chlapec píše svojmu staršiemu ja a následne mu Opak na dôchodku odpovedá. Túto konverzáciu vedú cez text songu, ktorý si napísal aj produkoval sám. Na scénu sa tak vracia zrelší a skúsenejší, dnes už trojnásobný otec, raper s nadhľadom.

Skladba “Píšem ti” nás prenesie do 90-tych rokov a zrazu sa ocitáme vo svete mladého chlapca v jeho detskej izbe, kde píše list svojmu staršiemu alter egu. “Povedz, či si stále Opak, ten chalan od Ovsišťa a kde je Tvoja stopa? Dneska mám sedemnásť. Tagujem po stenách, hrá mi len walkman, rap, opera,” znie úryvok z piesne, ktorý presne vystihuje atmosféru danej doby a opisuje, čo vtedy tvorilo svet mladého Opaka. Boli to graffiti, inline korčule a hip-hop. Na začiatku klipu sa objavuje kaskadér Daniel Drahoš, ktorý sa venuje inline korčuľovaniu a predviedol zopár náročných trikov na zábradliach. Po nastriekaní nápisu OPAK na stenu vidíme chlapca pred niekým utekať, až kým sa neskryje v krčme. Následne sa prenesieme do budúcnosti, kde starší pán s bradou a okuliarmi reaguje na list od svojho mladšieho ja: “Už nemám len ako ty nádej. Mám rodinu a život, čo vláčim na pláže. Aj keď je november, január, december, vždy sa rád podrobím kráse. Som hotový manžel. Niekedy. Všetko je inak, no vnútri som bez zmeny.”

Reklama

Videoklip sa natáčal dva dni – jeden deň v auguste a druhý v sychravom novembri v Bratislave na miestach, kde Opak začínal ako mladý graffiti sprejer. Natáčať v Bratislave počas pracovného dňa trošku potrápilo štáb, ktorý veľkú časť dňa strávil v aute v bratislavských zápchach. Nič to však neubralo na kreatívnej a uvoľnenej atmosfére, ktorá sa niesla celým natáčaním. “Množstvo vecí sa tvorilo za pochodu. Mám rád také uletené projekty, kde je voľnosť,” zhodnotil spoluprácu režisér klipu Martin Hudák.

V auguste sa natáčali scény s bradatým Opakom, ktorý predstavuje jeho staršie ja, v ktorých si dávali záležať na súčasnom hi-end leveli snímania a autentickom make-upe – s vizuálnou podobou starého Opaka sa pohrala make-up artistka Dominika Bartošovičová. V novembri zase štáb vytváral atmosféru 90-rokov s použitím amatérskej VHS kamery. Scenár klipu napísal samotný Opak, ktorý mal na starosti aj produkciu – výber lokácií a kostýmy, s ktorými mu pomáhala Romana Dubná. Réžiu, strih aj kameru mal pod palcom Martin Hudák z Oreo Creative Studio, ktorý vymyslel postavu starého bradatého Opaka. Svoju mladšiu verziu si Opak zahrať nechcel, zastúpil ho mladý herec Michal Spielmann. 

Celá skladba znamenala pre Opaka veľkú retrospektívu a hlboké zamyslenie. Keď tvoril text, vymýšľal videoklip alebo keď si v obchode skúšal oblek na vytvorenie staršieho imidžu, neustále premýšľal, čo by mu reálne odkázalo jeho mladšie ja. “V klipe som chcel zachytiť dobu, ktorá bola pre nás alfa a omega, kedy sme bezstarostne trávili svoj čas vonku a okrem školy a neskôr práce sme sa venovali naplno svojim záľubám. Dobu, kedy som v detskej izbe napísal ´BRA – TI – SLA – VA , neni ako víno, neni ako káva´. Dnes už zľudovelú vetu. A toto všetko sa stretáva s fikciou budúcnosti. Je to akási cesta v čase a bilancia dvoch postáv, ktoré sú vlastne jednou osobnosťou,” opisuje Opak.

Reklama

Skladbu “Píšem ti” spolu s ďalšími desiatimi pesničkami nájdete na novom sólovom albume “Produkcie”, ktorý vyjde na jar 2019 a bude druhým počinom v Opakovej sólovej kariére. Track “Píšem ti” je akousi definíciou ako a kam sa bude umelecky, textovo a hudobne uberať. Album je zároveň súčasťou premysleného konceptu, ktorý Opak vymyslel už v roku 2008. Koncept pozostáva zo 4 albumov, ktoré dostanú názvy podľa začiatočných písmen mena Opak, teda Otvorenie, Produkcie, Akord a Koniec.

Každý album bude mať vlastnú chuť a každá pesnička svoj charakter: “Každý album by sa mal vyvíjať a javiť trochu inak. Ak nazveme Otvorenie sólovou prvotinou, je to správne. A po 10 rokoch a po 3 albumoch A.M.O., prichádza ďalší diel Opaka. Produkcie sú samozrejme vyzretejšie a rozhodne nebudú nudiť. Chcem, aby ďalšie albumy do zbierky mali rovnakú tendenciu.” Najnovší album “Produkcie” bude farebnou zmesou rapu, reggae a rôznorodosť sa prejavuje aj v témach a textoch. Opak sa nebojí otvárať témy, do ktorých sa raperom väčšinou nechce, ako je výchova detí, rodičovstvo, zodpovedný život či ohľaduplnosť k planéte. Nie je v tom žiadny kalkul, skôr prirodzená súčasť jeho života, v ktorom hrá hlavnú úlohu jeho rodina. Opak nedá dopustiť na rodinný tandem, ktorý tvorí spolu so svojou manželkou: “Musíš mať manželku, ktorá je úplne s tebou, tak to ide. Základ je, že nesmieš byť na to sám.”

Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Zaujímavosti

Speváčka Janais predstavuje novú pieseň „Domov“. Novinka je o návrate k blízkemu človeku, k starej láske, ale aj o návrate na rodnú hrudu. Autorom...

Novinky zo sveta hudby

Shivers je druhým oficiálnym singlom z novej platne. Sheeran v piesni plnej euforických momentov popisuje, aké to je sa zamilovať. Skladbu natočil s osvedčenou dvojicou producentov – Fred...

Zaujímavosti

Slovenská stálica Peter Nagy predstavuje klip k ústrednej skladbe najnovšieho albumu „Petrolej“. Minimalistický klip s rovnakým názvom má na konte uznávaný fotograf Ľubo Špirko, ktorý video...

Novinky zo sveta hudby

Už 19. novembra sa fanúšikovia anglickej superstar dočkajú nového albumu s názvom The Bridge. Dovtedy si musia vystačiť s malou ukážkou vo forme singlu „If It’s Love“, kde...