Čo má kapela Linkin Park spoločné s Prahou? Zaujímavosti, o ktorých ste určite nevedeli!

0
384
views

Linkin Park je americká rocková hudobná kapela z Agoura Hills v Kalifornii, ktorá vznikla v roku 1996 a hrá prevažne nu metal. Linkin Park má 6 členov. Najväčšími hitmi skupiny sú piesne „Numb“, „Somewhere I Belong“, „In the End“, „Crawling“, „Faint“, „New Divide“. Tieto piesne boli veľkými hitmi aj na Slovensku, keď vyhrávali v rôznych televíznych a rádiových hitparádach. Skupina Linkin Park predala celosvetovo viac ako 70 miliónov albumov a získala dve ceny Grammy.

Prví zakladatelia kapely Linkin Park boli Mike Shinoda, Brad Delson a Rob Bourdon. Bývali pomerne blízko seba v Agoura Hills, chodili spolu na strednú školu, ale pokiaľ išlo o obľúbené hudobné štýly, kráčali každý iným smerom. Mike žil hip hopom a Brad preferoval metal a rock. Raz sa obaja zišli na spoločnom koncerte dvoch skupín, ich tvorba sa zakladala na kombinácii rôznych hudobných štýlov (išlo o spoločný koncert kapiel Anthrax a Public Enemy), čo sa im veľmi zapáčilo.

Vtedy sa datoval rok 1996. Mike s Bradom sa dali dohromady s ďalšími budúcimi členmi Joeom Hahnon a Robom Bourdonom. Postupne sa k nim pridali aj Dave Farrell a Mark Wakefield. Vtedy sa ešte skupina volala „Xero“ a podarilo sa im nahrať prvú demo nahrávku obsahujúcu 4 piesne. Táto nahrávka dnes patrí medzi najcennejšie zberateľské predmety.

Po odchode Marka Wakefielda a jeho nahradením Chesterom sa skupina premenovala na „Hybrid Theory“. Bohužiaľ sa už jedna skupina takto volala a im nezostávalo, než prejsť na iný názov. Vtedy prišli s nápadom vypožičať si meno „Lincoln Park“ – čo je meno, ktoré má v každom americkom meste aspoň jeden park.

Neskôr ale zistili, že si na toto meno nemôžu založiť internetové stránky, pretože doména už bola s týmto menom obsadená. Vtedy sa rozhodli mierne pozmeniť aj názov, z ktorého sa stalo „Linkin Park“. Výslovnosť oboch je totiž v hovorovej angličtine pomerne podobná. Po natočení klipu k prvému singlu, „One Step Closer“, vyšla 24. októbra 2000 aj debutová doska pomenovaná Hybrid Theory, ktorá sa rýchlo vyhupla na popredné priečky predajnosti a zaistila tak Linkin Park obrovský úspech.

Kapela Linkin Park bude hrať už 12. júna 2017 v Prahe. Nie je to však prvýkrát a nie vždy tu len hrali. V roku 2013 tu natáčali videoklip ku skladbe From the Inside, v ktorom nechali zdemolovať celú ulicu a hral v ňom aj Chesterov vtedy 6 ročný syn Jamie.

Prvé dva štúdiové albumy Hybrid Theory a Meteora kombinovali prvky alternatívneho metalu, nu-metalu a rap rocku s náznakom hip-hopu, alternatívneho rocku a elektronickej hudby. Mix všetkých týchto žánrov zaradil hudbu kapely Linkin Park k niečomu dosiaľ nevídanému. Aj napriek tomu ich fanúšikovia označovali iba ako nu-metalovú kapelu. Na albume Minutes to Midnight začala kapela experimentovať s celkom novým zvukom, čoho výsledkom bolo napríklad výrazné obmedzenie rapu. Rap ako taký sa tu objavil iba na dvoch skladbách. Za hlavný žáner tejto dosky bol považovaný alternatívny rock.

Medzi hlavné črty tvorby Linkin Park patrí jednoznačne súhra dvoch vokalistov. Chester Bennington je hlavný spevák kapely a Mike Shinoda má na starosti najmä rap a sprievodné vokály. Na albume Minutes to Midnight toto pravidlo už ale neplatí, keďže si Shinoda vzal na starosť úlohu hlavného vokalistu v skladbách “In Between”“Hands Held High” a na bonusovej skladbe “No Roads Left”. V niekoľkých skladbách zo štvrtého štúdiového albumu, A Thousand Suns spieva Bennington spoločne so Shinodom, vrátane všetkých štyroch singlov. Na tomto albume sa často stretneme s elektronickými zvukmi, najmä bicích.

Nie je to však posledný krát, kedy sa Česká republika, respektíve mesto Praha objavilo vo videoklipoch tejto kapely. Vo videoklipe ku skladbe Numb kreslí dievča sochy. Nie sú to však len tak hoci aké sochy, ale tie, ktoré sa nachádzajú na Karlovom moste.

Hra plná akcie, moderných zbraní a výbornej grafiky z dieľne EA prinesla aj jednu zaujímavosť. V roku 2012 kapela Linkin Park vytvorila úvodnú skladbu ku slávnej hre MEDAL OF HONOR. Videoklip, ktorý sa nakrúcal vo vojnovej tematike sa volá Castle of Glass a môžete si ho pozrieť tu.

Linkin Park však neskončili iba pri akčnej hre a natočili skladbu Iridescent, ktorá sa stala úvodnou skladbou k filmu Transformers 3 – Dark of the Moon. Tak isto natočili titulnú pieseň New Divide aj k predošlému filmu Transformers 2 – Pomsta Porazených. Pri filmoch však ešte zostaneme! Skladba Roads Untraveled môžete počuť na záver filmu Need For Speed.

V roku 2014 Linkin Park dostali významné ocenenie. Do hollywoodskej rockovej siene ich uviedli deň po tom, čo vydali svoj šiesty štúdiový album. Toto prestížne ocenenie im udelili v ich rodnom meste Los Angeles. Práve tu kapela Linkin Park vznikla. Kapela sa vo svojej hudbe snaží spojiť nespojiteľné a darí sa im to naozaj fantasticky. Ich prvý štúdiový album je doposiaľ najpredávanejším v 21. storočí!