Čoho sa bojí raper Tono S.? Vypočujte si titulnú skladbu k novému filmu Dogg!

0
20
views

Rešpektovaný raper Tono Suchota, známy pod umeleckým menom Tono S. predstavuje fanúšikom novú skladbu – titulnú pesničku ‘Strach’ k novému slovenskému filmu DOGG. Film s netradičným filmovým spracovaním vo forme štyroch poviedok hovorí o strachu vo všetkých jeho podobách. Filmovú novinku si budete môcť pozrieť v kinách od 9.novembra, režisérsky sa o 4 poviedky postarali 4 talentovaní režiséri – Slavomír Zrebný, Viliam Csino, Enrik Bistika a Jonáš Karásek.

Tono S. na hudbe k filmu spolupracoval prvýkrát. Keď ho tvorcovia filmu oslovili s ponukou napísať a nahrať titulnú skladbu, úprimne sa potešil. “Projekt považujem za zaujímavý a ľudská psychika, emócia strachu a temná atmosféra ma vždy fascinovali,” hovorí Tono S., ktorý sa s producentom filmu Marošom Hečkom, rovnako ako s režisérom poviedky Grassvater Enrikom Bistikom, pozná osobne.  S Enrikom sú dobrí priatelia, takže mu plne dôveroval. Mal jedinú podmienku – film chcel vidieť až na plátne.

“Bola to výzva, lebo je to hudobne niekde úplne inde ako všetko, čo som robil doteraz. Téma je super, dalo sa s ňou výborne pracovať a hudobníci odviedli kus dobrej roboty. Už som v kine videl aj trailer a mal som zimomriavky z toho, že môžem byť súčasťou niečoho takého. Celý film som videl až na predpremiére na Cinematik festivale v Piešťanoch a som viac ako spokojný.”

Tip:  V novom klipe dievčenskej kapely Wandererove Segry hviezdi mladá tanečnica

Nahrávanie úvodnej skladby sa nezaobišlo bez menších zmätkov, výsledok však stojí za to. “Po nahratí sme mali mať ešte jedno štúdiové stretnutie s hudobníkmi, ktorí mali koncept posunúť hudobne ďalej. Namiesto pondelka som si však v kalendári zaznačil utorok a keď mi volali zo štúdia, akurát sme natáčali klip na úplne inú skladbu vo Viedni. Skladbu s dohrávkami som teda dostal až do mailu. Bolo to hudobne na úplne inej úrovni ako koncept, ktorý som počul na začiatku. Hudobníci spravili kus dobrej práce a perfektne vystihli atmosféru. Radosť spolupracovať,” spokojne konštatuje Tono S.

Autormi hudby sú skladateľ Matúš Široký, ktorý sa do povedomia dostal komponovaním hudby pre videohry a producent filmu Maroš Hečko. Dychovú sekciu si zobrali na starosť saxofonista Nikolaj Nikitin a chorvátsky trombonista Tomo Kopričevic.

Nikolaj nahrávanie skladby zhodnotil pozitívne: “Milé bolo stretnutie s trombonistom Tomom Kopričevicom. V štúdiu sme sa videli prvýkrát a mal som pocit, že spolu hráme 10 rokov. Naše improvizácie a podhrávky do hip-hopu sme poňali trochu neštandardne. Nevychádzali sme z hip-hopových groovov, ale skôr experimentálnej hudby a free jazzu.”

Tip:  BARS DOBRÝ FILM nie je filmom iba o prešovských hudobníkoch

„Dal som dokopy ľudí, ktorí predtým nikdy nespolupracovali. Rád experimentujem, vie to priniesť do hudby zvláštne farby a atmosféru. Myslím, že to vyšlo a slovenský hip hop sme obohatili o niečo nové. Tono S. je raper, ktorého uznávam, pretože má inteligentné texty a pomaly, bez zbytočného stresu kráča na hiphopový Olymp,“ povedal Maroš Hečko.

Videoklip sa natáčal v Stupave a má podobne temnú atmosféru ako skladba aj film. Natáčanie však bolo príjemné a kulisy pozostávali iba zo štúdia a vybraných stopáží z filmu. Štáb tvorili tí istí tvorcovia, ktorí sa podieľali na štvrtej filmovej poviedke s názvom GAME. Klip režíroval Jonáš Karásek, ktorý v ňom využíva prácu so svetlom a tieňom. Kameru mal na starosti vyhľadávaný kameraman Tomáš Juríček. Ten istý tvorivý tandem má na konte aj ďalšiu úspešnú filmovú snímku Kandidát.

Film DOGG pracuje so strachom a jeho rôznymi formami na pozadí štyroch rôznych poviedok. Štyria režiséri, štyria scenáristi a štyria kameramani vytvorili bizarnú ilúziu napätia a rôznorodej úzkosti v samostatných príbehoch. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov, je základnou ideou filmu. A z čoho má strach samotný Tono S.? “Okrem vlastných démonov ma desí predstava, že by ma niečo alebo niekto pripravil o sluch alebo hlas a už by som viac nemohol tvoriť hudbu, ktorú milujem. Pri pohľade na ľudstvo však vnímam ako najväčšiu hrozbu nás samotných.”

Tip:  Vo veku 70 rokov nás opustil skvelý muzikant - Marián Varga.

Nenechajte si ujsť: