Coldnoise vydal album plný výčitiek, medzi tóny však priplietol vieru v lepšiu budúcnosť

0
3
views

Príbehy minulého trápenia s výčitkami svedomia, no súčasne s vierou v lepši zajtrajšok. Silné, ba až dramatické skladby, ktoré posypú telo obavami a nádejou zároveň. Skladateľ Jaroslav Vyhnička, známy tiež pod umeleckým menom Coldnoise, ponúka spoločne s Alexandrom Guiraudom nový, zimný album Tears of Winter, ktorého skladby sú výsledkom len živých nástrojov. Opísané diela mladého hudobníka nie sú žiadnou prvotinou, s jeho skladbami sa môžete už niekoľko rokov stretnúť vo filmoch, hrách či dokonca i na módnych prehliadkach.

Tears of Winter

„Vo všeobecnosti platí, že úsilie sa vypláca. Preto prajem každému nech robí to, čo ho baví a dosiahne vysnívané ciele,“ vyslovil s pokorou Jaroslav, ktorému sa prednedávnom podarilo vydať svoj šiesty album, na ktorom spolupracoval s Alexandrom Guiraudom. 22-ročný Dubničan vsadil tento raz na čisto živé nástroje, ktoré sa nahrávali predovšetkým v neďalekom Česku, no i vo Francúzsku. Prvotne sa môže zdať, že za skladbami na albume Tears of Winter sa ukrývajú smutné príbehy, no medzi riadkami, resp. tónmi, jasne cítiť nádej či dokonca vieru v lepšiu budúcnosť. „Keď som všeobecne začínal so skladaním, cesta bola a stále aj je plná nástrah či pádov, ale veď o tom je život. Netreba sa vzdávať, vždy treba byť pevne na zemi,“ opísal svoje začiatky Coldnoise. Cestu každodenným životom, ktorej v konečnom dôsledku čelíme všetci, preniesol do svojich kompozícií – a tak sa prelínajú prvky smútku či bolesti s konečným odhodlaním nevzdať sa.

Aj keď má spomínaný skladateľ len 22 rokov, na konte má už štyri albumy a predovšetkým niekoľko úspešných projektov. Jeho hudobné diela sa dostali napríklad do promo videa modelky Down C, na módnu prehliadku a do promo videa s Megha Garg, pričom toto video bolo možné zazrieť i v Mumbai na svetovej prehliadke módy. Jeho skladba je tiež tou titulnou ku knižnej publikácii TRES DE ABRIL – Paloma Insa či k módnemu časopisu Lingerie Insight’s. Nechýba práca ani v dimenzii hier – najčerstvejšia je hra Mimpi Dreams od českých vývojárov, pre ktorú robil hudbu spoločne s Alexandrom Guiraudom a taktiež aj film Posledná spomienka či Snapshot, ktorý práve dozvučil.

Pre mladého hudobníka je komponovanie skladieb spôsobom sebarealizácie, čím sa však patrične líši od svojich rovesníkov. Tí ale jeho hudobnú vášeň plne podporujú. „Priatelia sú pre mňa veľkou podporou, vždy poteší, keď sa pýtajú čo mám nové a úprimne sa zaujímajú o to, čo robím. Ale toto robia aj cudzí ľudia a o to je to krajšie. Samozrejme, najväčšími dodávateľmi síl a motivácie sú rodičia. Sú mojimi anjelmi strážnymi – s veľkým srdcom! Prihlásili ma na umeleckú školu, investovali do mňa svoj čas a finančné prostriedky. Otec sa ma neustále pýta čo nové skladám, pripravujem. Niekedy sa až čudujem, že rodičov ten môj rámus ešte neomrzel,“ rozosmial sa.

Inšpiráciu nehľadá v okolitom svete, ale v sebe samom. „Nedokážem ani opísať aký štýl hudby tvorím, nieto ešte odkiaľ čerpám tú skutočnú inšpiráciu. Snažím sa avšak tvoriť hlavne podľa seba, svojich emócií – tak, aby mali istý dej a ľudia v nich objavili príbeh, pri ktorom sa im vybavia isté spomienky. Je pravdou, že keď som začal skladať hudbu pre hry či filmy, musel som sa začať krotiť. Lebo nie je dvakrát vhodne do veselej hry pre deti zložiť smutnú klavírnu baladu a tým duplom nie do uspávanky,“ opäť sa nezdržal smiechu Jaroslav. „Našťastie, kreativite sa hranice nekladú,“ dodal.