Kapely

Dá sa tvrdá rocková hudba robiť so saxofónom a bez gitár?

Spevák, skladateľ, basgitarista a textár Roman Jakobej vydal v rámci svojej formácie Iako Bei debut Pursuits in 1ife, o ktorom sme už písali tu. Čo ho robí unikátnym je, že sa jedná o nad-žánrovú prog rockovú muziku bez gitár v zložení basa, bicie, saxofón a klávesy. Teraz svoj debut pripomína livekou zo štúdia.


Oproti prvej ochutnávke z albumu, ktorou bola symfonická rocková We‘re Building Our Own Monument je skladba A Way to Oppose omnoho tvrdšia, nesúca sa v štýle progresívneho metalu. „Nie je to asi ideálny adept na singlovku, ale myslím si, že sa v tejto skladbe každý z hudobníkov ukázal,“ tvrdí Roman. Z muzikantov srší veľa energie, skladba však opisuje pomerne vážnu tematiku. „Je to o depresii hoci sa to slovo ani raz neobjaví v texte,“ objasňuje Roman. Skladba opisuje tri vlny, v ktorých depresia postupne prichádza – seba-ľútosť, beznádej a kompletnú rezignáciu. „Je to niečo, čo si v určitej miere zažije každý. Napriek tomu je ale skladba hlavne o tom nepodľahnúť jej, keďže to je to najľahšie. Človek by mal nájsť spôsob, ako sa jej vzoprieť.“ Preto skladba nesie názov A Way to Oppose (spôsob ako sa vzoprieť).

Ide síce o live nahrávku, no výsledná verzia znie skoro identicky, ako tá albumová. Album má perfektný zvuk a bolo príjemné zistiť, že v inom štúdiu sme zneli prakticky rovnako. Určité rozdiely tam ale sú, chýbajú vokály, zbory a saxofónové sólo má trošku odlišný koniec,“ hovorí Roman. 

Skladba bola nahratá v LVGNC štúdiu pod taktovkou Toma Lobba. O zábery sa postaral Matej Jánošík (ktorý točil a strihal aj prvý klip kapely) a o strih sa postaral Samuel Horáni. Nahrávku produkoval klávesák Stevie Heart, ktorý v tom čase nahrával v štúdiu LVGNC svoju druhú sólovku a kolegov z Iako Bei si zavolal na dva songy. Zároveň nahrali a natočili aj spoločný cover, ktorý sa objaví na Stevieho YT kanáli. 

Album Pursuits in 1ife je dostupný na všetkých digitálnych platformách (spotify, tidal, deezer, itunes, amazon…) ale aj v digipack verzii s krásne ilustrovaným 20 stranovým bookletom. O grafiku celého albumu sa postaral umelec Maroš Suchý. Fyzické verzie albumu sa dajú objednať cez FB alebo instagram kapely.

Štýlové retro ponožky
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!