Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Dave Grohl: „nečakal som, že Foo Fighters začne tam, kde skončila Nirvana“

52 ročný rocker Dave Grohl si nevedel predstaviť, ako sa po smrti frontmana kapely Nirvana Kurta Cobaina zaradí naspäť do hudobného sveta ako bubeník. Tiež si však nevedel predstaviť ani to, že raz bude stáť na pódium ako frontman kapely s gitarou v ruke!

Spevák a frontman kapely Foo Fighters Dave Grohl pre noviny Guardian prezradil: „Keď Nirvana skončila, nechcel som hrať žiadnu hudbu a už vôbec som sa nechcel stať bubeníkom v inej kapele. Po smrti Kurta Cobaina bol pre mňa bolestivé aj počúvanie hudby.“

„Všetko mi pripomínalo Nirvanu, ale nakoniec som si uvedomil, že Nirvana zmenila môj život naveky a v hudbe chcem pokračovať. Uvedomil som si, že robiť veci, ktoré som vždy robil (nahrávanie skladieb v suteréne) by mi pomoholo znovu dostať chuť na hudbu.“: doplnil Grohl.

Reklama

„Neočkával som to, že z Foo Fighters bude svetová kapela. Na začiatku som urobil 100 kaziet, ktoré som rozdal priateľom a nazval ich Foo Fighters. Takto vznikla kapela, ktorá začala tam, kde skončila Nirvana.“ prezradil na záver.

Foo Fighters je americká rocková skupina, ktorú v roku 1995 vytvorili Dave Grohl, Nate Mendel, William Goldsmith a Pat Smear. Skupina sa stala populárna koncom 90. tych rokov, keď vyšli viaceré hity ako napr. „Learn To Fly“ (1999), „Everlong“ (1997), či „This Is A Call“ (1995).

Skupina vydala zatiaľ 8 štúdiových albumov a nahrala viaceré skladby pre hudbu k filmom. Dave Grohl, ktorý bol bývalým bubeníkom Nirvany sa rozhodol nahrať viaceré vlastné skladby, ktoré neskôr vyšli pod názvom „Late!“. V roku 1995 vyšiel ich prvý debutový album s rovnomenným názvom. Grohl nechcel aby boli Foo Fighters iba skupinou jedného hudobníka a tak prišli do skupiny ďalší traja členovia.

Reklama

Pôvodne mal v skupine pôsobiť aj Krist Novoselic, ale novým basgitaristom sa stal nakoniec Nate Mendel, predtým basgitarista skupiny Sunny Day Real Estate. V roku 1997 odišiel pre nezhody s Daveom Grohlom bubeník William Goldsmith a nahradil ho Taylor Hawkins, ktorý je v skupine doteraz. V tom istom roku odišiel aj gitarista Pat Smear a nahradil ho Franz Stahl.

Stahl opustil skupinu v roku 1999 a nahradil ho terajší gitarista Chris Shiflett. Počas svojej existencie skupina dosiahla viaceré úspechy, tri z ich albumov získali ocenenie Grammy pre najlepší rockový album roka, pričom všetkých šesť bolo nominovaným na toto ocenenie.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Nový album kapely Heľenine Oči pod názvom CIRKUS 22 je už vraj skoro pripravený a hudobníci ho plánujú vydať v októbri 2021. Po úspešnom prvom singli...

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...