Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Dave Grohl z Foo Fighters oslavuje 50 rokov!

Dave Grohl bol bubeníkom v skupine Nirvana od roku 1990 až do roku 1994, keď sa po smrti Kurta Cobaina skupina rozpadla. V roku 1995 založil skupinu Foo Fighters v ktorej pôsobí dodnes. Hudobne sa angažoval aj v ďalších rôznych projektoch!

Asi v desiatich začal brnkať na gitare. Inšpiráciou boli skupiny ako The Beatles, či film Let There Be Rock od AC/DC. Postupne sa učil, vystupoval vo viacerých skupinách. Jeho prvá skupina sa volala Freak Baby. V tom čase začínal aj bubnovať. Na otázku ako sa naučil tak dobre bubnovať odpovedá: „Je to jednoduché. Netreba ani kupovať bubon, ja som sa naučil trieskaním do vankúšov tak silno pokiaľ nevydávali zvuk.“ Zloženie v tejto skupine sa zmenilo, Grohl začal hrať na bicie a sformoval skupinu Mission Impossible. Neskôr sa pripojil k skupine Dain Bramage. Počas svojho rozvoja ako bubeníka uvádza, že najväčší vzor bol pre neho John Bonham zo skupiny Led Zeppelin, Grohl má tetovanie Bonhamovho symbolu na zápästí.

Na vyššiu úroveň sa dostal, keď mal 17 a vybrali ho ako bubeníka do washingtonskej punkovej skupiny Scream. Zaujímavosťou bolo, že Grohl klamal pri uvádzaní svojho veku, aby ho zobrali do skupiny. Uviedol, že má 20 rokov a skupina ho na jeho prekvapenie prijala, nahradil bubeníka Kenta Staxa. Tu odohral začiatočnú časť svojej profesionálnej hudobnej kariéry. Ďalšie 4 roky s nimi koncertoval, nahrali viacero koncertných albumov a dva štúdiové albumy, na jednej piesni „Gods Look Down“ spieva.

Reklama
Zažil som najkrajší koncert v živote, hovorí o natáčaní videoklipu Juraj Hnilica

Ako sa dostal Dave Grohl do kapely Nirvana?

Nirvana mala už od samého počiatku problémy s bubeníkmi a žiadny v skupine nezostal dlhšiu dobu. V roku 1990 sa dostal Grohl do Nirvany a takmer okamžite začal pracovať na novom albume Nevermind. Pri nahrávaní tohto albumu sa ukázali Grohlove kvality – jeho jednoduché a pritom tvrdé hranie na bicie. Práve tento album dostal Nirvanu na popredie. V roku 1992 vydal Grohl pod pseudonymom Late! album Pocketwatch. Pri nahrávaní druhého albumu Nirvany In Utero v roku 1993 mal Grohl možnosť pridať na album aj ním napísané piesne, akým bol aj tvrdý gitarový riff do piesne Scentless Apprentice.

Nahral a naspieval pieseň Marigold, je to jediná skladba od Nirvany na ktorej spieva on. V Nirvane hral až do jej rozpadu po smrti lídra Kurta Cobaina, stál však v pozadí mediálnej pozornosti. Skupinu Foo Fighters nepovažuje za nástupcu Nirvany, povedal, že piesne tejto skupiny majú svoje vlastné miesto a nechce ich prerábať.

Reklama

Po rozpade Nirvany sa snažil pokračovať vo svojej hudobnej kariére, rozmýšľal nad tým, či bude pokračovať hrať na bicie, alebo či založí vlastnú skupinu. V októbri 1994 nahral za krátku dobu demo pásku s 15 pesničkami. Reakcia na pásku bola pozitívna[18] a prilákala pozornosť väčších hudobných producentov. Nakoniec podpísal zmluvu s Capitol Records. Grohl nechcel vystupovať ako sólo spevák a mať sólo kariéru, tak zamestnal ďalších členov: bývalého gitaristu Nirvany Pata Smeara a dvoch členov Sunny Day Real Estate Williama Goldsmitha (bicie) a Nata Mendela (basová gitara).

Folk-popové trio KATE EVANS predstavuje svoj debut About us

Rozhodol sa, že nebude spolupracovať s Kristom Novoselicom. Sám Grohl, ktorý album kompletne nahral ďalej vystupoval na koncertoch v pozícií speváka a gitaristu skupiny. 4. júla 1994 teda vyšiel debutový album skupiny Foo Fighters. Tento album považuje Grohl za svoj experiment. Názov pre skupinu vybral podľa označenia Foo fighters používaného počas druhej svetovej vojny pre záhadné letecké objekty.

V roku 1997 počas nahrávania druhého albumu došlo k nezhodám medzi Grohlom a bubeníkom Williamom Goldsmithom, čo spôsobilo Williamov odchod zo skupiny. Príčinou boli aj problémy Williama so zápästím. Nahradil ho Taylor Hawkins, ktorého si Grohl vybral. Album bol úspešný, ale v skupine došlo ešte ku zmene. Gitarista Pat Smear sa rozhodol odísť zo skupiny, na krátku dobu ho nahradil Franz Stahl, neskôr Chris Shiflett. Kapela zostala v tomto zložení (Grohl, Hawkins, Mendel, Shiflett) dodnes.

Reklama

Pozrite si koncert kapely Foo Fighters z roku 1997

Na niektorých koncertoch vystupoval spolu s Davidom Bowiem, Jackom Blackom, skupinou Weezer a inými. V roku 2000 začal spolupracovať s členmi skupiny Queen, s gitaristom Brianom Mayom nahrali pieseň Have a Cigar, ktorú pôvodne zložila skupina Pink Floyd. Priateľstvo medzi skupinami pokračovalo, v roku 2001 Grohl a Hawkins uviedli Queen do Rock and Rollovej Siene slávy. Grohl potom vystúpil s dvojicou May a Roger Taylor, pričom spieval v pozícií zosnulého Freddieho Mercuryho. May ešte v roku 2002 prispel k albumu One by One, hral na gitaru k balade Tired of you. Na oceneniach Grammy v roku 2003 vystúpil v špeciálnej formácií a zahrali coververziu skladby London Calling od The Clash ako poctu spevákovi Joeovi Strummerovi.

Reklama
Raper Dejvec predstavuje svoj prvý videoklip k skladbe Ready

Spolu s Joshom Hommeom vystúpil na charitatívnom koncerte Katrina benefit concert, výťažok z neho putoval obetiam hurikánu Katrina. V júni 2008 bol Grohl špeciálnym hosťom Paula McCartneyho na koncerte na štadióne Anfield v Liverpoole v rámci jedného z hlavných podujatí mesta ako Európskeho hlavného mesta kultúry. Grohl spoločne s McCarteyho skupinou zaspieval a zahral na gitaru v piesni Band on the Run a na bicie v skladbách Back in the U.S.S.R. a I Saw Her Standing There.

Zahral si aj vo filme Králi Ro(c)ku (The pick of destiny) kde si zahral Satana, a dokonca si v ňom zaspieval s Tenacious D. Neskôr si zahral aj ďalšom videoklipe Tenacious D – Tribute!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Zaujímavosti

Kapela Foo Fighters uprostred svojej show na koncerte Global Citizen VAX LIVE: The Concert To Reunite The World uviedla veľmi vzácneho hosťa. Bol ním...

Správy

Rock And Roll Hall of Fame oznámila mená umelcov a kapiel, ktoré budú v roku 2021 uvedené do siene slávy. Medzi nimi sú aj...

Novinky zo sveta hudby

Český rockový hudobník Ondřej Hejma, líder skupiny Žlutý pes, oslávil minulý týždeň sedemdesiate narodeniny. Nadelil si k nim Dáreček. Sólový album speváka, skladateľa, textára a spisovateľa vyšiel...

Správy

Kapela The Cranberries si v týchto dňoch spomína na zosnulú speváčku Dolores O’Riordan, ktorá by 6. septembra 2020 oslávila svoje 49. narodeniny. Speváčka zomrela...