Novinky zo sveta hudby

Desiaty ročník Radio_Head Awards – sošku si odniesli Diego, Bad Karma Boy, Fallgrapp a ďalší!

Vo štvrtok sa deskutočnil už desiaty ročník prestížnych hudobných ocenení Radio_Head Awards. Slávnostné odovzdávanie sa po prvýkrát konalo v Národnom tenisovom centre v Bratislave.

Ceny sa udeľovali v 8 porotcovských žánrových kategóriách o ktorých rozhodovali hudobní kritici z Rádia_FM a Rádia Devín, v 4 poslucháčskych kategóriách, v ktorých hlasovala verejnosť a spoznali sme aj držiteľa ceny na prínos do hudby, ktoré v minulosti získali napríklad Marián Varga a Juraj Kušnierik.

Celý večer mala v réžii trojica moderátorov – Martin Staňo, Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček. Počas večera mali vystúpiť kapely Diego, Bad Karma Boy, Modré Hory, Tolstoys, Fallgrapp, aad, PRIE100R, no okrem tohto line-upu nás čakalo aj niekoľko prekvapení.

Poďme však najprv k samotnému odovzdávaniu sošiek. Ako prvé sa udeľovalo ocenenie objav roka, ktoré tento rok v silnej konkurencii získala 21-ročná DJ-ka a producentka z Piešťan Ema Vašková pod umeleckým menom Changing Faces, ktorá sa už pravidelne objavuje na najlepších drum’n’bass festivaloch po celom svete.

Soška za debut roka poputoval do rúk domáceho dream-popového zoskupenia pod vedením Emy Tolstovej – Tolstoys za album Botanika.

Nasledovalo ocenenie za singel roka, v ktorom boli až s dvomi singlami nominovaní najúspešnejší držitelia rádiohláv za ostatných 9 ročníkov Billy Barman (Len šedá, 100 kolies), Korben Dallas so skladbou Nič sa nepýtaj a Prekrásny nový svet od Bad Karma Boy. Víťazom, resp. víťazkou sa stala Katarzia s pilotným singlom k slovenskému filmu Piata loď – Kde sa slzy berú.

Po troch poslucháčskych kategóriách nasledovali ceny udeľované odbornou porotou.

Za elektronickú hudbu si prišla po sošku súrodenecká dvojica Samuel a Jana Štefancová s názvom Bulp, ktorí spolu vydali album Yrsa. Je to ich v poradí už druhá soška, keďže pred dvomi rokmi zvíťazili v kategórii Objav roka. Ocenenie za Hip-Hop/Rap/RnB prišla prevziať skupina Solid Move s albumom Pohľady, ktorú vedie zakladateľ už neaktívnej kapely A.M.O – Moe.

V kategórií Hard and Heavy zvíťazila trojčlenná thrashmetal/crust kapela zo Svätého Jura – Čad, ktorá na scéne pôsobí už od roku 1994 a v rovnakom zložení vystupujú ako rock n rolloví Vandali. Počas večera vystúpili so svojou skladbou Štvaná zver z albumu Bastard, za ktorý toto ocenenie získali.

V ďalšej kategórii World Music / folk zvíťazil Autorský projekt Ľubomíra Gašpara a jeho priateľov s názvom Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt s nahrávkou The point of view. Sošku za najlepšiu jazzovú nahrávku si odniesol spoločný projekt špičkových slovenských hudobníkov pod názvom Bashavel za nahrávku Hoorhay, ktorá bola vydaná pod záštitou Hudobného fondu.

Svoju prvú sošku z Radio_Head Awards si v kategórii klasická hudba odniesla Slovenská filharmónia  pod taktovkou maďarského dirigenta Zsolta Nagyho s nahrávkou Peter Kolman, ktorá bola poctou jednému z najdôslednejších príslušníkov generácie slovenskej hudobnej avantgardy šesťdesiatych rokov. Posledné žánrové ocenenie bolo v kategórii experimentálna hudba, kde sa víťazom stal Miroslav Tóth s nahrávkou Kyberpunkomša.

Cenu Nadácie Advance Investments s dotáciou 2500 eur na nahrávanie albumu získalo tento rok zoskupenie Prie100r.

Cena za album roka – cena kritikov poputovala do rúk Pištu Kraľoviča (Fvlcrvm) a jeho kapely Nvmeri za nahrávku I don’t think so.

Ešte pred odovzdaním poslednej sošky v poslucháčskej kategórii Album roka sme sa dočkali vyhlásenia víťaza ceny za prínos do hudby, ktorú na desiatych rádiohlavách získal organizátor najväčšieho festivalu na Slovensku – Pohoda – Michal Kaščák.

Vyvrcholením večera bolo odovzdanie sošky za album roka (poslucháčska kategória), a to opäť kapele Fallgrapp za album V hmle, ktorá počas večera z tohto albumu aj napriek menším technickým problémom spolu so Spectrum Quartett a Samuelom Hošekom zahrala skladbu Dym. 


Album roka:
Bad Karma Boy – Prekrásny nový svet
Fallgrapp – V hmle
Korben Dallas – Stredovek
Modré hory – Luxus clan
Tolstoys – Botanika

Singel roka: 
Bad Karma Boy – Na dne rieky
Billy Barman – 100 kolies
Billy Barman – Len šedá
Katarzia – Kde sa slzy berú
Korben Dallas – Nič sa nepýtaj

Debut roka: 
Bulp – Yrsa
Gleb – Lavička Pimpin
Petijee – Soul Paper Scissors
Tante Elze – Hmota
Tolstoys – Botanika

Objav roka: 
Changing Faces
NINA ROSA
PRIE100R
Subtension
Wandererove Segry

POROTCOVSKÉ KATEGÓRIE:

Album roka / Cena kritikov: 
Bad Karma Boy – Prekrásny nový svet
Diego – Et in Arcadia Diego
Modré hory – Luxus clan
Nvmeri – I Don’t Think So
Tante Elze – Hmota

Elektronická hudba: 
Beyuz – Organika
Bulp – Yrsa
Fallgrapp – V hmle
Jimmy Pé – WuShu
Petijee – Soul Paper Scissors

Hip-hop / Rap / R&B: 
Dame – $ELFMAD€
Gleb – Lavička Pimpin
Modré hory – Luxus clan
Petijee – Soul Paper Scissors
Solid Move – Pohľady

Hard & Heavy: 
Brute – Henchmen
Čad – Bastard
Hyenism – Wolfram III
Perversity – Idolatry
Samsara – When The Soul Leaves The Body

World Music / Folk: 
Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt – The point of view
Martin Geišberg & Daniel Špiner – V jabloňovom kraji
Miloš Železňák & Anna – Vtáčiky
Páni času – Zelené sihote
Plyš – Líška

Jazzová hudba: 
Bashavel – Hoorhay
Hanka G & Ondrej Krajňák – Twin Flame
Ľuboš Šrámek / Nikolaj Nikitin – Altar
Pavol Bereza – Intuition
Sisa Michalidesová – Chloe

Klasická hudba: 
Milan Paľa, Ladislav Fanzowitz – Edward Grieg: Violin Sonatas
Musica Aeterna, Peter Zajíček – Resonate & plaudite
Slovenská filharmónia, Zsolt Nagy – Peter Kolman
Solamente naturali, Michal Sťahel – Vienna 1728
Štátna filharmónia Košice, Ondrej Veselý, Marián Lejava – Oľga Kroupová: Eo ipso

Experimentálna hudba: 
Brada – Neila
Daniel Kordík & James L Malone – Hit Me
Eva Šušková & Martin Burlas – Lexikón chladu
Jonáš Gruska – Spevy
Miroslav Tóth – Kyberpunkomša

ŠPECIÁLNE OCENENIA:

Cena za prínos do hudby: Michal Kaščák
Cena Nadácie Advance Investments: Prie100r

Pozrite si kompletnú fotogalériu na našom webe!

To Top