Viac...

Divadlo Bolka Polívky, súboj Komediografu a Besídky divadla Sklep aj Cirk La Putyka: divadlá na Colours of Ostrava

Bratislava (24. apríl 2014) Nielen hudbou je živený návštevník na festivale Colours of Ostrava, ktorý prebehne od 17. do 20. júla v industriálnych Dolných Vítkoviciach, neďaleko centra Ostravy. Dokazuje to bohatá ponuka workshopov, diskusií, filmových projekcií, výtvarných aktivít a predovšetkým divadiel. „Návštevníci sa môžu tešiť na popredné české herecké osobnosti, ale aj na súčasné žánre – nový cirkus, tanec, pohybové divadlo a improvizáciu,“ uvádza dramaturg Jiří Moravčík.


Divadlo_Bolka_Polivky_DNA

Diváci tak uvidia najnovšie predstavenie DNA Divadla Bolka Polívky s Bolkom Polívkom a Annou Polívkovou. Ďalej Souboj gigantů, alebo improvizačný súboj členov pražského Divadla Sklep a brnianskeho Komediografu za účasti takých hercov ako Tomáš Hanák, Pavel Liška, Milan Šteindler, Tomáš Matonoha, David Vávra, Josef Polášek alebo Marek Daniel. Popredný súbor nového cirkusu Cirk La Putyka privezie predstavenie Risk plné akrobacie na trampolíne, cyr wheele, lietajúcich nožov, šípok, živej hudby a projekcie. Oceňované predstavenie One Step Before the Fall súborov Spitfire Company a Damúza spojí tanečnicu Markétu Vacovskú so živou hudbou a spevom Lenky Dusilovej. Legendárne improvizačné divadlo Vosto5 sa v Ostrave predstaví so Soubojem titánků. Okrem divadla Vosto5 sa všetky predstavenia kôli rekonštrukcii bane Hlubina uskutočnia v priestoroch multifunkčnej sály Gong, kam sa bude môcť už od 28. apríla, podobne ako minulý rok vzhľadom k obmedzenej kapacite, kúpiť za malý poplatok rezerváciu miesta.

Nová komédia s autobiografickými prvkami DNA, ktorá má premiéru 18. júna 2014 v Divadle Bolka Polívky, je plná gagov, klaunských a divadelných výstupov a efektov, typických improvizácií a charakteristického humoru Bolka Polívky, ktorý osviežuje jeho dcéra Anna Polívková. Divedelné spracovanie generačného stretnutia otca a dcéry, kde ON a ONA prežívajú všednú satiru života. Ako hereckí kolegovia spoločne trávia čas v šatni a sem tam si odbehnú na scénu. DNA tu predstavuje tri významy: DNA je spleť genetických informácii, nositeľ dedičnosti medzi otcom a dcérou. DNA, je taktiež choroba, ktorá sa tiahne celým životom a občas ho v najnevhodnejší okamžik ovplyvní. A sú tu aj iné dna. Chvíľky, na ktoré sa snažíme zabudnúť, ale nedarí sa nám a pripomíname si ich. DNA osobná, vzťahová a existenčná.

Souboji gigantů si to rozdá pražská Besídka divadla Sklep vo svojej najväčšej sile s brnianskym divadlom Komediograf v najlepšom obsadení. Pôjde o veľmi priateľský a tvrdo neľútostný súboj o divácku bránicu. Neopakovateľný, nekompromisný a výnimočný súboj humoru, o ktorého víťazovi nerozhodne nikto iní ako diváci. Hrajú: Tomáš Hanák, Pavel Liška, Milan Šteindler, Tomáš Matonoha, David Vávra, Josef Polášek, Jiří Fero Burda, Marek Daniel, Václav Marhoul, Jakub Žáček, Mariana Chmelařová, Marie Ludvíková, Lenka Vychodilová, Miroslav Kumhala a ďalší.

Popredný súbor nového cirkusu Cirk La Putyka pripravil predstavenie Risk ako svoj prvý projekt s medzinárodným obsadením – diváci uvidia akrobaciu na trampolíne, cyr wheele, lietajúce nože, šípky, živú hudbu a projekciu. Tvorcovia sa snažia zodpovedať na otázky ako: “Môže existovať závislosť na risku? Kto z vás risk v živote zámerne vyhľadáva a kto sa s riskantným momentom stretol náhodne? Kto z neho má strach? Čo sa stane s človekom, keď dôjde na určitú hranu?“. Predstavenie Risk je esenciou fantázie a slobody pohybu v obmedzení, plné kontrastov, farieb a emócii.

Multižánrový projekt One Step Before the Fall zoskupení Spitfire Company a Damúza tematizuje motív boja, vyčerpanosti, prejavov Parkinsonovej choroby a kolapsu. Na javisku sa hypnotická hlasová a zvuková vlna v podaní speváčky Lenky Dusilovej a silový tanec Markéty Vacovskej v jednom momente stretávajú uprostred boxerskej arény. Predstavenie je venované Mohamedovi Alimu a všetkým bojovníkom okolo nás.

Divadlo Vosto5 privezie na Colours of Ostrava predstavenie Souboj Titánků, ktoré malo premiéru minulý rok. Jeho dej tvorcovia približujú slovami: „Ľudstvo sa ocitlo na kraji totálneho kolapsu. Dlhý čas vládla rovnováha, ale sily zla začali prevažovať. Sebectvo, klamstvo a ich verná sestra nenávisť tlačí na jazýčky váh. Ľudstvo je zúfalé, trápne a banálne. Bohovia už nemôžu ďalej mlčať. Olymp je príjemné miesto na povaľovanie sa, ale čas od času sa skrátka musí miešať do ľudských záležitostí, majú to koniec koncov v popise práce. Tá chvíľa nastala. Začína súboj Titánkov! Ale najprv … najprv sa bohovia musia poradiť!“

Celkovo program Colours of Ostrava ponúkne cez 200 programových bodov na minimálne dvanástich open-air a krytých scénach. Okrem koncertov a divadiel taktiež workshopy, filmy, diskusie, performance  či výtvarné aktivity. Miestom konania festivalu sa stane už po tretíkrát úchvatný industriálny areál Dolních Vítkovic, ktorý opäť oživia výtvarné a svetelné inštalácie, nová WTF (What the Fashion) Market and Art Zóna s dizajnovými stánkami a streetartovými umelcami. Návštevníci sa opäť stretnú s obľúbenými Drive stage, Full Moon stage, Busking stage, s veľkoplošnou projekciou pri hale Gong alebo s vinárňou v betónovom bunkri.

Pre verejnosť aj odborníkov je určená medzinárodná hudobná konferencia zahrňujúca showcase českých kapiel Czech Music Crossroads. V utorok a v stredu, pred samotnými Colours, prebehne Festival v ulicích, tradičný sprievodný program s bohatou ponukou koncertov, pouličných muzikantov, divadiel, hudobných stánkov alebo aktivít pre deti zdarma.

Redakciu informoval Zdenko Hanout

Štýlové retro ponožky
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!