Zaujímavosti

Django Reinhardt – gitarista s dvomi prstami ktorý dobyl svet

Pre gitaristu sú prsty najdôležitejšou časťou tela a čo i len bez jedného sa stáva hra nesmierne obtiažnou až nemožnou. A čo potom keď vám ostanú na pohyb po hmatníku len dva prsty? Gitarsta Django Reinhardt sa dokázal zmieriť so svojim handicapom a dokonca sa stal jazzovou legendou ktorá sa navždy zapísala do histórie.

Jean-Baptiste Reinhardt sa narodil v Belgicku roku 1910 do rómskej kočovnej rodiny. Svoje detstvo prežil v maringotke na cestách po európe. V dvanástich rokoch sa prvý krát zoznámil s gitarou a zvládol ju ako samouk. Po celý svoj život nepoznal noty čo je unikátne pre jazzového muzikanta.

V osemnástich rokoch sa začal písať jeho neobyčajný  príbeh keď pri požiari maringotky utrpel zranenie ľavej ruky , ktoré mu znehybnelo štvrtý a piaty prst ľavej ruky. Na pohyb po hmatníku mu ostali len ukazovák a prostredník. To mu však nezabránilo v tom aby si vypracoval vlastnú techniku , ktorá mu umožnila priamo virtuózne ovládanie gitary.

Prvý krát začal vystupovať v Paríži a jeho kvinteto okamžite očarilo publikum. Bola to prvá európska skupina ktorá sa zvukom a koncepciou líšila od amerických vzorov. Nasledovala séria koncertov po starom kontinente kde Django ukazoval svoju temperamentnú hru.

Django Reinhardt sa nikdy nevzdal svojej prirodzenej slobody, ktorá mu bola vrodená. Vždy keď si to mohol dovoliť býval v najluxusnejších apartmánoch a jeho byt bol plný priateľov. Peniaze boli pre neho niečím, čo človek zarába len v momente keď ich potrebujem a potom ich zase bez zábran veľkoryso rozhádže.

V roku 1946 koncertoval v Spojených štátoch a turné ukončil dvomi koncertmi v Carnegie Hole. Po návrate domov prehlásil ,že sa cíti Amerikou príliš unavený a najlepšie čo počul bol Frank Sinatra.

Django Reinhardt bol prvým európsky hudobníkom, ktorý zanechal svoju stopu v jazzovej histórii. Jeho charakteristický štýl pochádzal zo španielskej gitarovej školy. Bol však obohatený aj improvizáciou a rómskou hudobnou tradíciou. Mal vynikajúcu hudobnú pamäť a prirodzene vyvinutý zmysel pre harmóniu. Umrel v roku 1953 ako 43 ročný v malom domčeku pri Paríži.

To Top