“Do Uzbekistánu je cesta cez americké turné.” Prinášame Vám rozhovor s Before The Zero Day v staro-novej zostave!

0
22
views

V kapele BEFORE THE ZERO DAY z Rimavskej Soboty to opäť začalo žiť. Po dlhej odmlke sa chalani opäť chystajú na koncertné pódia a nielen to! Avšak to by sme nemali hneď všetko na úvod prezradiť, ale porozprávajú vám chalani v rozhovore pre náš portál. Sme radi, že sme mali  možnosť porozprávať sa menovite s Radoslavom Vontorčíkom – spev (Radar), Miroslavom Kamenským – bicie (Mimter), Wren Mckay – gitara, Mirom Frídelom – basa (Ťapo) a novým členom tejto skvelej band-y Paľom Bartom – gitara. Netreba zabudnúť ani na dôležitý článok každej kapely a to je ich manažér Bob Bo Bottlik.

11196250_10153261373961530_7651103350267218311_n

Ahojte chalani! Určite sa nedalo nevšimnúť ako to začalo teraz v Before The Zero Day žiť a veľké zmeny, ktoré nastali. Dlho bolo v kapele ticho. Čo sa všetko stalo za tú dobu?

Radar: Potrebovali sme ustáliť zostavu. Porobiť poriadok s gitaristami, aby sme zase mohli fungovať poriadne.

Ťapo: Gitarista Zsolty z pracovných povinností čoraz častejšie musel cestovať do zahraničia a tak sme potrebovali človeka, ktorý má na kapelu čas a chuť, aby sme sa konečne mohli niekam pohnúť. Po Zsoltyho odchode odcestoval aj Wren do Prahy a v jednom momente sme boli len traja a rozmýšľali, čo ďalej. Od albumu Nultý deň sme kvôli personálnym výpadkom nemali možnosť produkovať nové veci. Bolo to ťažšie. Museli sme odmietať koncerty, nemali sme šancu tvoriť. No nakoniec sa Wren vrátil a o to radšej sme, že máme Paľa, ktorý má veľkú chuť a poctivo trenuje.

Wren Mckay: Odišiel som do Prahy, pretože tu som nevidel perspektívu. Nedávalo mi však v Prahe nič zmysel a po 2 mesiacoch som sa vrátil domov. Predtým som si presilil ruku a musel som prestať hrať na istú dobu, čo bolo 8 mesiacov. Postupne sa dostávam do toho nazad, no medzičasom som začal robiť elektronickú hudbu a mám ešte 8 nevydaných vecí. S chalanmi sme sa dohodli, že budeme znovu hrávať. Tak isto s mojim otcom na poste managera.

Paľo – si novou tvárou BTZD ako a ti spolupracuje s chalanmi? ako si sa k ním dostal? kde všade si pôsobil predtým?

Pavel Barto: S chalanmi sa poznám už nejaký ten “piatok” z koncertov, festivalov (krčiem a barov :-D) a hlavne sme mali pred siedmimi – ôsmimi rokmi v spoločnom objekte starej pekárne skúšobne, kde sme zažili kopec zábavy sprevádzanej výbornou hudbou a samozrejme na náladu aj rôznymi alko – nealko nápojmi. 😀 Ťapo hral na gitare v mojej predošlej kapele DESPOTA, ktorá sa po osemročnej odmlke 2001-2008 dala zase dokopy, práve vďaka záujmu hrať týchto vtedy ešte teenegerov. 😀 S chalanmi sa spolupracuje perfektne – je počuť, že majú už čo-to odohraté, takže ja po viac ako ročnej prestávke (hral som len minulý rok v lete pri ohni :-D) musím zase poctivo cvičiť, aby som sa s nimi dokonale zohral. Ako prvý s ponukou hrať v kapele ma oslovil ešte koncom minulého roku Ťapo, ktorého ponuku som kvôli pracovnej vyťaženosti musel odmietnuť. V tomto roku sa mi podarilo si pracovné záležitosti vyriešiť, takže mi zostáva viac voľného času a druhú ponuku, tentokrát od Radara som s radosťou prijal, keďže mi hranie v kapele už veľmi chýbalo.

Ďakujem im týmto za to a verím, že spolu odohráme kopec výborných koncertov a zložíme veľa vynikajúcich skladieb. 🙂

Predchádzajúce kapely:
1998-2001 DESPOTA (death-metal)
2002-2004 STEEL VALLEY (heavy-metalové cover verzie)
2006-2007 THE BUTCHERS (melodic death-hard core)
2008-2013 DESPOTA (reunion).

A zabudol som ešte na krátke asi trojmesačné pôsobenie v kapele DELIRIUM (melodic trash metal) s Radarom. 😀

11261691_10153266732561530_5548651716797387368_n

Čo chystáte ďalej? Bude nasledovať aj nejaký štýlový posun?

Radar: Myslím, že ďalšia tvorba bude opäť iná. Predsa len 2 roky sú dosť dlhá doba a nie sme nejako štýlovo zarytí, ale hip hop a dáke v tejto dobe populárne miešanie to nebude. 😀

Môžu sa ľudia tešiť na nové piesne alebo aj nejaký videoklip?

Radar: O videoklipe premýšľame. Uvidí sa, nechajte sa prekvapiť. 🙂

Chystáte sa aj na letné festivaly v novej zostave? Kde vás môžu ľudia najbližšie vidieť?

Bob Bo Bottlik: Zatiaľ máme potvrdený Topfest, posielam ponuky na ďalšie. Najbližšie budeme tu:

23.5. UNDERGRONG FEST PREŠOV
29.5. TRAFOTEKA CONCERT EDITION ELAM, BRATISLAVA
4.7. OPO FEST TORNAĽA
18.7. HRAD MODRÝ KAMEŇ
24.7. BIRTHDAY PARTY NOVÁ DUBNICA
15.8. ONE DAY FEST RIMAVSKÁ SOBOTA

Wren Mckay: A v Uzbekistane neni ništ? 😀

Aký je váš odkaz pre ľudí a vašich fanúšikov?

Mimter: Buďte sami sebou, stojte si za svojimi názormi, nezaraďujte sa medzi pritakávajúce ovečky a samozrejme podporujte svoju obľúbenú muziku. Najlepšie účasťou na koncertoch! 🙂

Bob Bo Bottlik: Do Uzbekistanu je cesta cez americké turné. 😀

Ďakujeme za rozhovor! Veľa chuti do nových piesní a  veľa koncertov!

Aktuálne novinky z Uzbekistanu, pardon z dielne BEFORE THE ZERO DAY sledujte na stránke https://www.facebook.com/Beforethezeroday.