Dowina DE-111 S Limited Edition

0
18
views

Ako už vyplýva z názvu, ide o gitaru z limitovanej edície, ktorá bola vyrobená v množstve 510 kusov. Možno vás zaujíma prečo je tento nástroj vyrábaný v limitovanej edícii. Hlavným dôvodom je použitý materiál na vrchnú, rezonančnú dosku. Tá je zo smreku Sitka, ktorý predstavuje výnimočný akustický materiál a na výrobu gitár bolo vybraných iba 10% z celkového testovaného množstva cca 5000 kusov. Toľko by na úvod stačilo, poďme teda ku konkrétnej gitare.

Konštrukcia
Model DE-111 S má tvar tela drednought. V iných tvaroch sa ani nevyrába. Ako už bolo spomenuté, horná doska je masív Sitka. Telo a luby sú z mahagónu, bohužiaľ nie z masívu, ale to sa zase prejavilo na veľmi prijateľnej cene. Kobylka a hmatník sú vyrobené z indického palisandra. No a aby sa nezabudlo, krk je tiež z mahagónu. Tento model je vyrábaný v matnej povrchovej úprave s priesvitným ale zato odolným pickguardom. Ladiace mechaniky možno pôsobia na prvý pohľad dosť lacno a nespoľahlivo, ale opak je pravdou. Fungujú ľahko, príjemne, nezadrhávajú sa. Osadená je snímačom Fishman Presys (s ladičkou). Na pohľad pôsobí gitara príjemne nie len svojim spracovaním, ale aj tým ako sedí v ruke.

Ako to hrá?
Na úvod môžeme radosť povedať, že gitara nie je hluchá. Vo všeobecnosti má príjemný, uchu lahodiaci zvuk. Gitara je osadená 12-tkami strunami D´Addario. Jej zvuk je pomerne pekne vyvážený, ladený do stredov, alebo aby som bol presnejší, skôr do tých vyšších stredov. Je čistý, zrozumiteľný a prierazný (v žiadnom prípade nie je agresívny rušivým spôsobom). Dosť som bol zvedavý na zvuk hrubých (vinutých/basových) strún. Často som sa stretol, teda aspoň v tejto cenovej kategórii, že práve tieto struny mali mútny, nevýrazný zvuk. To ale nie je prípad tejto Dowiny, kde je tón zvučný a sýty. Nástroj pekne dynamicky reaguje na hru.
Bol som zvedavý na zvuk gitary po zapojení do PA systému. No, žiadne sklamanie sa nekonalo (chvalabohu). Ako som už spomínal, gitara je osadená snímačom Fishman Presys. Na preampe nájdeme trojpásmový ekvalizér, ovládač hlasitosti, phase, indikátor batérie a samozrejme ladičku. Zvuk je čistý, zrozumiteľný, dostatočne silný, no ladený viac do výšok. Tu ocením ten trojpásmový ekvalizér, ktorý nám pomôže doladiť zvuk k našej spokojnosti. Vôbec by som sa nebál tento nástroj používať ani pri sólo hre, ani pri hre s kapelou a ani pri nahrávaní.

Hrateľnosť
Gitara mi padla do ruky ako uliata. Oceňujem aj jej nižšiu hmotnosť. Výška strún a teda dohmat sú od výroby veľmi dobré. Struny sú pomerne nízko, no ani pri agresívnejšej hre nedochádza k drnčaniu. Krku v tvare D nemám čo vytknúť, pohybuje sa po ňom ľahko a príjemne.

Čo z toho vyplýva?
Ak vezmem do úvahy pomer cena/kvalita a objektívne by som mal zhodnotiť Dowinu D-111 S LE, tak moje celkové hodnotenie bude pozitívne. Ide o fajnový nástroj za relatívne malé peniaze, ktorý si myslím by mohol uspokojiť potreby aj skúsenejších hráčov a dobre poslúži v každej situácii. Z gitary som mal často oveľa lepší dojem ako z drahších nástrojov, čo by som pokladal za jednu z hlavných výhod nie len tohto modelu ale celkovo značky Dowina. Dávam oba palce hore, kúpy tejto gitary sa nemusí nikto obávať.

Plusy:
– zvuk
– výber materiálu
– nižšia hmotnosť
– spracovanie
– cena

Mínusy:
– viac tolerantná ladička