Estónsky súbor sa na Hudbe novej chuti predstaví už dnes!

0
10
views

Košice, 14. 11. 2012 – Hudba novej chuti sa postupne dostáva do svojho záveru. Aj dnešný medzinárodný, slovensko-estónsky večer prinesie množstvo kvalitnej súčasnej hudby. Bude patriť, tak ako viac-menej aj celý festival, estónskemu skladateľovi Arvovi Pärtovi.

Predposledný deň festivalu Hudby novej chuti, 14.11. o 19:00 začne koncert, ktorý má názov Te Deum. Prevedú nás ním orchester Musica Cassovia a estónsky zbor Voces Musicales. Koncert dostal názov podľa skladby estónskeho skladateľa Arva Pärta pre miešaný zbor, preparovaný klavír a sláčikový orchester. Od Arva Pärta si dnes vypočujeme ešte jednu skladbu pre sláčikový orchester a zvon, Cantus im Memory of Benjamin Britten. K tomuto veľmi významnému autorovi sa pridá poľský skladateľ a klavirista Roman Berger so skladbou Post scriptum.

Komorný orchester Musica Cassovia funguje už od roku 1998. Jeho členmi sú profesionálni hudobníci zo Štátnej filharmónie Košice. Vedie ich koncertný majster a umelecký vedúci Karol Petróczi.

Voces Musicales, ktorý svojou návštevou poctil tento ročník festivalu, je poloprofesionálny komorný zbor. V roku 1999 bol založený Ristom Joostom.

Hra na preparovaný klavír nie je na Slovensku ešte úplne známa. Táto technika ale existuje na svete už vyše 60 rokov. Prišiel s ňou americký hudobný skladateľ John Cage. Aby sa zmenil zvuk klavíra medzi struny, kladivká a dusítka sa vkladajú rôzne predmety. Najčastejšie napríklad šróby, mince, papier, drievka a mnoho iných. Tento jedinečný zážitok z hry na preparovanom klavíry je možné zažiť už dnes večer na koncerte Te Deum.

Všetky koncerty sa uskutočnia v Dome umenia, Moyzesova 66, Košice. Na koncerty 11. a 12. 11. je vstup voľný. Vstupenky na koncerty 14. a 15. 11. v hodnote 6,- € (50% zľava pre študentov, držiteľov preukazov ISIC, ITIC, Euro<26, dôchodcov a ZŤP) možno zakúpiť v pokladnici ŠfK, OC Dargov (MiC), Návštevníckom centre Košice a na www.navstevnik.sk a hodinu pred koncertom na mieste konania. Vstupenky si je možné vopred rezervovať na vstupenky@sfk.sk.

Aktuálne informácie o dianí na festivale a aj správy zo zákulisia môžete sledovať na našej facebookovej stránke http://www.facebook.com/HudbaNovejChuti?fref=ts.

Organizátormi festivalu Ars NOVA Cassoviae / ISCM New Music Days 2012 Štátna filharmónia Košice, ktorá z iniciatívy riaditeľa Júliusa Kleina od roku 2003 postupne prebrala na svoje plecia dramaturgiu, produkciu a organizačné zabezpečenie festivalu ARS NOVA Cassoviae. Festival súčasného umenia nesie tento názov od roku 2008. Na každoročnej príprave koncertu pre nádejných mladých skladateľov a interpretov sa naďalej podieľa aj Hudobná spoločnosť Hemerkovcov a Konzervatórium Košice.

Druhý z organizátorov – Slovenská sekcia ISCM – je členom Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM), ktorá vznikla na pôde Salzburger Festspiele v roku 1922. Zakladajúcimi členmi bolo päť krajín: Dánsko, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko a Československo, dnes má ISCM približne šesťdesiat členov. Slovenská sekcia ISCM združuje hudobných skladateľov, interpretov, muzikológov a podporovateľov súčasnej hudby a je významným organizátorom mnohých hudobných podujatí. Práve 3. ročník festivalu súčasnej hudby ISCM New Music Days 2012 v Košiciach je jednou z aktivít smerujúcich k významnému festivalu ISCM World New Music Days, ktorý sa v roku 2013 uskutoční v Košiciach, Bratislave a Viedni.

Zdroj: Barbora Huszárová