Fanúšikovia Deža Ursinyho pripravujú spevník jeho piesní

0
26
views

Už čoskoro by mohol svetlo sveta uzrieť nový spevník, ktorý bude mapovať piesňovú tvorbu legendárneho hudobníka, skladateľa a speváka Deža Ursinyho. Jeho tvorcovia chcú širokej verejnosti priniesť možnosť zahrať a zaspievať si Ursinyho skladby a prekonať mýtus, že jeho piesne sú nedotknuteľné a nehrateľné.

Na začiatku príbehu spevníka piesní Deža Ursinyho bol študent a hudobník Juraj Havlík z Banskej Bystrice, ktorý si Dežove piesne nosil v slúchadlách každé ráno do školy. Postupne sa k jeho tvorbe dostával bližšie, spoznával Ursinyho premeny v čase, Štrpkovu lyriku, zložité hudobné a textové postupy.

“Asi každý, kto sa pokúšal Deža zahrať a zaspievať, neraz natrafil na úskalia, pri ktorých nepomohol ani internet, kde sa dá nájsť zopár amatérskych zápisov piesní,” hovorí Havlík o svojich začiatkoch s Dežovými pesňami. Ako dopĺňa, práve vtedy, keď začal s gitarou v ruke objavovať čaro Ursinyho skladby, vznikol nápad zapísať tieto skladby do spevníka.

Na pomoc si prizval svojich priateľov hudobníkov – Martina Nováka a Juraja Gažmerčíka – s ktorými niekoľko mesiacov cizelovali akordový zápis primárne určený pre gitaru či klavír. “Výsledkom našej práce je výber 35 piesní, ktoré budú v spevníku vydané, a ktoré sú chronologickým preletom celej Dežovej hudobnej tvorby,” vykresľuje Havlík spoluprácu.

Tip:  Nové video Garyho Numana opäť natočil Chris Corner z IAMX

Výtvarnú stránku spevníka si zobrala na starosti absolventka VŠVU Elena Čániová, ako inak, ďalšia Dežova fanúšička. Práve vďaka ilustráciám a originálnym spomienkam, ktoré dokresľujú vznik jednotlivých piesní spevník nebude iba užitočnou, ale aj zberateľskou publikáciou. Vyjsť by mal na jeseň, kedy si pripomenieme Ursinyho nedožité 70. narodeniny.

Inciátor spevníka Juraj Havlík verí, že by táto publikácia potešila aj Deža Ursinyho: “Myslím, že aj on by bol rád, veď sám v piesni Tebe spieva: ‘Mám skvelú šancu ponúknuť ti slová, pár živých viet, ktoré si môžeme s každým zaspievať’.” Vznik publikácie, ktorá bude prvým vydavateľským počinom projektu Literárna bašta z Banskej Bystrice, môže podporiť aj široká verejnosť prostredníctvom internetovej kampane na portáli Startlab.

Nenechajte si ujsť: