Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Festival Woodstock oslavuje 50 rokov, prečítajte si najväčšie zaujímavosti!

Woodstock bol hudobný festival, ktorý sa konal 15. – 18. augusta 1969 a prilákal viac ako 400 000 fanúšikov!

Woodstock bol označovaný aj ako Bethel Rock Festival alebo Aquarian Music Festival a všeobecne sa považuje za kľúčový moment v histórii populárnej hudby. V týchto dňoch si pripomíname 50. výročie tohto legendárneho festivalu, ktorý sa do histórie zapísal aj svojim posolstvom lásky a mieru.

Prečítajte si 16 zaujímavostí, ktoré ste o tomto festivale (ne)vedeli:

Reklama

1. Festival sa konal na 250-hektárovej lúke, ktorá patrila farmárovi Maxovi Yasgurovi, takmer 100 kilometrov od Woodstocku.

2. Organizátori festivalu boli štyria a žiadny z nich nemal viac ako 26 rokov. Dvaja z nich pochádzali z bohatých rodín.

3. Organizátori počítali približne s 60 000 účastníkmi.

Reklama

4. Návštevníci už týždeň pred festivalom stanovali na lúke.

5. Festival zhora sledovali policajné helikoptéry.

6. V noci z piatka na sobotu prišla búrka, ktorá lúku zmenila na bahnisko.

Reklama

7. Na festival prišlo pol milióna ľudí.

8. Na festivale vystupovali hviezdy ako Jimi Hendrix, Ravi Shankar, Janis Joplin, Santana, Joe Cocker, Jefferson Airplane, Joan Baez alebo Ten Years After.

9. Na vývoj festivalu mala vplyv aj Vietnamská vojna, konvenčný spôsob života v Amerike a nespokojnosť s konzumnou spoločnosťou.

Reklama

10. Nielen na Woodstocku, ale aj na iných koncertoch, ktoré sa konali pod šírym nebom, sa rozdávalo ovocie a policajnom rôzne druhy kvetín.

11. Po veľkom úspechu festivalu v Monterey, ktorý sa konal v roku 1967 sa festivaly podobného typu začali uskutočňovať čoraz viac a práve Woodstock bol ich najväčším vyvrcholením.

12. Na Woodstocku sa museli návštevníci vysporiadať s chladným počasím a bez pitnej vody.

Reklama

13. Na colu alebo hot dog sa v obrovskej fronte čakalo niekoľko hodín a častokrát sa k nemu človek ani nedostal.

14. O 4 mesiace po konaní Woodstocku sa konal v Altamonte koncert zdarma pre 300 000 divákov. Účelom altamontského koncertu bolo natočiť záver filmu o turné Rolling Stones.

15. Na altamontskom koncerte nakoniec na smrť ubodali 18-ročného černocha.

Reklama

16. Woodstock a jeho ‚deti‘ síce nezmenili svet a nezvrhli tradičný americký spôsob života, ale festival bol jasným dôkazom ako hudba dokáže spájať myšlienky a pocity ľudí.

Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Nový album kapely Heľenine Oči pod názvom CIRKUS 22 je už vraj skoro pripravený a hudobníci ho plánujú vydať v októbri 2021. Po úspešnom prvom singli...

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...