Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Folklórna Bystrica ponúkne pestrý štvordňový program

Banská Bystrica opäť ožije folklórom. Pandemické opatrenia minulý rok značne ovplyvnili chod najkvalitnejších festivalov. Toto leto to však organizátori návštevníkom naplno vynahradia. Od 5. do 8. augusta ich na banskobystrickom amfiteátri budú čakať najlepšie slovenské folklórne zoskupenia, ale aj tradičné jedlo a výrobky. Tretí ročník Folklórnej Bystrice sa im totiž predstaví v plnej paráde.

Pandémia minulý rok zastavila takmer všetky akcie a festivaly. Organizátori Folklórnej Bystrice boli aj napriek tomu dostatočne tvrdohlaví a zorganizovali aspoň jednodňový festival. A treba povedať, že to dopadlo na výbornú. Ľudí aspoň na chvíľu vytrhli z pandemickej letargie a kapacitu amfiteátra v rámci planých opatrení zaplnili.

Tento rok sa však vrátia k pôvodnému zámeru. Prípravy na štvordňový festival v Banskej Bystrici, ktorý sa už tradične bude konať druhý augustový týždeň, sú v plnom prúde. Organizátori však upozorňujú, že lístkov nemusí byť dosť. „Veľa ľudí nám píše, že chcú prísť a vstupeniek je už teraz málo. Podľa Covid automatu, totiž momentálne môžeme predať len tisíc lístkov,“ upozorňuje na obmedzenú kapacitu riaditeľ festivalu Folklórna Bystrica Atila Béreš.

Reklama
Rock Me Fest 2021 pozná víťazov: Slížovicu ovládne Kiero Grande, nahrávať bude Peter Karovič!

Šťastlivcov, ktorým sa nakoniec podarí vytúžený lístok získať, na oplátku čaká naozaj kvalitný program. „Festival začína vždy vo štvrtok večer premietaním starého legendárneho filmu s folklórnou tematikou. Tento rok to bude Rodná zem. Som rád, že sa nám niečo také unikátne podarí dostať na obrovské plátno s kvalitným zvukom,“ približuje Béreš.

Festivalový piatok je zas venovaný prepojeniu folklóru s modernejšou kultúrou. „V žiadnom prípade to ale nepreháňame. Celý program zachováva úctu k tradíciám. Na druhej strane viem, že to dobre funguje, keď sa folklór okorení niečím modernejším. Tentokrát k nám príde Katarína Knechtová s Folklórnym súborom Šarišan,“ opisuje Béreš.

Na galakoncerte Folklór vo fraku zaspieva Adriana Kučerová, Katka Knechtová, Miroslav Dvorský aj Kandráčovci

Víkend bude patriť tradíciám, na ktoré sme celé storočia právom hrdí. V sobotu sa predstaví tohtoročný víťaz folklórnej šou Zem spieva, súbor Považan v krásno. A veľmi nostalgickom programe Amerikáni. V nedeľu návštevníkov čaká Ženská spevácka skupina Trnki, Folklórna skupina Kýčera, Folklórny súbor Technik a legenda, Ján Ambróz s Ľudovou hudbou Borievka.

Reklama

Zastúpenie bude mať aj rómska kultúra. „Z Bratislavy príde Lačhe Amala s Marekom Končekom a Barborou Botošovou. Vystúpi aj rómsky tanečný súbor s Detvy Horúce Srdce,“ dopĺňa Atila Béreš.

To však zďaleka nie je všetko. Priaznivci festivalu sa môžu tešiť aj na skvelé gastronomické zážitky. „Precízne vyberáme, čo im ponúkneme. Čakať ich ale určite budú tradičné halušky, syry, vínka či mäsové guľky a legendárny Lepenec z farmy Hiadlovec. Všetko to bude od lokálnych dodávateľov,“ oduševnene opisuje Béreš.

OpenJazzFest zverejnil kompletný program 11. ročníka festivalu

Podobne to bude aj s upomienkovými predmetmi. Tie budú na mieste festivalu predávať len remeselníci s najtradičnejšími a najkvalitnejšími produktami. „Nepôjde o žiadne veci, ktoré sú dovezené z Číny a len sa tvária, že sú folklórne,“ prízvukuje organizátor.

Reklama

Folklórna Bystrica každého prenesie do minulosti. „Je to návrat ku tradíciám. Folklór a ľudová hudba je základ pre každého človeka. Musíme uvedomiť z čoho sme vyšli a čo je naša tradícia, ktorú si musíme vážiť,“ na záver dodáva Atila Béreš.

Vstupenky je možné zakúpiť si priamo cez web festivalu www.folklornabystrica.sk.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

13. ročník One Day Jazz Festivalu otvorí pre návštevníkov svoje brány už koncom júna. Počas pandémie sa jeho priority nemenia, no niektoré sa dostávajú...

Koncerty

Festival Verím Pane 2021 začne v sobotu 24. júla o 11:00 hod. svätou omšou v námestovskom amfiteátri. Hudobný program bude nasledovať v čase od 14:00...

Koncerty

Najväčší environmentálny benefičný open-air festival Ekofest otvorí svoje brány 19. júna 2021. Po 13-tich rokoch sa vracia na pôvodné miesto – do pekných záhrad Západoslovenského...

Koncerty

Obľúbený letný openair festival OpenJazzFest na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom sa po troch rokoch vracia na scénu slovenských festivalov.  V priebehu apríla...